Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία φορητού υπολογιστή για Lives


anipomonos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα χαρακτηριστικά που θα διαλέξεις έχουν να κάνουν με την χρήση που θέλεις να του κάνεις. Εγώ όταν αγόρασα το δικό μου pc πάντως ο πωλητής του καταστήματος με βοήθησε αρκετά να επιλέξω το τι ακριβώς μου χρειάζεται.

 

Oπότε όταν το πάρω απόφαση, μια καλή βόλτα στο μαγαζί θα είναι η επόμενη κίνηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν κατάλαβα, τελικά το ερώτημα ήταν αν υπάρχουν μαγαζιά που πουλάνε έτοιμους υπολογιστές που θα κάνουν για σένα για να παίζεις σε λάιβ;

 

Με ένα λάπτοπ (από οποιοδήποτε μαγαζί) με το ableton live πάνω εγκατεστημένο για παράδειγμα δε θα γίνει η δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα, τελικά το ερώτημα ήταν αν υπάρχουν μαγαζιά που πουλάνε έτοιμους υπολογιστές που θα κάνουν για σένα για να παίζεις σε λάιβ;

 

Με ένα λάπτοπ (από οποιοδήποτε μαγαζί) με το ableton live πάνω εγκατεστημένο για παράδειγμα δε θα γίνει η δουλειά;

 

Με ένα λάπτοπ από οποιοδήποτε μαγαζί δεν είναι σίγουρο ότι θα κάνει την δουλειά του. Πρόσφατα ένας φίλος αγόρασε ένα sony vaio και έδωσε αρκετά λεφτά (γύρω στα 1500€) και δεν μπορούσε να σηκώσει ούτε ένα project με 5 κανάλια, και αυτό γιατί όλα τα λάπτοπ έρχονται με ένα σκασμό προγράμματα προεγκατεστημένα και δεν είναι σχεδιασμένα για μουσική χρήση. Το συγκεκριμένο λάπτοπ είναι φτιαγμένο για μουσική χρήση και είναι από την http://adkproaudio.com/ που έχει πελάτες της την Madonna, U2, Beastie Boys και πολλά ακόμα μεγαθήρια της μουσικής. Προσωπικά δεν έχω κανένα όφελος να κάνω διαφήμιση στο συγκεκριμένο κατάστημα αλλά εγώ ως πελάτης έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την αγορά που έκανα και γιαυτό το προτείνω. Από εκεί και πέρα η άλλη επιλογή που έχει για εμένα κανείς για να έχει το κεφάλι του ήσυχο είναι να αγοράσει ένα macbook pro αλλά είναι και το θέμα του κόστους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...που έχει πελάτες της την Madonna, U2, Beastie Boys και πολλά ακόμα μεγαθήρια της μουσικής. Προσωπικά δεν έχω κανένα όφελος να κάνω διαφήμιση στο συγκεκριμένο κατάστημα αλλά εγώ ως πελάτης έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την αγορά που έκανα και γιαυτό το προτείνω. Από εκεί και πέρα η άλλη επιλογή που έχει για εμένα κανείς για να έχει το κεφάλι του ήσυχο είναι να αγοράσει ένα macbook pro αλλά είναι και το θέμα του κόστους...

Δηλ η Madonna και οι υπόλοιποι, δεν είχαν λεφτά για να πάρουν ένα macbook pro? ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ η Madonna και οι υπόλοιποι, δεν είχαν λεφτά για να πάρουν ένα macbook pro? ;D ;D

Τεσπά επειδή διακρίνω ένα ύφος ειρωνείας από εσάς εγώ ότι έιχα να πω το είπα. Τώρα αν θέλετε να συζητάμε σαν παιδάκια έτσι απλά για να λέμε κάτι οκ να πω και εγώ ότι στην madonna δεν άρεσε το άσπρο και γιαυτό δεν πήρε macbook και οι U2 έχουν μετοχές τις microsoft :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά να καταλάβω τι ζητάει ο φίλος θέλω και τελικά τι απάντηση θεωρεί ότι πήρε γιατί εγώ δεν κατάλαβα τίποτα :)

 

Εγώ ξέρω ότι αν πάρω ένα λάπτοπ (και των 500ε) μπορώ να το στήσω να είναι "ειδικό" και για να τρέχει το ableton live με την κάρτα ήχου μου και να είμαι κυρία. Δεν κατάλαβα τι το πιο ειδικό έχουν τα άλλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αν θέλετε να συζητάμε σαν παιδάκια έτσι απλά για να λέμε κάτι οκ να πω και εγώ ότι στην madonna δεν άρεσε το άσπρο και γιαυτό δεν πήρε macbook και οι U2 έχουν μετοχές τις microsoft :P

Ακριβώς...για να μην συζητάμε σαν παιδάκια...λές ότι η Madonna ξέρει να χειρίζεται laptop επι σκηνής...μάλιστα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αν ο φίλος δεν μπορεί να σετάρει ένα οποιοδήποτε laptop σωστά, αφαιρώντας ότι είναι περιττό, καλύτερα να αφήσει την ιδέα του laptop και να αγοράσει ένα hardware synth workstation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αν ο φίλος δεν μπορεί να σετάρει ένα οποιοδήποτε laptop σωστά, αφαιρώντας ότι είναι περιττό, καλύτερα να αφήσει την ιδέα του laptop και να αγοράσει ένα hardware synth workstation.

 

μια χαρά μπορώ :P.. ξέρω απο pc, απλά δεν έχω ξαναδοκιμάσει κάτι τέτοιο.

 

Nα κάνω μια άλλη ερώτηση, κατέβασα το ableton free για να δοκιμάσω, απλά για να το δώ. Και το latency ειναι πρόβλημα, σε αυτό φταίει μόνο η κάρτα ήχου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά μπορώ :P.. ξέρω απο pc, απλά δεν έχω ξαναδοκιμάσει κάτι τέτοιο.

 

Nα κάνω μια άλλη ερώτηση, κατέβασα το ableton free για να δοκιμάσω, απλά για να το δώ. Και το latency ειναι πρόβλημα, σε αυτό φταίει μόνο η κάρτα ήχου;

 

Τι κάρτα ήχου έχεις;

 

Μπορείς να το λύσεις με drivers. πχ τους asio4all (ψάξε στο google)

Και να ορίσεις τους drivers αυτούς στις ρυθμίσεις του ableton.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου