Προς το περιεχόμενο

MXR 6-band,10-band EQ ή άλλο για μπάσο?


hot_sauce

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

θέλω να πάρω ένα eq για μπάσο αλλά δεν ξέρω ποιο

έχω δει το 6-band από κοντά:

 

http://www.thomann.de/gr/mxr_m_108.htm

http://www.thomann.de/gr/mxr_m_109_6bandeq.htm

 

και μου άρεσε, μπορούσε να κάνει ένα κάρο αλλαγές στον ήχο

υπάρχει η διαφορά στην τιμή αλλά οι βασικές τους διαφορές είναι πως το 10-band πιάνει περισσότερες συχνότητες (και αναρωτιέμαι αν είναι καταλληλότερο για μπάσο) ενώ το 6-band,μου είπανε πως, είναι προτιμότερο για live χρήση μιας και έχεις να ασχοληθείς με λιγότερες φέτες

 

γνώμες?

καμία πρόταση άλλου πεταλακίου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το 10 band πιάνει μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων, και μερικές από αυτές είναι πιο μπάσες από αυτές του 6 band. Σαν επιπλέον προσόν το 10 band έχει και ανεξάρτητη ρύθμιση συνολικού volume, gain και καλύτερο headroom μιας και δουλεύει στα 18V έναντι 9 του 6 band.

 

To 6 band από πού κι ως πού είναι "καταλληλότερο για live χρήση μιας και έχεις να ασχοληθείς με λιγότερες φέτες"??!? Μήπως ήταν μια κουφή δικαιολογία κάποιου φωστήρα Έλληνα πωλητή που το είχε σε στοκ εκείνη τη στιγμή, αλλά που δεν διέθετε το 10 band? Το eq είναι set-and-forget - δεν θα κάτσεις να παλεύεις μαζί του κάνοντας συνεχώς μικρορυθμίσεις κατά τη διάρκεια του λάιβ, είτε είναι 6 είτε 10 band.

 

Άλλες προτάσεις αχρείαστες, εκτός αν δεν θέλεις την προσέγγιση του graphic eq (πειράζοντας την κάθε μπάντα ανεξάρτητα από τις υπόλοιπες) αλλά του parametric (πειράζοντας μια ολόκληρη ομάδα συγγενικών συχνοτήτων που το q και την περιοχή της καθορίζεις εσύ).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια και μόνο θέλω να σε ρωτήσω κάτι...

ΠΟΥ θα παίξεις και θες κάτι το οποίο να ρυθμίζει στα 31 Hz? Πρέπει να έχεις ΤΕΡΑΤΩΔΕΣ σύστημα για να τα βγάλει αυτά... Εγώ χρησιμοποιώ αυτό http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Basses/Single-effects/Fame-Sweet-Tone-Equalizer-EQ-10-Equalizer/art-GIT0015025-000

Είναι στα μισά λεφτά του MXR και κάνει υπέροχη δουλειά. Τώρα αν έχεις κάνα σύστημα με 2 15άρια ηχεία και παίζεις σε χώρους που τα ακούς τόσο χαμηλά πάρτο... :-\

 

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά δεν είναι preamp?  :-X

Χρειαζεται eq για το μπασο περα απο αυτου του preamp και του ενισχυτη?

Για μενα Οχι..φυσικα οι απαιτησεις του καθε ενα δεν ειναι οι ιδιες :)

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειαζεται eq για το μπασο περα απο αυτου του preamp και του ενισχυτη?

Για μενα Οχι..φυσικα οι απαιτησεις του καθε ενα δεν ειναι οι ιδιες :)

Επειδή δεν κουβαλάω ενισχυτή στα Live εκτός και αν είναι ανάγκη με βοηθάει να έχω ένα ελαφρύ πετάλι μαζί μου ώστε να το κουμπώσω και τέλος... Αν παίζω με το passive μπάσο. Αν βέβαια παίζω με το active που έχει ένα βασικό eq δεν κουβαλάω ούτε το πετάλι... Το θέμα είναι ότι για πολύ καιρό χρησιμοποιούσα το eq ως booster ή όταν έπαιζα συγκεκριμένα μέρη και ήθελα περισσότερα μεσαία (όταν κάνω σλαπ μου αρέσει να ανεβάζω τα μεσαία) ή όταν ήθελα να έχω απίστευτα μπάσα (σε εισαγωγές κλπ) και γενικά έπαιζα πολύ με το eq. Αλλά βέβαια αυτά είναι ανάγκες και ο καθένας φτιάχνει τον ήχο του με βάση το τι θέλει να ακούει ;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια και μόνο θέλω να σε ρωτήσω κάτι...

ΠΟΥ θα παίξεις και θες κάτι το οποίο να ρυθμίζει στα 31 Hz? Πρέπει να έχεις ΤΕΡΑΤΩΔΕΣ σύστημα για να τα βγάλει αυτά...

βασικά πολύ καλή παρατήρηση...

δεν το χα σκεφτεί μιας και δεν ξέρω πολλά για συχνότητες ηχείων

οπότε λέτε πως το 10-band, από ένα σημείο και μετά είναι άχρηστο... ?

το μπάσο είναι ένα Ibanez 4χορδο active  με ποτενσιόμετρα για equalising, volume και επιλογή μαγνητών...

 

θέλω να πάρω eq πετάλι γιατί οι ρυθμίσεις του onboard eq δεν με ικανοποιούν ενώ το 6-band (που άκουσα, τουλάχιστον) είχε φοβερές αποκρίσεις και αλλαγές στον ήχο...

 

ευχαριστώ για τις προτάσεις warwickplayer αλλά φεύγουν πολύ εκτός προϋπολογισμού...

 

οπότε, για να καταλήξουμε, με ένα 6-band που ξεκινάει στα 100 Ηz λέτε πως θα είμαι οκ στα περισσότερα "φυσιολογικά" συστήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου