Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα "θορύβου" σε κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Πριν από κάτι μήνες βρήκα μια ευκαιριούλα στις αγγελίες του Noiz και πήρα μια 8χορδη Schecter σε πολύ καλή τιμή. Για τους περίεργους, την πήρα για να έχω μεγαλύτερο range στις συνθέσεις μου, μη βαράτε!

 

Όταν την σύνδεσα για πρώτη φορά μου φάνηκε οκ, πέρα του ότι ήθελε σετάρισμα, αλλάγη χορδών και όλα τα σχετικά.

Το μόνο που παρατήρησα εγώ ήταν ότι όταν στριφοφύριζα τα knobs, ακουγόταν ένα χράτσα χρούτσα - μόνο όταν τα στριφογύριζα όμως. Αν τα άφηνα, σταματούσε. Όποιον ρώτησα μου είπε ότι μάλλον ήθελε κάποιο ξε/καθάρισμα στα ηλεκτρικά της, το οποίο θα γινόταν έτσι κι αλλιώς γιατι είχα σκοπό να την πάω για ένα καλό σέρβις.

 

Την πήγα λοιπόν, αλλάξαμε όλα τα ηλεκτρικά πλην τους μαγνήτες, αλλά το πρόβλημα δεν διορθώθηκε.

Επιπλέον, ο τεχνικός μου πε ότι παρατήρησε πως η κιθάρα βγάζει και ένα περίεργο κάτι-σαν-harmonizer εφέ, οπότε υποπτεύεται ότι το πρόβλημα είναι στους μαγνήτες (αν και το κάνουν και οι δύο). Δυστυχώς όμως δεν έχει μεγάλη εμπειρία σε active κιθάρες οπότε δεν ξέρει τι άλλο μπορεί να είναι.

 

Σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο;

  • Λυπάμαι 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα τηλεφωνο τον Γιαννη απο GAS pickups. Αν ειναι θεμα μαγνητων, σιγουρα θα εχει κατι να σου πει. Ουτως ή αλλως θα μπορεσει να σε κατευθυνει προς τη λυση του προβληματος

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Πριν από κάτι μήνες βρήκα μια ευκαιριούλα στις αγγελίες του Noiz και πήρα μια 8χορδη Schecter σε πολύ καλή τιμή. Για τους περίεργους, την πήρα για να έχω μεγαλύτερο range στις συνθέσεις μου, μη βαράτε!

 

Όταν την σύνδεσα για πρώτη φορά μου φάνηκε οκ, πέρα του ότι ήθελε σετάρισμα, αλλάγη χορδών και όλα τα σχετικά.

Το μόνο που παρατήρησα εγώ ήταν ότι όταν στριφοφύριζα τα knobs, ακουγόταν ένα χράτσα χρούτσα - μόνο όταν τα στριφογύριζα όμως. Αν τα άφηνα, σταματούσε. Όποιον ρώτησα μου είπε ότι μάλλον ήθελε κάποιο ξε/καθάρισμα στα ηλεκτρικά της, το οποίο θα γινόταν έτσι κι αλλιώς γιατι είχα σκοπό να την πάω για ένα καλό σέρβις.

 

Την πήγα λοιπόν, αλλάξαμε όλα τα ηλεκτρικά πλην τους μαγνήτες, αλλά το πρόβλημα δεν διορθώθηκε.

Επιπλέον, ο τεχνικός μου πε ότι παρατήρησε πως η κιθάρα βγάζει και ένα περίεργο κάτι-σαν-harmonizer εφέ, οπότε υποπτεύεται ότι το πρόβλημα είναι στους μαγνήτες (αν και το κάνουν και οι δύο). Δυστυχώς όμως δεν έχει μεγάλη εμπειρία σε active κιθάρες οπότε δεν ξέρει τι άλλο μπορεί να είναι.

 

Σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο;

Τα ποτενσιομετρα ήθελαν απλά καθάρισμα με σπρέι. Γιατί αλλάχτηκαν όλα τα ηλεκτρικά;Μαλλον εκεί είναι το πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Τα ποτενσιομετρα ήθελαν απλά καθάρισμα με σπρέι. Γιατί αλλάχτηκαν όλα τα ηλεκτρικά;Μαλλον εκεί είναι το πρόβλημα. 

 

Το πρόβλημα υπήρχε ΠΡΙΝ αλλαχτούν τα ηλεκτρικά. Αλλάχτηκαν/δοκιμάστηκαν ένα-ένα για να δούμε πού είναι το πρόβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήν παίρνετε γενικός,8χορδες με ενεργούς μαγνήτες.

Απο αυτά που παίζουν αυτοί που τις έχουν,οι πιο πολλές είναι στοιχειωμένες απο πανάρχαιες κατάρες και δεμένες με άλυτα μαγικά ξόρκια.

Ενα μύθος λέει,οτι στο τέλος όλοι καταλήγουν να παίζουν Maroon 5 σε αυτές.

 

 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Λάθος συνδεσμολογία?

2)Θεμα γείωσεις/βραχυκυκλώματος?

3)Μούμια του τουταγχαμων που θέλει να πεί κάτι?

Δέν πίστευα οτί θα το πώ ποτέ στην ζωή μου,αλλά καλύτερα να έπερνες μια ακατανόμαστη.Ξέρεις εσύ,αυτή που ο ένας μαγνήτης δείχνει το switch,για να το βρίσκουν οι αρχάριοι και ο άλλος είναι σαν πένα της Pelikan,για να υπογράφουν αυτόγραφα τα ψώνια.  

  • Χαχα 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MGs είπε

1)Λάθος συνδεσμολογία?

2)Θεμα γείωσεις/βραχυκυκλώματος?

3)Μούμια του τουταγχαμων που θέλει να πεί κάτι?

Δέν πίστευα οτί θα το πώ ποτέ στην ζωή μου,αλλά καλύτερα να έπερνες μια ακατανόμαστη.Ξέρεις εσύ,αυτή που ο ένας μαγνήτης δείχνει το switch,για να το βρίσκουν οι αρχάριοι και ο άλλος είναι σαν πένα της Pelikan,για να υπογράφουν αυτόγραφα τα ψώνια.  

Αν ειναι κατι απο τα 2 πρωτα κ ο τεχνικος αφου εκανε τις αλλαγες δεν το πηρε χαμπαρι.....ασ'τα να πανε

Ο Αλεξ πρεπει κ να μη ξαναπατησει εκει περα κ να μας πει ευγενικα ποιος ειναι να.. τον προτιμησουμε 🙂

 

Αν ειναι το 3 εχει κανει την τυχη του. Την πουλαει σ'ενα ερευνητικο κεντρο για ενα μυριο κ κανει ο,τι γουσταρει μετα

  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Την πήγα λοιπόν, αλλάξαμε όλα τα ηλεκτρικά πλην τους μαγνήτες, αλλά το πρόβλημα δεν διορθώθηκε.

 

 

Αν αλλάξεις τους μαγνήτες και πάλι δεν διορθωθεί ....

 

 

o-antoni-xopkins-se-rolo-eksorkisti.jpg

  • Χαχα 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ο τεχνικός είναι ο Γιάννης Stigma, είναι φοβερός τεχνικός και τον εμπιστεύομαι φουλ. Απλά ο συγκεκριμένος δεν έχει μεγάλη εμπειρία σε active, που μου το είπε εξ αρχής ο ίδιος. Θα την πήγαινα στον άλλο Γιάννη 39custom, που είναι καθαρός μεταλάς, αλλά το έχει αφήσει προσωρινά λόγω φόρτου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Παιδιά ο τεχνικός είναι ο Γιάννης Stigma, είναι φοβερός τεχνικός και τον εμπιστεύομαι φουλ. Απλά ο συγκεκριμένος δεν έχει μεγάλη εμπειρία σε active, που μου το είπε εξ αρχής ο ίδιος. Θα την πήγαινα στον άλλο Γιάννη 39custom, που είναι καθαρός μεταλάς, αλλά το έχει αφήσει προσωρινά λόγω φόρτου.

Ίσως θες εξειδικευμένο τεχνικό, για μαγνήτες κ ηλεκτρικα. Γι αυτό είπα πάρε ένα τηλέφωνο το Γιάννη στην αρχή, να ξέρεις που βρίσκεσαι.

 

 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου