Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα (;) με το nut...


kultura

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισχύει αυτό που λες, αλλά που κατάλαβες ότι έχει κάτι διαφορετικό? :)

 

Δες εδώ (αν κατάλαβα καλά αυτό που ρωτάς):

 

Αντίστοιχα, όταν τραβήξω έξω το τρέμολο και ανέβει το pitch, το αφήνω και πάλι δεν επανέρχεται...

Όταν δηλαδή θα τραβούσε το τρέμολο προς τα επάνω / πίσω (raise) - ανεβάζοντας το pitch  - κατά την επαναφορά του τρέμολο η κιθάρα θα είχε χαμηλότερο pitch από ό,τι θα είχε κουρδιστεί αρχικά, επειδή το τμήμα των χορδών που θα είχε περάσει το νατ με την κίνηση του τρέμολο, δεν θα μπορούσε να επιστρέψει.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το nut είναι μάλλον κακώς κομμένο, και μάλλον ακατάλληλο για 11άρι σετ χορδών (όχι, βέβαια, ότι με 10άρες συμπεριφερόταν άψογα...).

 

Τσεκαρε το nut σου, βαλε στις σχισμες του λιγο βαζελινη ανακατεμμενη με ρινισματα απο μολυβι,βαλε 10αρες και δες αν ξεκουρδιζει.

 

Περνας σωστα τις χορδες?Μηπως εχουν πολλα τυλιγματα πανω στο κλειδι και μηπως γινεται overlapping σε καθε τυλιξια?

 

Εχεις ρυθμισει σωστα το tension στα ελατηρια?Το tremolo plate ακουμπαει στο σωμα ή το εχεις floating?Αν το εχεις floating η ρυθμιση ειναι δυσκολοτερη.

 

Ξεσφιξε τις μεσαιες 4 βιδες στο τρεμολο και σφιξε (οχι παρα πολυ αλλα καλα) τις δυο ακριανες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε το nut σου, βαλε στις σχισμες του λιγο βαζελινη ανακατεμμενη με ρινισματα απο μολυβι,βαλε 10αρες και δες αν ξεκουρδιζει.

 

ΟΚ, θα τα κάνω αυτά... Αν επιχειρήσω να το ανοίξω υπάρχουν πολλές πιθανότητες να κάνω μαλακία; Μάλλον, ε;

 

Κατά τα άλλα πάω να τσεκάρω όσα μου είπατε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τρία ελατήρια, και η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν να βάλω τέσσερα, ή πέντε... Αφού λες ότι είναι απαραίτητο, θα το κάνω...

 

Όχι, δεν είναι floyd rose, είναι απλό 6άβιδο στρατοκάστερ τρέμολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις 3 ελατήρια πίσω όταν πας σε 11αρες χορδές θα βάλεις απαραίτητα 4.

 

Ξέχασα να ρωτήσω... Ακόμα και με κούρδισμα σε ύφεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω για κούρδισμα σε ύφεση καθώς έχω την εξάχορδη πάντα σε standard κούρδισμα και μια εφτάχορδη για τέτοιες δουλειές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς αυτό που λες ισχύει για κούρδισμα σε ΜΙ, και λογικό είναι, αφού η τάση που ασκούν οι χορδές έιναι μεγαλύτερη από αυτή που ασκούν οι δεκάρες...

 

Αλλά όταν κουρδιζεις ύφεση, η τάση ελαττώνεται αισθητά, δηλαδή οι 11άρες σε ύφεση είναι ελαφριές σαν 10άρες, ίσως και ελαφρύτερες...

 

Τέλος πάντων, εγώ κάποια στιγμή ούτως ή άλλως θα βάλω άλλο ένα ή δύο ελατήρια στο τρέμολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ελατηρια (ο αριθμος τους) δεν εχουν ιδιαιτερη σημασια αν εχεις ρυθμισει καλα το τρεμολο και το nut σου ειναι καλα κομμενο.

 

δεν μας ειπες αν το εχεις floating ή πανω στο σωμα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως με 9αρες το χω το τρεμολο με 2 ελατηρια και χορευω μαμπο πανω του και δε χανει ουτε μια. Αντε να θελει ενα σηκωματακι η σολ αλλα μερικες φορες ΟΥΤΕ αυτο. Βεβαια εγω εχω το σουπερ 2βιδο american std. Στην αλλη μου με 10αρες αλλα κουρδισμενη σε υφεση εχω 3 ελατηρια, παλι 2βιδο τρεμολο, παλι μαμπο  ;D

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου