Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία φορητού υπολογιστή για Lives


anipomonos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά σκέφτομαι να φτιάξω έναν φορητό Η/Υ για lives..

Υπάρχουν κάποιες έτοιμες λύσεις πάνω σε αυτό;

Έτοιμα laptops( αν και mac νομίζω θα πείτε) με τα οποία θα κάνω την δουλειά μου

μαζί με ένα controller σε lives?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δες εδώ http://www.pcmajor.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=55 πολύ αξιόπιστη λύση για μουσική παραγωγή και αρκετά φθηνότερη από ένα macbook pro

 

 

ενδιαφέρον.. έχεις προσωπική άποψη πάνω σε αυτό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδώ http://www.pcmajor.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=55 πολύ αξιόπιστη λύση για μουσική παραγωγή και αρκετά φθηνότερη από ένα macbook pro

 

 

+1000

Απλά, ξέρουν τι λένε, ξέρουν τι κάνουν.

Μου φτιάξαν πρόσφατα ένα laptop υπόδειγμα αξιοπιστίας το οποίο πάει σφαίρα. Kαι η τιμή λογικότατη. Το desktop που είχα πάρει απο αυτούς πέρσι, εξακολουθείς να το ανοίγεις και να μην ακούς τίποτα.Απίστευτη ηχομόμωση. Όσο  για το performance, τι να πω! Πολύ γρήγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

+1000

Απλά, ξέρουν τι λένε, ξέρουν τι κάνουν.

Μου φτιάξαν πρόσφατα ένα laptop υπόδειγμα αξιοπιστίας το οποίο πάει σφαίρα. Kαι η τιμή λογικότατη. Το desktop που είχα πάρει απο αυτούς πέρσι, εξακολουθείς να το ανοίγεις και να μην ακούς τίποτα.Απίστευτη ηχομόμωση. Όσο  για το performance, τι να πω! Πολύ γρήγορο.

 

 

Οπότε πρέπει να αρχίσω να το σκέφτομαι σοβαρά..

 

Να κάνω μια ερώτηση ; Eπειδή δεν έχω ιδέα απο αυτά.

Splits, performances, banks και τέτοια, πως γίνονται μέσα απο έναν Η/Υ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ενδιαφέρον.. έχεις προσωπική άποψη πάνω σε αυτό ;

 

Το Laptop δεν το έχω δοκιμάσει αλλά το είχα δει σε ένα σεμινάριο στην SAE και μου φάνηκε σκυλί. Εγώ αγόρασα πρόσφατα έναν υπολογιστή από το συγκεκριμένο κατάστημα και μπορώ να πω ότι είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Πέραν του ότι είναι απίστευτα αθόρυβο συγκριτικά με οποιοδήποτε pc έχω ακούσει, είναι αρκετά δυνατό για να σηκώνει projects με πλήθος από vsti σε πολύ χαμηλό latency. Και το support που προσφέρουν με έχει βοηθήσει αρκετά.

 

Τώρα για το πως θα κάνεις split κτλ εξαρτάται από το ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς. Οπότε πες μας τι χρησιμοποιείς για να σε βοηθήσουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Laptop δεν το έχω δοκιμάσει αλλά το είχα δει σε ένα σεμινάριο στην SAE και μου φάνηκε σκυλί. Εγώ αγόρασα πρόσφατα έναν υπολογιστή από το συγκεκριμένο κατάστημα και μπορώ να πω ότι είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Πέραν του ότι είναι απίστευτα αθόρυβο συγκριτικά με οποιοδήποτε pc έχω ακούσει, είναι αρκετά δυνατό για να σηκώνει projects με πλήθος από vsti σε πολύ χαμηλό latency. Και το support που προσφέρουν με έχει βοηθήσει αρκετά.

 

Τώρα για το πως θα κάνεις split κτλ εξαρτάται από το ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς. Οπότε πες μας τι χρησιμοποιείς για να σε βοηθήσουμε

 

Δεν χρησιμοποιώ τίποτα.. αχαχα

Τώρα σκεφτόμουν να πάρω ένα workstation, αλλά με αυτά τα λεφτά γτιάχνω ενα laptop, έτσι πιστεύω πως το laptop είναι μια καλύτερη λύση, βέβαια δεν ξέρω, γιατί εγώ το χρειάζομαι για lives, θα με βολέψει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ασχοληθείς λιγάκι και χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα όπως πχ το ableton που είναι πολύ καλό για live τότε θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα. Βέβαια και με ένα καλό workstation θα κάνεις την δουλειά σου αλλά με το laptop θα έχεις πολύ περισσότερες δυνατότητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ασχοληθείς λιγάκι και χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα όπως πχ το ableton που είναι πολύ καλό για live τότε θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα. Βέβαια και με ένα καλό workstation θα κάνεις την δουλειά σου αλλά με το laptop θα έχεις πολύ περισσότερες δυνατότητες

 

 

και εγώ πιστεύω πως μπορώ να κάνω ωραία πράγματα με ένα laptop, και σιγά σιγά να το δουλευώ και σαν studio για να περνάει η ώρα μου. Αλλά δεν ξέρω τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χαρακτηριστικά που θα διαλέξεις έχουν να κάνουν με την χρήση που θέλεις να του κάνεις. Εγώ όταν αγόρασα το δικό μου pc πάντως ο πωλητής του καταστήματος με βοήθησε αρκετά να επιλέξω το τι ακριβώς μου χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου