Προς το περιεχόμενο

Σκούριασμα χορδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ένα πρόβλημα το όποίο δε μπορώ να καταλάβω απο που προέρχεται.Οι 2 stratocaster που έχω ,έχουν διαφορετικά μανίκια ( η μία maple και η άλλη rosewood).

Mε την ίδια μάρκα χορδών και τις ίδιες ώρες παιξίματος, οι χορδές στη maple ταστιέρα σκουριάζουν πολύ έυκολα σε σχέση με την άλλη.Μιλάω για μεγάλη διαφορά.Στη rosewood κρατάνε 3 φορές περισσότερο.Που μπορεί να οφείλετε αυτό?

(Να σημειώσω πώς η maple δεν έχει γυαλιστερό λούστρο αλλά ένα ματ ελαφρύ φινίρισμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημερα.κοιτα να δεις πριν παιξουμε κιθαρα θα πρεπει να εχουμε καθαρα χερια διοτι οταν ειναι υδρωμενα η τελος παντων ψιλο μπιχλα :P, βοηθουν στο σκουριασμα των χορδων!

Επισης μπορει να φταιει το περιβαλλον στο οποιο βρισκεται η καθε κιθαρα.εαν την maple την εχεις σε δωματιο με περισσοτερη υγρασια τοτε φυσικο ειναι το επακολουθο.Οπως εαν τις φορας διαφορετικες χορδες!Ολα επηρεαζουν.

Να σου πω ομως οτι και γω που εχω μια κιθαρα στυλ στρατ rosewood φοραει χορδες boomer 9αρες απο το καλοκαιρι και δεν εχουν το παραμικρο ιχνος σκουριας και ενας γειτονας μου με epiphone les paul καθε φορα που της βαζει χορδες μετα απο 2 βδομαδες ειναι χαλι μαυρο.

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα το πίστευα (χωρίς να έχω επιστημονικές αποδείξεις για αυτό) ότι το rosewood "πίνει" ένα ποσό του ιδρώτα που παράγεται όταν παίζουμε λόγω του ότι έχει πόρους και δεν είναι λουστραρισμένο όπως το maple με συνέπεια να μη περνάει τίποτα μέσα από το λούστρο*.

 

Υποθέτω λοπόν ότι για αυτό το λόγο, μεγαλύτερη ποσότητα υγρασία του ιδρώτα παραμένει στην επιφάνεια της ταστιέρας ακόμη και μετά το παίξιμο και σου φθείρει πιο γρήγορα τις χορδές.

 

 

*αυτός είναι και ο λόγος που οι maple ταστιέρες με έντονο λούστρο, με ενοχλούν σαν αίσθηση στο χέρι, γιατί πολλές φορές νιώθω το χέρι να κολλάει στο μπράτσο, λόγω του ιδρώτα.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα το πίστευα (χωρίς να έχω επιστημονικές αποδείξεις για αυτό) ότι το rosewood "πίνει" ένα ποσό του ιδρώτα που παράγεται όταν παίζουμε λόγω του ότι έχει πόρους και δεν είναι λουστραρισμένο όπως το maple με συνέπεια να μη περνάει τίποτα μέσα από το λούστρο*.

 

Υποθέτω λοπόν ότι για αυτό το λόγο, μεγαλύτερη ποσότητα υγρασία του ιδρώτα παραμένει στην επιφάνεια της ταστιέρας ακόμη και μετά το παίξιμο και σου φθείρει πιο γρήγορα τις χορδές.

 

 

*αυτός είναι και ο λόγος που οι maple ταστιέρες με έντονο λούστρο, με ενοχλούν σαν αίσθηση στο χέρι, γιατί πολλές φορές νιώθω το χέρι να κολλάει στο μπράτσο, λόγω του ιδρώτα.

 

 

 

+1000

 

αλλα οπως εχουμε πει χιλιαδες φορες.. ;D οταν αλλαζουμε χορδες μολις αυτες "τελειωσουν" (δηλ.σε 6-10 ωρες παιξιματος το πολυ) αυτο δεν μας απασχολει... :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ειναι οι λογοι :

Ο πρωτος και σημαντικοτερος ειναι οτι στη maple η αλλαγη χρωματος στις χορδες φαινεται αμεσως . Στο rosewood δεν μπορεις να δεις το μαυρισμα των χορδων. Για του λογου το αληθες κανε μια <<τραμπα>> σε χορδες περιπου ιδιων ωρων παιξιματος .

Ο δευτερος ειναι οτι το rosewood αποροφα περισσοτερο τον ιδρωτα με αποτελεσμα η επιδραση των τοξινων του ιδρωτα στις χορδες να ειναι λιγοτερο εντονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF δε μιλάμε για 10 ώρες παιξίματος.Μετά απο 2  2ωρες πρόβες οι χορδές έχουν ήδη πάρει φόλα.Πάντα έχω καθαρά χέρια πρίν παίξω ,και οι 2 κιθάρες βρίσκονται στον ίδιο χώρο.Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί η maple δεν έχει λούστρο παχύ όπως άλλες αλλά μια λεπτή στρώση.(σχεδόν γυμνό το ξύλο).Μάλλον θα είναι αυτό που λετε ,ότι το rosewood απορροφά μέρος του ιδρώτα.Δε ξέρω τι άλλο να υποθέσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα είναι αυτό που λετε ,ότι το rosewood απορροφά μέρος του ιδρώτα.Δε ξέρω τι άλλο να υποθέσω.

 

ακριβως αυτο ειναι,συν του οτι ειναι απολυτα φυσικολογικο καποιοι ανθρωποι να εχουν τοξικο ιδρωτα (εχω ενα φιλο που του..απαγορευω να αγγιξει τις κιθαρες μου γιατι μολις αγγιξει τη χορδη...σκουριαζει...μιλαμε για εντελως...μεταλλαγμενο ατομο... ;D ;D)

 

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να σκουπιζεις ΚΑΛΑ την ταστιερα και τις χορδες μετα απο καθε προβα. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF δε μιλάμε για 10 ώρες παιξίματος.Μετά απο 2  2ωρες πρόβες οι χορδές έχουν ήδη πάρει φόλα.

 

Φίλε μου είχα ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα. Έπιανα κιθάρα με καινούργιες χορδές και μέσα σε ένα διωράκι τις είχα κάνει αγνώριστες.

 

Η λύση που βρήκα και ακολουθώ ΕΥΛΑΒΙΚΑ τα τελευταια 2-3 χρόνια είναι οι ELIXIR.

Είναι μονόδρομος νομίζω για όσους ιδρώνουν. Άσε που δεν νιώθω ότι συμβιβάζομαι ηχητικά χρησιμοποιώντας τις. Ίσα-ίσα που μου αρέσει πολύ και ο ήχος αλλά και η αίσθησή τους στο χέρι ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τοξικο ιδρωτα (εχω ενα φιλο που του..απαγορευω να αγγιξει τις κιθαρες μου...

Ωστε εσύ ήσουν ο Έλληνας φίλος που έλεγε ο Gallagher.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να σκουπιζεις ΚΑΛΑ την ταστιερα και τις χορδες μετα απο καθε προβα. 

 

 

Πάντα το κάνω αυτό!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου