Προς το περιεχόμενο

Σκούριασμα χορδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδή δε θέλουν όλοι καινούργιες χορδές (εγώ άμα δεν παλιώσουν λίγο δεν τη βρίσκω :) ) παραθέτω και ένα απόσπασμα από το Ted Greene Forums (δε γίνεται με λινκ αν δε γίνετε μέλη) από συζήτηση για τις χορδές που χρησιμοποιούσε ο Ted

 

10/14/08 at 08:01 AM

 

Andy, I cannot speak with any authority on this, but while listening to the various lessons with Mark Levy and others, I heard what I thought might be flat wounds as well.  In a discussion during one of the lessons though, Ted was remarking how bright a certain guitar (the student's) sounded, and they began talking about that.  When the conversation turned to strings and their cost, Ted remarked that he'd had the same set of strings on his guitar for months!  He then plucked a string and sure enough, it was so dead sounding, it almost sounded like flat wounds!  Of course, then he would begin to play and there was certainly nothing 'dead' about the strings then.

 

Andy,

 

Finally, I can give some imput about Ted's gear.  We were just buds and would hang not often talking of gear.  But, one of the last times I was with Ted were talking about gear.   I was looking for a great jazz sound for a certain guitar.  During the conversation he told me that he had fallen in love with flatwound strings and thin hollowbody guitars with 2 pickups.  I told him that I just couldn't figure out why anyone would need two pickups.  Ted goes into his routine, laugh, laugh, great memories.

 

But, if you knew Ted, he could be in love with vinyl strings next week.  He had this huge, huge box of strings.  Some of them must have been 30+ years old.  I believe Dan Sawyer got that box.  Most were round wounds.  I even had some wound bronze on my archtops with floating pickups, Ted actually liked that and set up a guitar or two with them.

 

William

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φίλε μου είχα ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα. Έπιανα κιθάρα με καινούργιες χορδές και μέσα σε ένα διωράκι τις είχα κάνει αγνώριστες.

 

Η λύση που βρήκα και ακολουθώ ΕΥΛΑΒΙΚΑ τα τελευταια 2-3 χρόνια είναι οι ELIXIR.

Είναι μονόδρομος νομίζω για όσους ιδρώνουν. Άσε που δεν νιώθω ότι συμβιβάζομαι ηχητικά χρησιμοποιώντας τις. Ίσα-ίσα που μου αρέσει πολύ και ο ήχος αλλά και η αίσθησή τους στο χέρι ;)

 

+ 1000 Elixir και ξερό ψωμί… Δυστυχώς είμαι στην κατηγορία «τοξικός» και όταν παίζεις μπάσο αυτό κοστίζει. Το καλό με τις Elixir είναι ότι αντέχουν στο απίστευτο… λίπος που βγάζουν τα δάχτυλα μου… Το «κακό» είναι ότι δεν «σκάνε» τόσο πολύ λόγο του coated υλικού τους, αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Στα… «αρνητικά»- αν μπορεί κανείς να το πει αυτό- είναι ότι δεν μπορείς να τους ρίξεις ένα… βρασιματάκι για να «λαμπικάρουν» γιατί λειώνει το περίβλημα τους…

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καποιος πινει αλκοολ ο ιδρωτας του γινεται τοξικος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καποιος πινει αλκοολ ο ιδρωτας του γινεται τοξικος.

 

 

Tώρα το λές ρε αρχηγέ μου? Αυτό είναι σίγουρα.Είμαι λίγο μερακλής! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου