Προς το περιεχόμενο

Μarshall Super Bass 100w


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτυχε να τον παίξω σε μια συναυλία πριν χρόνια, με την καμπίνα του 4Χ12.

Κλασσικός ήχος Marshall, με τα  χαμηλομεσαία που τον χαρακτηρίζουν. Μου έκανε τρομερή εντύπωση το πώς έκοβε μέσα στο μίξ της σκηνής, τον άκουγα εύκολα απο παντού. Επίσης ήταν πολύ δυνατός για τα 100 βατ, σκέψου οτι το δικό μου μηχάνημα ένα Boogie είχε 640 βατ, και φοβόμουνα οτι η ένταση δέν θα επαρκούσε στον Μάρσαλ, αλλά δέν κατάλαβα να υστερούσε κάπου τελικά. Δέν θα έλεγα οτι κάνει για σλάπ. Η μάλλον για σύγχρονο ήχο σλάπ με πολύ ευκρίνεια θα έλεγα καλύτερα. Στο σλάπ ακούγεται σαν ήχος σόουλ,

60ς θα έλεγα οτι μου θυμίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ειναι ο ιδιος ενισχυτης με τον super lead  (πολλοι μαλιστα τον προτιμουν απο τον super lead  γιατι ειναι ολοΪδιος με τους πρωτους super lead ,μετα το 1967 οι SL ειναι αρκετα πιο πριμαριστοι ) ,κλασσικος ενισχυτης ΚΙΘΑΡΑΣ (βεβαια που θα παιξεις με αυτο το τερας ειναι ενα...θεματακι)  αλλα και για μπασο μια χαρα ειναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον συγκεκριμένο ενισχυτή τα τελευταία χρόνια τον(ψάχνουν) και χρησιμοποιούν κιθαρίστες.Βλέπε (Lance Lopez) κλπ.Δεν έχει reverb, αλλά με ένα πεταλάκι γίνεσαι .Τον ενισχυτή τον έχω

αλλά θέλει ένα ψιλοσέρβις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον συγκεκριμένο ενισχυτή τα τελευταία χρόνια τον(ψάχνουν) και χρησιμοποιούν κιθαρίστες.

 

 

Μα ειναι ΙΔΙΟΣ με τον super lead (μεχρι το 67)....μονο το ....logo αλλαζει.... ;D

 

Προσωπικα τον προτιμω μια και στα 70s  εχει κρατησει τον ιδιο προενισχυτη ,ιδιο με τον Fender tweed Bassman,που εχει και ο jtm 45 αλλα και οι πρωτοι super lead.

 

 

.Δεν έχει reverb,

 

τι να το κανεις το reverb αν εχεις τετοιο ενισχυτη.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Supefunk νομίζω πώς λίγο reverb χρειάζετε αν τον χρησιμοποιείς για κιθάρα.Ό ενισχυτής είναι για πούλημα αν ενδιαφέρετε κανείς.Όντως είναι τέρας.Ο super reverb ο 70άρης που έχω μου φαίνεται παρα πολύ δυνατός φαντάσου με αυτόν τι γίνετε.Για ΟΑΚΑ και πάνω ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Supefunk νομίζω πώς λίγο reverb χρειάζετε αν τον χρησιμοποιείς για κιθάρα.

 

οχι ολοι οι ενισχυτες,"ακαμπτοι" ενισχυτες με ανοικτη καμπινα (sf & bf Fender) ναι χρειαζονται να εχουν λιγο reverb για να "ανοιγουν",ενισχυτες τυπου Fender Tweed (οπως ο Marshall πο εχεις) που εχουν πιο οργανικο & ζεστο  ηχο δεν εχουν αναγκη απο reverb

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακου να δείς τι μαθαίνει κανείς! :DΘα τον δοκιμάσω κάποια μέρα σε πρόβα να δώ πώς βγαίνει στη μίξη χωρίς reverb.Thanks πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ΗΠΑ μονο το κεφαλι $2500-$3700 αναλογα με την κατασταση & τη χρονολογια.

 

Στην Αγγλια λιγο φθηνοτερα (προσοχη κυκλοφορουν τρελλες μουφες απο Αγγλια).

 

Στη Γερμανια ο κολλητος μου,ο νουμερο 1 Marshall dealer στην Ευρωπη, δινει ενα τετοιο FULL STACK (δηλ.ΜΕ την original καμπινα) σερβιρισμενο τελεια και με NOS λυχνιες  5000 ευρω.

 

Μολις μιλησα μαζι του & μου ειπε οτι ειναι χαλαρα ο καλυτερος 100αρης Marshall που εχει βγει ποτε

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου