Προς το περιεχόμενο

Γιατι βγαζει θορυβο οταν ειναι στο ρευμα?


metro.am

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια lexicon lamda και ενα laptop hp.. οταν εχω το lap top στο ρευμα βγαζει απο τα ηχεια ενα απιστευτα ενοχλιτικο θορηβο.. τοσο που δεν μπορω να ηχογραφισω να μιξαρω να ακουσω... οταν βγαζω το καλωδιο του μετασχηματιστη σταματαει... τι παιζει ξερει κανεις??? πως  να το φτιαξω?

 

ευχαριστω..

psycho beatsssssss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα ο μετασχηματιστής του τροφοδοτικού δημιουργεί παρεμβολές στο lexicon. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις δοκιμάζοντας αν αλλάζει η ένταση του θορύβου όσο απομακρύνεις ή πλησιάζεις το τροφοδοτικό στο lexicon.

 

Πάντως θα βοηθούσε ένα κλιπάκι να καταλάβουμε περί τίνος θορύβου πρόκειται.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι αυτο δεν αλλαζει... οταν εχω το ρευμα πανω.. ειπε το ποντικι  πανω στο laptop κουναω ακουγετε.. η cpu φορτσαρει ακουγετε... οταν βγαλω το μετασχηματιστη σταματαει τελειως... και δεν ακουγετε τιποτα!! αλλα δε μπορω να κανω τιποτα με μονο την μπαταρια...  τι κλιπακι? video ή ηχου?

psycho beatsssssss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάποια άλλη συσκευή/όργανο που συνδέεται στο λαπτοπ απευθείας ή μέσω της κάρτας ήχου και έχει δικό του τροφοδοτικό/μετασχηματιστή?

 

Πχ. ηχεία, CD player, κονσόλα κτλ. ;

 

 

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ.

 

Κλιπάκι ήχου.

 

Δεν μας διευκρίνισες αν το λάπτοπ έχει αυτό το πρόβλημα μόνο όταν είναι συνδεδεμένο το lexicon πάνω.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oxi tipota einai σε ενα γραφειο το λαπτοπ..η lexicon... kai apla h τροφοδοσια του λαπτοπ.. την lexicon την στελνω σε μικτη Vestax και μετα σε ενυσχιτη pioneer... kai akoygete apo ta akoustika.. η τα ηχεια.. οταν βγει ο μετασχηματιστης σταματαει εχω στειλη e-mail στη lexicon αλλα ακομα περιμενω.. να βαλω κανα φιλτρο (σηδιροπυρηνας πως λεγεται)????

psycho beatsssssss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς το ίδιο μου έκανε η Maudio 410 με το λαπτοπ οταν παίρνανε και τα δυο ρευμα απο την ίδια μπρίζα.Μόλις έβγαζα τον μετασχηματιστή του laptop σταματούσε και ακουγότανε διαφορετικά.Δοκίμασε να πάρεις ρεύμα απο διαφορετική πηγή στην κάθε συσκευή. Τώρα γιατι γίνεται αυτό δεν βρήκα απάντηση. ::)

www.myspace.com/thomasnastos

www.thomasnastos.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να βάλεις μονωτική στην γείωση του φις του λάπτοπ. Αν σταματήσει μάλλον έχεις κάποια μικρή διαροή ρεύματος από συσκευές.

Σε ένα μου μηχάνημα τις έχω μόνιμα καλυμένες (ρίσκο, το ξέρω...) αλλά δεν έχω καταφέρει να το σταματήσω διαφορετικά...

Αν κάποιος το έχει λύσει με κάποιο τρόπο, ας το μοιραστεί (αν βέβαια έχουμε το ίδιο πρόβλημα και δεν λέω αρλούμπες  ;D )

 

 

τι είναι ο σιδηροπυρήνας?

Constant Shallowness Leads To Evil

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το ίδιο πρόβλημα σε διάφορες καταστάσεις που περιείχαν laptop και μίκτες, σιντιέρες, διάφορα κλπ ...

 

Το πρόβλημα το δημιουργεί η γείωση, ή μάλλον η διαφορά δυναμικού που δημιουργείται από διαφορετικές γειώσεις, και την οποία διαφορά την 'αντιλαμβάνεται' η κάρτα ήχου [τουλάχιστον έτσι κατάλαβα, και αν θυμάμαι καλά..]

 

Αν ψάξεις για 'ground loop' στο google, θα βρεις πολλά forum και άρθρα που αναφέρονται στο πρόβλημα, μάλιστα είχα βρει και ένα άρθρο του sound on sound - το οποίο μάλιστα έλεγε κατηγορηματικά να ΜΗΝ μονώσεις την γείωση με μονοτική ταινία (για λόγους ασφάλειας).

 

Προτείνονται διάφοροι τρόποι αντιμετώπισης (υπάρχουν και μηχαηματάκια groun loop isolators), εγώ πάντως απλά πειραματίστηκα με διαφορετικές πρίζες, πολύπριζα κλπ, και βρήκα συνδυασμό που δεν είχε το θόρυβο (συνήθως είχα το laptop μόνο του σε πρίζα ή πολύπριζο χωρίς κανένα άλλο μηχάνημα)..

 

Ελπίζω να σε βοηθάω, αν και έχουν περάσει μήνες και έχω ξεχάσει τις λεπτομέρειες του προβλήματος, πάντως ακούγεται κατά 99% ground loop θόρυβος.. Όποιος μπορεί να το εξηγήσει καλύτερα και να προτείνει στάνταρ λύση, ευπρόσδεκτος - πάντως προσοχή με τις γειώσεις, δεν ξέρω αν πρέπει να τις μονώσεις με ταινίες κλπ, εγώ αποφεύγω να κάνω τέτοιες ταρζανιές, αν και μπορεί λόγω μετασχηματιστή να σου φτάνουν πάντα 12v και να μην έχεις πρόβλημα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου