Προς το περιεχόμενο

SSD (solid state drive) καλό για DAW;


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να βάλω SSD (solid state drive) για boot δίσκο στο μουσικό μου μηχάνισμα. Έχει βάλει κανείς να μας πει τη γνώμη του;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να βάλω SSD (solid state drive) για boot δίσκο στο μουσικό μου μηχάνισμα. Έχει βάλει κανείς να μας πει τη γνώμη του;

 

Μία χαρά γριγορος ειναι να βάλεις...αν έχεις τα money γιατί γενικά είναι αρκετά ακριβοι σκεψου οτι πέρσι που εφτιαξα το δικο μου μηχάνημα εδωσα κανα 150αρι gia 60gb.

Και τα  60 gb αμα έχεις και office και μερικα προγραμματάκια ακομα γεμίζει για πλακα.

Αυτααα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Στο Read οκ αλλά το Write του πώς είναι;

Το χρησιμοποιείς με μουσικές εφρμογές;

Η Crucial έχει 160 gb / 220€.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επιδόσεις ενός pc με (καλό) ssd είναι δραματικά ανώτερες από ένα με (απλό) δίσκο. Μην ξεχνάμε ότι ο πιο αργός κρίκος της αλυσίδας είναι ο δίσκος. Όμως, αν υπάρχουν αυξημένες ανάγκες χωρητικότητας είναι απαραίτητη η χρήση δεύτερου δίσκου για τα δεδομένα, πράγμα που σημαίνει ότι η συνολική απόδοση θα είναι μειωμένη σε σχέση με ένα μηχάνημα με έναν μόνο ssd (χωρίς δίσκο).

 

Έγω έβαλα έναν 128άρη και έχω άνετα αναβάλει την όποια αναβάθμιση για 1-2 χρόνια. Παρόλ' αυτά, πρέπει να προσέχω τι αποθηκεύω και πόσα προγράμματα βάζω. Ακόμα και 128gb είναι λίγα, αλλά για παραπάνω ένας καλός ssd στοιχίζει όσο ένα μικρό pc.

 

Και τα read και τα write είναι γρηγορότερα. Πάντα υπάρχουν όμως διαφορές από ssd σε ssd.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν το χρησιμοποιώ για music αλλα για Development καθοτι προγραμματιστης αλλα αντιστοιχα βλέπεις τις διαφορες απο απλο σε ssd.

 

Τώρα να μην έχει αρκετή διαφορα με daw χλωμο το κόβω αλλα ας παρεις και μια γνώμη απο κάποιον που το δουλέυει έτσι ήδη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O SSD δίσκος είναι γρηγορότερος αλλά στην ουσία κάποιος που χρησιμοποιεί μόνο ένα  DAW για ηχογραφήσεις - μίξεις κτλ. πόσο κέρδος θα έχει ?

Το μόνο που σκέφτομαι εγώ είναι ότι το cubase θα ανοίγει γρηγορότερα και γενικά θα έχεις πιο γρήγορο page file. τι άλλο? Εννοείται οτι τις τεράστιες βιβλιοθήκες samples από plugins που χρησιμοποιείς (BFD κτλ) τις έχεις αποθηκευμένες σε άλλο δίσκο και το ίδιο συμβαίνει και με τα Project files σου. Αρα αν δεν αλλάξεις και τους τρεις δίσκους με SSD πιστεύω οτι μεγάλη διαφορά δε θα δεις. Και κακά τα ψέματα πόσοι έχετε δει να γονατίζει ένα project μόνο λογω δίσκου με το παραπάνω setup.

Αν λοιπόν σκέφτεσαι να δώσεις κανα 200άρι 250αρι για έναν μόνο δίσκο που θα χρησιμοποιείς για windows , cubase projects , VST libraries , samples κτλ. πιστεύω ότι καλύτερα πάρε 3 HDD SATA3 οπου και αρκετά μεγαλύτερη χωρητικότητα θα έχεις και μια χαράθα σε καλύψουν σε ταχύτητα και απόδοση καθώς θα έχεις χωρίσει την πίτα στα 3.

 

my 2 cents

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O SSD δίσκος είναι γρηγορότερος αλλά στην ουσία κάποιος που χρησιμοποιεί μόνο ένα  DAW για ηχογραφήσεις - μίξεις κτλ. πόσο κέρδος θα έχει ?

Το μόνο που σκέφτομαι εγώ είναι ότι το cubase θα ανοίγει γρηγορότερα και γενικά θα έχεις πιο γρήγορο page file. τι άλλο? Εννοείται οτι τις τεράστιες βιβλιοθήκες samples από plugins που χρησιμοποιείς (BFD κτλ) τις έχεις αποθηκευμένες σε άλλο δίσκο και το ίδιο συμβαίνει και με τα Project files σου. Αρα αν δεν αλλάξεις και τους τρεις δίσκους με SSD πιστεύω οτι μεγάλη διαφορά δε θα δεις.

 

Aκριβώς... ακόμη κι αν δεν χρησιμοποιείς μεγάλες libraries με samples από προγραμματάκια για ντραμς, romplers ή οτιδήποτε άλλο, αυτός ο SSD δίσκος θα γεμίσει με τις ηχογραφήσεις σου πριν καλά-καλά καταλάβεις πώς έγινε. Κι αν δεν έχεις όλα σου τα διαχειριζόμενα αρχεία σε SSD, το σύστημα θα καθυστερεί επειδή θα αντιμετωπίζει το σημαντικό bottleneck του άλλου κανονικού σκληρού, χάνοντας το πλεονέκτημα του όντως υπερηχητικά γρήγορου SSD. Eπαληθεύεται ο κανόνας που λέει πως την ταχύτητα και αποτελεσματικότητα ενός συστήματος την καθορίζει ο πιο αδύναμός του κρίκος... Επομένως εγώ ή θα έδινα πολλά λεφτά για να πάρω μεγάλους SSD ή θα περίμενα κανένα χρόνο (και βάλε) για να πέσουν οι τιμές. Ούτως ή άλλως σοβαρό πρόβλημα ταχύτητας δεν πιστεύω να έχεις...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου