Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα "θορύβου" σε κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

Κάποιος στο παρελθόν είχε ανοίξει την κιθάρα και είχε (κανείς δε ξέρει γιατί) αλλάξει τη γείωση που είναι στο βύσμα, και την είχε βάλει ανάποδα! Μέσα σε 5 λεπτάκια ο Γιάννης την άλλαξε και η κιθάρα είναι σαν καινούργια.

 

 

Κάτσε βρε Αλέξανδρε, άλλαξες όλα τα ηλεκτρικά και δεν ελέγχθηκε η γείωση?

Είναι δυνατόν?

  • Συμφωνώ 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Κάτσε βρε Αλέξανδρε, άλλαξες όλα τα ηλεκτρικά και δεν ελέγχθηκε η γείωση?

Είναι δυνατόν?

Δεν πειραζει. Για καλο ηταν. Ο Γιαννης ειναι καταπληκτικος ανθρωπος κ σαν κιθαρογνωστης φοβερος. (Καλα αν εχει να κανει με μαγνητες ηλεκτρικα δεν το συζηταω). Οποτε  δε χρειαζεται να ευχαριστεις @Alex Raptakis. Εγω χαιρομαι που εγινε η γνωριμια!

  • Like 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Κάτσε βρε Αλέξανδρε, άλλαξες όλα τα ηλεκτρικά και δεν ελέγχθηκε η γείωση?

Είναι δυνατόν?

 

Μπορεί να υπερέβαλα στο ότι αλλάχτηκαν όλα. Δεν είμαι 100% σίγουρος αν το τσέκαρε αυτό συγκεκριμένα. Σίγουρα αλλάχτηκε μπαταρία και ποτενσιόμετρο. Μπορεί να μην πήγε το μυαλό του εκεί. Τι να πω.

 

Οκ το θέμα είναι ότι εν τέλει βρήκαμε το πρόβλημα και η κιθάρα είναι πεντακάθαρη και παικτικά και ηχητικά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

 

Μπορεί να υπερέβαλα στο ότι αλλάχτηκαν όλα. Δεν είμαι 100% σίγουρος αν το τσέκαρε αυτό συγκεκριμένα. Σίγουρα αλλάχτηκε μπαταρία και ποτενσιόμετρο. Μπορεί να μην πήγε το μυαλό του εκεί. Τι να πω.

 

Οκ το θέμα είναι ότι εν τέλει βρήκαμε το πρόβλημα και η κιθάρα είναι πεντακάθαρη και παικτικά και ηχητικά.

κοίτα να δεις, όταν του λες του άλλου, άλλαξε ποτενσιόμετρο ο άλλος δεν θεωρεί ότι η συνδεσμολογία είναι λάθος. Κοιτάζει να το κάνει ίδιο.

Αρα κάποιος πιο πριν την έκανε τη δουλειά

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 όταν του λες του άλλου, άλλαξε ποτενσιόμετρο ο άλλος δεν θεωρεί ότι η συνδεσμολογία είναι λάθος. Κοιτάζει να το κάνει ίδιο.

Αρα κάποιος πιο πριν την έκανε τη δουλειά

Όταν λες του άλλου άλλαξε ποτενσιόμετρο, λογικά σε ρωτάει γιατί. Αν δεν σε ρωτήσει ή αν δεν ξέρεις να του πεις γιατί, δοκιμάζει ο ίδιος να δει εάν θέλει αλλαγή το ποτενσιόμετρο ή φταίει κάτι άλλο.

Και αφού θεωρηθεί πως θέλει αλλαγή το ποτενσιόμετρο, μετά την αλλαγή γίνεται δοκιμή για την σωστή λειτουργία του.

 

Εκτός κι αν στο χώρο του δεν εμφάνισε κάποιο πρόβλημα.

  • Συμφωνώ 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως χρατσα χρούτσα ποτενσιόμετρο με λάθος την γείωση ΔΕΝ κάνει

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Όταν λες του άλλου άλλαξε ποτενσιόμετρο, λογικά σε ρωτάει γιατί.

 

Μανώλη δεν νομίζω ότι του είπε να αλλάξει το pot.

Νομίζω ότι του είπε το πρόβλημα από την αρχή.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά τα λέει ο φούσιο. Εγώ σαν άσχετος, πήρα μια κιθάρα από αγγελίες, έκανε χράτσα χρούτσα και όπως την πήγα για σέρβις, είπα ότι παρουσιάζει και αυτό το πρόβλημα. Ο άνθρωπος μου είπε εξ αρχής ότι οι γνώσεις του στις active κατασκευές είναι περιορισμένες, και έκανε ότι μπορούσε.

 

Το ποτενσιόμετρο πρότεινε να το αλλάξει ο ίδιος, και όντως όταν το άλλαξε το χράτσα χρούτσα περιορίστηκε στο 5-10%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Το ποτενσιόμετρο πρότεινε να το αλλάξει ο ίδιος ...

 

Εγώ νόμιζα ότι άλλαξε όλο το harness, οπότε λέω, δεν είναι δυνατόν να μην κοιτάξει την γείωση.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου