Προς το περιεχόμενο

Ebay stupidity


Subfire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρωτιέμαι εδώ και καιρό για κάτι σχετικά με τους αγοραστές στο ebay. Υπάρχει κάποιος λόγος να μπιντάρεις ένα αντικείμενο 4 και 5 μέρες πριν τελειώσει η δημοπρασία μόνο και μόνο για να φαίνεσαι εσύ οτι κερδίζεις την δεδομένη στιγμή??Το κάνουν πολλοί χωρίς να καταλαβαίνω γιατί και σίγουρα καλό δεν είναι γι'αυτούς παρά μόνο για τον πωλητή....

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι εδώ και καιρό για κάτι σχετικά με τους αγοραστές στο ebay. Υπάρχει κάποιος λόγος να μπιντάρεις ένα αντικείμενο 4 και 5 μέρες πριν τελειώσει η δημοπρασία μόνο και μόνο για να φαίνεσαι εσύ οτι κερδίζεις την δεδομένη στιγμή??Το κάνουν πολλοί χωρίς να καταλαβαίνω γιατί και σίγουρα καλό δεν είναι γι'αυτούς παρά μόνο για τον πωλητή....

 

ναι είναι γεγονός ότι οποιοδήποτε Bid πριν από 1 ώρα της λήξης (και πολύ λέω) το μόνο που κάνει είναι να ανεβάσει την τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι εδώ και καιρό για κάτι σχετικά με τους αγοραστές στο ebay. Υπάρχει κάποιος λόγος να μπιντάρεις ένα αντικείμενο 4 και 5 μέρες πριν τελειώσει η δημοπρασία μόνο και μόνο για να φαίνεσαι εσύ οτι κερδίζεις την δεδομένη στιγμή??Το κάνουν πολλοί χωρίς να καταλαβαίνω γιατί και σίγουρα καλό δεν είναι γι'αυτούς παρά μόνο για τον πωλητή....

 

ναι είναι γεγονός ότι οποιοδήποτε Bid πριν από 1 ώρα της λήξης (και πολύ λέω) το μόνο που κάνει είναι να ανεβάσει την τιμή.

 

Ναι...αλλά αν ξεκιναει π.χ. $0.99 με "Reserve not met", έχει ψηλό "buy it now", και δεν χτυπήσουν από την αρχή τελευταία στιγμή δεν πρόκειται να ανέβει η τιμή για να φτάσει το reserve...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι εδώ και καιρό για κάτι σχετικά με τους αγοραστές στο ebay. Υπάρχει κάποιος λόγος να μπιντάρεις ένα αντικείμενο 4 και 5 μέρες πριν τελειώσει η δημοπρασία μόνο και μόνο για να φαίνεσαι εσύ οτι κερδίζεις την δεδομένη στιγμή??Το κάνουν πολλοί χωρίς να καταλαβαίνω γιατί και σίγουρα καλό δεν είναι γι'αυτούς παρά μόνο για τον πωλητή....

 

ναι είναι γεγονός ότι οποιοδήποτε Bid πριν από 1 ώρα της λήξης (και πολύ λέω) το μόνο που κάνει είναι να ανεβάσει την τιμή.

 

Ναι...αλλά αν ξεκιναει π.χ. $0.99 με "Reserve not met", έχει ψηλό "buy it now", και δεν χτυπήσουν από την αρχή τελευταία στιγμή δεν πρόκειται να ανέβει η τιμή για να φτάσει το reserve...

 

 

Άλλο αν υπάρχει reserve, τότε ναι. Αλλά πλέον πολύ λίγοι το χρησιμοποιούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι εδώ και καιρό για κάτι σχετικά με τους αγοραστές στο ebay. Υπάρχει κάποιος λόγος να μπιντάρεις ένα αντικείμενο 4 και 5 μέρες πριν τελειώσει η δημοπρασία μόνο και μόνο για να φαίνεσαι εσύ οτι κερδίζεις την δεδομένη στιγμή??Το κάνουν πολλοί χωρίς να καταλαβαίνω γιατί και σίγουρα καλό δεν είναι γι'αυτούς παρά μόνο για τον πωλητή....

 

Εγώ πάντως όταν είχα πρωτογραφτεί στο ebay και δεν είχα καταλάβει πώς ακριβώς λειτουργεί το έκανα... :-[

 

Βέβαια, εκτός από τους βλάκες (σαν κι εμένα), υπάρχουν και βαλτοί (φίλοι του πωλητή) που ψευτο-bid-άρουν, απλά για να ανέβει η τιμή σε κάποιο συγκεκριμένο επίπεδο ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όταν είχα πρωτογραφτεί στο ebay και δεν είχα καταλάβει πώς ακριβώς λειτουργεί το έκανα... :-[

 

Εμμ...same here... :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ ;D ;D ;D ;D

 

Μόνο που εγώ είμαι σαφώς ακόμα στην αρχή, σε ό,τι αφορά στο ebay και τη λογική του bidding.

 

Πάντως, αν δεν κοντραριζόμουν "μανιάτικα" με έναν Χονγκογκέζο ( ;D) δύο μέρες πριν τη λήξη ενός αντικειμένου, δεν θα μου είχε κάτσει 2nd chance offer... ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί κάνουν bid από την αρχή ώστε να ενεργοποιηθεί το αυτόματο σύστημα ενημέρωσης μεσω sms. Έτσι όποτε μπαίνει νέο bid ενημερώνονται αυτόματα. Αυτό φυσικά δεν ισχύει για χρήστες Ελλάδος.

Ένας άλλος λόγος για bid από την αρχή, είναι να ενημερώνεσαι μέσω του ebay toolbar (το κάνεις download από ebay), χωρίς να είσαι συνδεδεμένος με ebay.

Πάντως και στις δύο περιπτώσεις ποντάρεις χαμηλά και περιμένεις το χτύπημα για τα τελευταία seconds.

Too Old to Rock n Roll Too Young to Die

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η αρχική τιμή είναι 0.99 και εσύ βάλεις 20.00, η τιμή παραμένει στο 0.99 μέχρι να χτυπήσει κάποιος άλλος.

 

Εγώ το κάνω πολύ συχνά όταν ψάχνω κάτι που θέλω και έχω ένα μάξιμουμ ποσό που θέλω να διαθέσω για το συγκεκριμένο αντικείμενο. Βέβαια, το πιο λογικό είναι να περιμένεις μέχρι την τελευταία στιγμή για να bidάρεις.

 

Για παράδειγμα, ένας δίσκος που έχει τιμή εκκίνησης 9.99 και για τον οποίο είμαι διατεθιμένος να δώσω μέχρι 35.00, θα τα βάλω από την αρχή και δεν θα ξανασχοληθώ. Εχω πάρει με αυτό τον τρόπο πάρα πολλά πράγματα.

 

Οταν όμως βρίσκω κάτι που θέλω πάρα πολύ, το βάζω υπό παρακολούθηση και προσπαθώ να χτυπήσω στα τελευταία 4-5 δευτερόλεπτα, βάζοντας μη στρογγυλά ποσά (π.χ. 15.61, 26.76, 102.66, κ.λπ.)

 

Ωστόσο, την έχω πατήσει αρκετές φορές στο παρελθόν (στις αρχές που ξεκίναγα με το ebay) και είχα παρασυρθεί σε κόντρες με άλλους bidders με αποτέλεσμα να ξεφεύγω από τον αρχικό μου προϋπολογισμό. Θέλει λίγη προσοχή και ψυχραιμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η αρχική τιμή είναι 0.99 και εσύ βάλεις 20.00, η τιμή παραμένει στο 0.99 μέχρι να χτυπήσει κάποιος άλλος.

 

Αυτό είναι άλλο και λέγεται αυτόματο biding. To κάνει το ebay από μόνο του, λέγοντάς σου να βάλεις το ανώτερο ποσό που θες και αυτό κάθε φορά που πέφτει μια νέα προσφορά, θα την ανεβάζει, μέχρι να φτάσει στο ανώτερο ποσό που του έχεις βάλει. Αν φτάσει στο όριο σε προειδοποιεί, ώστε ή να το αυξήσεις, ή να αποσυρθείς.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Υπαρχει ενας σωστος τροπος bidding στο ebay: ειτε στην αρχη ειτε στα τελευταια δευτερολεπτα της auction βαζουμε το μεγιστο ποσο που θα διναμε για το item.....Ετσι δεν μπαινουμε και στο τριπακι του να βαλουμε αλλο ενα και αλλο ενα και αλλο ενα $/€ αν ειμαστε overbid και ουτως η αλλωστε αν το κερδισουμε δεν σημαινει πως αυτο θα γινει στο μεγιστο ποσο που βαλαμε (αλλα στο αμεσως μεγαλυτερο ποσο απο αυτο του δευτερου bidder).Aν μεταξυ των δυο επιλεξουμε το δευτερο υπαρχει ενα οπλο επιπλεον.....τα προγραμματα snipers που χτυπανε στο τελευταιο δευτερολεπτο  ;) ;) ;) ;) ;) ;)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου