Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα (;) με το nut...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα... Να μοιραστώ ένα προβληματάκι μαζί σας, μπας και δω άσπρη μέρα...

 

Λοιπόν, στη στρατ μου όταν χρησιμοποιώ τρέμολο δεν κουρδίζεται με τίποτα...

 

Τι εννοώ... Όταν πιέζω το τρέμολο πέφτει το pitch, και όταν το αφήσω δεν επανέρχεται...

Αντίστοιχα, όταν τραβήξω έξω το τρέμολο και ανέβει το pitch, το αφήνω και πάλι δεν επανέρχεται...

 

Προφανώς είναι πρόβλημα nut... έχω δοκιμάσει να του βάλω μολύβι, αλλά δεν είδα προκοπή... Τι κάνω σ' αυτή την περίπτωση; Μπορώ να το ανοίξω μόνος, ή να μην το πειράξω;

Η αλήθεια είναι ότι χρησιμοποιώ 11άρες, ενώ τον nut είναι μάλλον κατασκευασμένο για 10άρες... :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πρίν μπείς στη διαδικασία να κάνεις οτιδήποτε στο nut δεν το γυρνάς σε 10άρες να σιγουρευτείς 'οτι είναι θέμα χορδών και όχι κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέμα χορδών είναι, όπως το λες, αλλά προτιμάω 11άρες... Δεν γίνεται κάτι στην περίπτωσή μου (γιατρέ);  ;D

 

Οπότε αναγκαστικά πηγαίνεις σε μετατροπή/αντικατάσταση του nut που φοράει η κιθάρα,επίσις αν το τρέμολο έχει ελατήρια δοκίμασε να βάλεις πιο σκληρά,τσέκαρε και τη διάταξη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε αναγκαστικά πηγαίνεις σε μετατροπή/αντικατάσταση του nut

 

Ωραία, εδώ θα σταθώ... Μπορώ να το μετατρέψω, ή πρέπει να δώσω την κιθάρα σε κάποιον που κάνει σέρβις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε και μια ματιά απο πίσω στα ελατήρια όταν κουνάς το τρέμολο να βεβαιωθείς οτι δε συμβαίνει κατι εκεί ;)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε μήπως γίνεται κάποια αλλαγή στο nut και δοκίμασε 10αρες χορδές.Εγώ στο floyd που έχω βάζω σταθερά εδώ και 3 χρόνια 10αρες και είναι άψογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε και μια ματιά απο πίσω στα ελατήρια όταν κουνάς το τρέμολο να βεβαιωθείς οτι δε συμβαίνει κατι εκεί ;)

 

Εκεί είναι όλα εντάξει...

 

Κοίταξε μήπως γίνεται κάποια αλλαγή στο nut και δοκίμασε 10αρες χορδές.Εγώ στο floyd που έχω βάζω σταθερά εδώ και 3 χρόνια 10αρες και είναι άψογο

 

Δεν αμφιβάλλω, αλλά εγώ με 11άρες θέλω να παίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, εδώ θα σταθώ... Μπορώ να το μετατρέψω, ή πρέπει να δώσω την κιθάρα σε κάποιον που κάνει σέρβις;

 

Ναί νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάποια μετατροπή,προσωπικά θα σου πρότεινα να την πάς σε έναν τεχνικό της εμπιστοσύνης σου και να συζητήσεις μαζί του για το τι πρέπει να γίνει και τι εναλλακτικές έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου