Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μαγνήτη για metal


grinder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν όπως έγραψα κι εδώ, θα ήθελα να αλλάξω τους μαγνήτες του καινούργιου αποκτήματος (ESP Edwards E-EX-110D). Θα ήθελα κάτι που να μου δίνει περισσότερο όγκο στα τσουγκα τσούγκα παιξίματα (και όχι μόνο) και να είναι κατά προτίμηση passive. Από το μέχρι στιγμής ψάξιμο έχω καταλήξει στις εξής επιλογές:

 

1. Bill n Becky Lawrence L500L/XL, αν και διαβάζω πώς ο XL είναι κάπως bright (νομίζω πως η κιθάρα είναι bright ήδη)  ???

2. Dimarzio Super Distortion, αλλά με ποιόν για neck;;  ???

3. Dimarzio Breed

4. Lace Nitro-Hemi

5. Kent Armstrong Grinder/Super Rocker, δε βρίσκω όμως πολλές πληροφορίες

6. Kent Armstrong Super Rocker/6 Shooter, παρομοίως με 5

7. GFS Fat Pat για κάτι φθηνότερο

8. GFS Crunchy Pat παρομοίως με 7

 

Θα ψηνόμουν περισσότερο για την πρώτη επιλογή αν δε διάβαζα ότι ο XL είναι bright μαγνήτης (σε σχέση με ποιους όμως;;)  ??? Επίσης οι Lace είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση αν και αρκετά ακριβοί. Οποιαδήποτε σκέψη ή άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη.

 

(Ενισχυτή έχω το Bugera 333XL 2x12 combo)

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάρε αυτό:

 

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=153996

 

 

Καταρχήν δεν έχω σχέση με την αγγελία,αλλά έχω "σχέση" με τον μαγνήτη, με την έννοια ότι τον είχα (όχι τον συγκεκριμένο υποθέτω) σε κιθάρα την οποία πούλησα. Από την στιγμή που την πούλαγα ήξερα ότι ο μαγνήτης (και μόνο) θα μου έλειπε στο μέλλον.

 

Μπορείς να παίξεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ σχετικό με metal και βαριά μουσική και ταυτόχρονα, δεν ακούγεται σαν οποιονδήποτε άλλο έχεις ακούσει. Ο τρόπος που καθαρίζει με το volume της κιθάρας, πρέπει να τον ακούσεις για να το πιστέψεις.

 

Για τα λεφτά του, δεν θα πιστεύεις τί αγόρασες. Τόσο απλά.  

 

 

Πάρε και ένα δείγμα της δουλειάς του συγκεκριμένου winder:

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Bill Lawrence L500L/XL,

2.Ενισχυτή έχω το Bugera 333XL 2x12 combo

 

Αν εξαιρέσεις που έχω καμπίνα 2χ12 αντί combo

 

Ο συνδυασμός ΣΤΕΚΕΤΑΙ ΓΕΡΑ ΠΑΝΤΟΥ.

 

Λοξοκοίταξα για αντικαταστάτη κατά Rockfield SWC μεριά και απέκτησα διαύγεια αλλά έχασα σε τσαμπουκά.

 

Παρ'όλα αυτά Barba Bill και πάλι θα αγόραζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μεταλ και μαχογκανι αυτον εδω: http://www.seymourduncan.com/products/electric/humbucker/high-output/sh6_duncan_dist/

τον εχω  χρονια και δεν τον αλλαζω με τιποτα ,μπορεις να βαλεις εναν sh-2 στη γεφυρα τα πανε πολυ καλα μαζι `η ακομα και αλλο ενα ιδιο .Καθαρος και ωραιος διαχωρισμος νοτας σε ακορντα με γκαζια ...δεν κολλαει και δεν λασπωνη πουθενα! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μεταλ και μαχογκανι αυτον εδω: http://www.seymourduncan.com/products/electric/humbucker/high-output/sh6_duncan_dist/

τον εχω  χρονια και δεν τον αλλαζω με τιποτα ,μπορεις να βαλεις εναν sh-2 στη γεφυρα τα πανε πολυ καλα μαζι `η ακομα και αλλο ενα ιδιο .Καθαρος και ωραιος διαχωρισμος νοτας σε ακορντα με γκαζια ...δεν κολλαει και δεν λασπωνη πουθενα! :)

 

Μάλλον στο λαιμό (neck) εννοείς.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μεταλ και μαχογκανι αυτον εδω: http://www.seymourduncan.com/products/electric/humbucker/high-output/sh6_duncan_dist/

τον εχω  χρονια και δεν τον αλλαζω με τιποτα ,μπορεις να βαλεις εναν sh-2 στη γεφυρα τα πανε πολυ καλα μαζι `η ακομα και αλλο ενα ιδιο .Καθαρος και ωραιος διαχωρισμος νοτας σε ακορντα με γκαζια ...δεν κολλαει και δεν λασπωνη πουθενα! :)

 

 

Διαχωρισμός στα ακόρνα με γκάζια και τον distortion μην το πεις πουθενά :P Μάλλον δεν έχεις δοκιμάσει αρκετούς! Επίσης είναι αρκετά πρίμος μαγνήτης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έχεις δοκιμάσει αρκετούς

Δεν εχεις αδικο σε αυτο,σε σχεση με αυτους που εχω δοκιμαση μου ακουγεται καλυτερος ομως.Πριμαριστος ναι ,οκ αλλα δεν ξυριζη κιολλας και σιγουρα παιζει ρολο ο ενισχυτης και οι ρυθμισεις του καθενος μας.

Για πες τι προτεινεις εσυ ?(το γραφω χωρις ειρωνικο υφος,μη παρεξηγησης,με ενδιαφερη η αποψη σου)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για sh2-sh6 set μπορω να πω οτι ταιριαζουν πολυ σε γκαζια..τους εχω βαλει σε μια jackson ps4 που εχω απο παλια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος..

 

Οσο για το οτι ειναι bright, σωστο, αλλα αν παιξεις λιγο με το tone της κιθαρας (ειναι αυτο το δευτερο ποτενσιομετρο που κανεις δεν ακουμπαει  ;D ) το φτιαχνεις οπως θες.

 

Για τους υπολοιπους ποθ αναφερεις δεν εχω αποψη..

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Έκτορα: Οι μαγνήτες που προτείνεις μπορεί να τα σπάνε, αλλά πρώτον δε βρίσκω πληροφορίες (το site δε δουλεύει). Από λίγο ψάξιμο μάλλον κάτι έχει γίνει με τον άνθρωπο που τους φτιάχνει (έφτιαχνε;; ). Δεύτερον, από αγγελίες του noiz πολύ δύσκολο να πάρω κάτι καθότι μένω στο εξωτερικό...

 

@droneblack: Το πρώτο που κοίταξα για τον SD Distortion είναι αυτό που είπε ο metalmike: Πολύ πριμαριστός. Η κιθάρα είναι μεν μαόνι, αλλά ελαφρύ δε (που μάλλον θα έχει κάποιο ρόλο) και επίσης έχει natural finish. Χωρίς να είμαι ο βαθύς γνώστης σε σχέση με πολλούς από εδώ (νουμπάς μάλλον θα έλεγα  ::)  :P) νομίζω πως αυτά τα δύο συντελούν στο να είναι η κιθάρα λιιιίγο πιο πριμαριστή σε σχέση με τις άλλες που έχω, αλλά κυρίως να χάνει κάπως σε όγκο. Δε νομίζω να είναι μόνο τα δικά μου αυτιά. Και η γυναίκα μου που είναι άσχετη με αυτά παρατήρησε κάπως τη διαφορά.  ;D

 

@bouzoukleri: Ποιον Bill Lawrence έχεις/είχες; Τον USA ή τον Wilde;; Επίσης σου φαίνεται πριμαριστός μαγνήτης όπως διαβάζω;;

 

Επίσης κάποια γνώμη για τους Dimarzio που ανέφερα στην αρχή όσον αφορά θέμα όγκου και πρίμων, όπως και για τους GFS που με λίγο ψάξιμο βλέπω πως έχουν αγοραστεί από αρκετά μέλη του noiz;;

 

ΥΓ @ThisIsSparta: Τίιιι;; Υπάρχει ποτενσιόμετρο για το tone στην κιθάρα μου;;;  :o  ;D

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου