Προς το περιεχόμενο

βόμβος σε strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γειά σας,

 

έχω ένα προβληματάκι όσον αφορά το wiring στην strat μου. οι μαγνήτες είναι 3 single coil wilkinson με 5θεσιο επιλογέα. μάλλον πρόκειται για θέμα γείωσης αφού όταν ακουμπάω το δάχτυλο στη μία βίδα του επιλογέα ο βόμβος σταματάει και υπάρχει μόνο το hum του μονού μαγνήτη. με πολλές δοκιμές κατάφερα να κάνω τους μαγνήτες να στις θέσεις 2 κ 4 να σταματάνε τον βόμβο αλλά στις υπόλοιπες παραμένει. τι κάνω λάθος; έπειτα από δοκιμές το μάυρο καλωδιάκι στο jack φαίνεται να είναι το μόνο σωστά συνδεμένο.  ::)

 

ανεβάζω κ φωτό. όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

 

ευχαριστώ πολύ.

DSC00683.thumb.JPG.69831be942222b0ce96a8da94e1075c8.JPG

DSC00685.thumb.JPG.bbe2e6794100e0e9107b3c7e6e7ea898.JPG

DSC00684.thumb.JPG.61fd9129069b33c7588da8fe5efded46.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το διάγραμμα είναι το κλασικό για στρατ με τρεις μονούς...

 

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=3s_1v_2t_5w

 

Δεν μπορώ να πολυκαταλάβω από τη φωτογραφία... Σίγουρα δεν είναι καμιά ψυχρή κόλληση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το σωμα σου δεν το διαθετει κανεις μια μικρη τρυπουλα και περνας ενα καλωδιακι απο εκει που πανε τα 3 μαυρα γειωσεις των μαγνητων πανω στο ποτενσιομετρο  κολας αλλο ενα εκει και το περνας απο την τρυπουλα προς το μεταλο που κραταει τα ελλατηρια πισω.

Στη συνεχεια το κολλας πανω σε αυτο το μεταλο, το οποιο κρατιεται με 2 βιδες και μετα εχει κατι γαντζακια και πιανονται τα ελλατηρια του τρεμολου επανω του.  ελπιζω να καταλαβες ετσι ειναι γειωμενο το τρεμολο και κατ'επεκταση και οι χορδες :)

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιος μου είπε ότι πρέπει να στείλω τη γείωση στο τρεμολο ή κάτι τέτοιο...  ???

 

Δεν το έχεις κάνει; Αυτό φταίει σίγουρα...

 

Λοιπόν, από μία από τις δύο κολλήσεις που σου έχω κυκλώσει θα τραβήξεις ένα καλωδιάκι το οποίο θα το κολλήσεις πάνω στο τρέμολο από την πίσω πλευρά της κιθάρας, εκεί με τα ελατήρια, κάπως όπως σου δείχνω στην άλλη φωτό...

 

Εδιτ: με προλάβανε...

152675226_1.thumb.JPG.22381ae783bc1442c70e208ed602acac.JPG

123303466_2.jpg.b9e4f964b88342a5fe9d21938fdbd860.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα αριστερά, μέσα στον κύκλο,υπάρχει ένα γκρι κ ένα μαύρο καλωδιάκι.το γκρι περιέχει ένα άσπρο κ ένα σκέτο σύρμα. το μαύρο πάει στο jack. έχω στείλει το γκρι στο τρέμολο αλλά τπτ. μήπως πρέπει να προσθέσω ακόμα ένα καλώδιο; και το γκρι πάει κάπου αλλού;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο τζακ θα πανε 2 καλωδια το γκρι στο σημειο που μπαινει και ακουμπαει η μυτη του καρφιου του καλωδιου κιθαρας και στο αλλο σημειο μια γειωση ομοιως με ενα καινουριο καλωδιακι θα στειλεις μια γειωση στο μεταλικο μερος που κραταει τα ελλατηρια , αν τωρα επειδη βλεπω εχει φτηνιοκαλωδια που και καλα εχουν γειωση μαλλον Shielding μεσα και αυτο ειναι το λεπτο πλεχτο συρμα που περιβαλει το λεπτο καλωδιακι που ανεφερες και αυτο στριψε το καντο συμπαγες και κολα το στην γειωση

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο τζακ θα πανε 2 καλωδια το γκρι στο σημειο που μπαινει και ακουμπαει η μυτη του καρφιου του καλωδιου κιθαρας και στο αλλο σημειο μια γειωση ομοιως με ενα καινουριο καλωδιακι θα στειλεις μια γειωση στο μεταλικο μερος που κραταει τα ελλατηρια , αν τωρα επειδη βλεπω εχει φτηνιοκαλωδια που και καλα εχουν γειωση μαλλον Shielding μεσα και αυτο ειναι το λεπτο πλεχτο συρμα που περιβαλει το λεπτο καλωδιακι που ανεφερες και αυτο στριψε το καντο συμπαγες και κολα το στην γειωση

 

Δεν συμφωνώ...

 

Τα δύο που έχει μέσα το γκρι είναι οι δύο πόλοι του τζακ, και το μαύρο πρέπει να πάει στο τρίτο ποδαράκι του τζακ.

 

Χρειάζεσαι άλλο ένα καλωδιάκι που θα ξεκινάει από το σημείο που σου κύκλωσα και θα πηγαίνει στο τρέμολο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστώ πολύ, θα δοκιμάσω αύριο πάλι και θα σας πω τι έγινε. αν και δε θυμάμαι τι ήδη έχω κάνει. έχω καταμπερδευτεί με τόσους συνδυασμούς  ;D

 

αν έχει κανείς κ καμιά φωτό από το δικό του wiring να έχω και κάτι απτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου