Προς το περιεχόμενο

Satin Urethane


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καλησπέρα,

 

έχω μια Fender deluxe strat. Το φινίρισμα του μπράτσου είναι Satin Urethane. To "πρόβλημα" που έχω είναι οτι "κολάει" το χέρι παίζοντας ειδικά ύστερα από κανα 10λεπτο. Σκουπίζω με πετσέτα και μετά οκ πάλι για κανα 10λεπτο. Ξέρει κανείς αν με το παίξιμο και με τον καιρό θα φύγει το πολύ βερνίκι και θα  σταματήσει να συμβαίνει αυτό? Δεν ξέρω αν γίνομαι 100% σαφής αλλά δε μπορώ να το περιγράψω αλλιώς.

Διάβασα σε άλλα threads για τρίψιμο με γυαλόχαρτο κτλ αλλα φοβάμαι να επιχειρήσω κάτι τέτοιο...

Να σημειώσω οτι στην αντίστοιχη tele δεν έχω αυτό το πρόβλημα, άρα δεν είναι θέμα τεχικής... :-)

 

ΥΓ Δεν ξέρω αν λέει κάτι αυτό, αλλά όταν παρήγγειλα τη strat δεν υπήρχε stock και ήρθε ύστερα από λίγο καιρό, οπότε ίσως κατα κάποιο τρόπο ήταν "του κουτιού" ενώ η tele υπήρχε stock οπότε είχε περάσει κάποιο διάστημα αφότου έφυγε απ το εργοστάσιο.Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, απλά το αναφέρω.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχει αυτο το κακο το συγκεκριμενο υλικο! Ειναι σαν γυαλι! Θα φτιαξει σιγα-σιγα αν και θα αργησει λιγο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργο το satin urethane finish το βαζει η Fender ακριβως για να ΜΗ κολλαει....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργο το satin urethane finish το βαζει η Fender ακριβως για να ΜΗ κολλαει....

και εγω αυτο γνωριζω....

Στην δικια μου deluxe το μπρατσο ειναι "σφαιρα" ακομα και μετα απο 5 ωρες παιξιμο με 3 διαφορετικους παιχτες  :P

 

Μην επιχειρησεις γυαλοχαρτο θα καταστρεψεις το finish...

 

(Το εχω ξαναναφερει) Αν παιζεις μπιλιαρδο και ξερεις πως "σκουπιζουν" τις στεκες τοτε μπορεις να κανεις το ιδιο και στο μπρατσο  ;)

πολυ λεπτο scotch brite περασμα κανα 2-3 φορες και off you go :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργο το satin urethane finish το βαζει η Fender ακριβως για να ΜΗ κολλαει....

 

Ετσι λενε αλλα το εχω διαβασει απο αρκετους οτι εχουν το ιδιο θεμα! Εμενα μια που ειχε πεσει στα χερια μου παντως δεν κολλαγε καθολου! Του 2008 μου φαινεται που απ'οτι θυμαμαι απο τοτε το χρησιμοποιουν! Βεβαια ηταν μεταχειρισμενη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

(Το εχω ξαναναφερει) Αν παιζεις μπιλιαρδο και ξερεις πως "σκουπιζουν" τις στεκες τοτε μπορεις να κανεις το ιδιο και στο μπρατσο  ;)

πολυ λεπτο scotch brite περασμα κανα 2-3 φορες και off you go :D

 

για του λόγου το αληθές...

[/url]
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου