Προς το περιεχόμενο

Bridge strat μαγνητης-προτασεις


ppanousos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αιωνιο προβλημα ολων εμας που αγαπαμε τις strat και τους μονους μαγνητες.Με εξαιρεση τον ssl3 και ssl5 δυστυχως δεν εχω ακουσει κατι αλλο που να μην γελαν και οι καρεκλες στην θεση bridge.Eχετε καμια αλλη προταση;Εννοειται οχι humbuckers...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Τι μουσική παίζεις και τι ήχο αποσκοπείς να βγάλεις;

 

Ποια Strat έχεις (για τα κΣύλα ρωτάω κυρίως);

 

Οι υπόλοιποι 2 μαγνήτες ποιοι είναι;

 

Τι ενισχυτή έχεις;

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εξαιρεση τον ssl3 και ssl5 δυστυχως δεν εχω ακουσει κατι αλλο που να μην γελαν και οι καρεκλες στην θεση bridge

 

ξεκινα βαζοντας ενα base plate κατω απο το μαγνητη (οπως εχουν οι tele) βγαζει ο Lindy Fralin αλλα και οποιοδηποτε κομματι ατσαλι να βαλεις (π.χ τη λαμα απο ενα σπασμενο ψαλιδι) θα ακουσεις διαφορα (περισσοτερα μεσαια και "παχος" στη νοτα)

 

αλλοιως υπαρχουν ΔΕΚΑΔΕΣ single coils με περισσοτερα μεσαια και εξοδο που κανουν τη δουλεια που θες (Fender texas specials,Fender Fat 50s,Lindy Fralin Blues specials κτλ)...σε ολα τα sites μαγνητοεταιρειων θα βρεις αντιστοιχα μοντελα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν θελεις πολλα γκαζια, βαλε τον τελευταιο Seymour Duncan που εβγαλε στην αγορα ως Yngwie Malmsteen  signature. Θα σου αρεσει παρα πολύ. Τον εβαλα εγω σε δικη μου strat και είναι η μοναδικη κιθαρα που της εχω βαλει humbucker.Τ

ον παρειγγειλα με ρισκο,δεν τον ειχε καποιος να τον ακουσω, αλλα ημουνα τυχερος, μου αρεσε πολύ και ητανε μια από τις καλυτερες αγορες που εχω κανει.

Καθαρος, με ογκο, δεν θα χρειαστείς ποτε booster πεταλι για να σολαρεις και να κανεις tapping!

Τα πηγαινει κατά ένα περιεργο τροπο εξισου καλα και στα καθαρα.

Για πιο vintage ηχο δεν θα σου πω τιποτε, διοτι δεν γνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

di marzio DP 110 FS1....σε συνδυασμο fender 57\62 neck-middle εχει δωσει απιστευτα αποτελεσματα ειδικα στη 4η θεση [ single coil παντα ] . σε marshall class 5 ηχος blackmore. χωρις σπαστικα πριμα. τον ειχα παρει και απο το νοιζ μαλιστα .......30e....ομολογω πως πηγαινα καπως στα τυφλα....αλλα τελικα εκατσε κουτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Alder-Rosewood,δεν εχω αλλους μαγνητες,τωρα την φτιαχνω.Classic hard rock ειναι το στυλ μου.Δεν παιζω με high gain settings

 

Η πρόταση του YJM Fury Bridge pickup είναι πολύ καλή που έκανε ο φίλος Moisiadis,αν και εγώ προτιμώ τον Dimarzio YJM H-3,τον οποίο έχω και στη γέφυρα της δικής μου Strat (Alder body,maple neck/fretboard) και είμαι υπερευχαριστημένος.

 

Δεν είναι hot μαγνήτης,έχει medium output,οπότε νομίζω πως θα σου κάνει.Για άκου τον και πες μας.

 

http://www.dimarzio.com/pickups/strat/hum-canceling-strat/hs-3

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF..λαμα ατσαλι που αναφερεις χρειαζεται κατι για να μενει πανω [ η μαλλον ..κατω ] απο το μαγνητη η απλως κολλαει απο μονο του ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

H να μη αλλαξεις καν μαγνητες αλλα να κανεις κατι σαν και αυτο:

http://www.youtube.com/watch?v=oTNlbJksTu8

 

 

Ο OP λέει πως δεν έχει μαγνήτες και τώρα θα βάλει.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου