Προς το περιεχόμενο

Tube vs Solid State...Μαγεία.


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικα επειδη εχω και τους δυο (και mustang και εναν φοβερο tweed deluxe) σε διαβεβαιωνω οτι η διαφορα ειναι..ΤΙΤΑΝΟΤΕΡΑΣΤΙΑ αν τους ακουσεις πλαϊ πλαϊ

 

Μα το Θεό,αν δεν έμενες τόσο μακριά,θα ερχόμουν με τα γλυκά της αρεσκείας σου για να ακούσω αυτή την ΤΙΤΑΝΟΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά. ;D

 

Ο Mustang παρολα αυτα ειναι ενας ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ modeling amp. με το δυνατοτερο σημειο του να ειναι τα πολυ καλα εφε του.

 

Το δυνατότερο σημείο του Mustang είναι,κατα τη γνώμη μου,πως αρκετά από τα κανάλια του έχουν οργανικό και "γήινο" ήχο...

Παρ' ότι Modelling Solid State.Eντάξει τώρα; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σχετικοάσχετο με το όλο thread αλλά εμένα μου αρέσουν τα options.

 

Πρόσφατα, χάριν μετρήσεων, δοκίμασα να πάρω όσο πιο flat σήμα γινόταν από τον μπασοενισχυτή μου. Αντίθετα με ότι πιστεύει η πλειοψηφία των μουσικών, η flat ρύθμιση  ΔΕΝ είναι "βάζω τα πάντα 12 και καθάρισα" αλλά εξαρτάται από το κύκλωμα του ενισχυτή και δη από την προενίσχυσή του.

 

Στην δική μου περίπτωση έχει λαμπάτη προενίσχυση (μία λάμπα για gain, μία για μπάσα/πρίμα και μία για μεσαία). Ότι και να του έκανα, με δικό του ή παρεμβαλλόμενο eq, η καμπύλη απόκρισης δεν "καθόταν ήσυχη" με τίποτα.

Δεν θα μπώ στο θέμα μονών και ζυγών αρμονικών που είναι όλη η ουσία της λάμπας αλλά η γραμμή μου χόρευε.

 

Όταν όμως παρεκάμφθησαν οι λαμπίτσες και πήρα σήμα μόνο από το τελικό ψηφιακό διακοπτικό κομμάτι, η γραμμή απόκρισης έγινε σαν καρδιογράφημα νεκρού από τα 20Hz στα 20Khz και ακόμα παραπέρα.....(Buzz Lightyear ;D )

 

Βέβαια δεν μου λεγε κάτι για την χροιά αυτό αλλά έτσι ήξερα ότι έχω flat απόκριση για να παίξω πρίν από αυτή ή για να μετρήσω αυτό που ήθελα μετά από αυτή.

 

Κακά τα ψέματα, δια ζώσης και με ικανές (καθαρές) συνθήκες, η καλά υλοποιημένη λάμπα (στις κιθάρες) φαίνεται. Όχι πλέον εύκολα αλλά νομίζω ότι ακούγεται.

Αν όμως πάμε σε επεξεργασίες ηχογράφησης, Youtube ποιότητα ήχου και τα λοιπά, άστο καλύτερα. Ότι θες ακούς.

 

Έτσι, για να πω και γω κάτι.  8)  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καλός λαμπάτος ενισχυτής θα φανεί στα καθαρά και δια ζώσης. εκεί μπροστά στο ηχείο να ακούς τι γίνεται όχι στο λάπτοπ σου απο το πισι...έλεος....

αυτο δεν μπορεί να το φτάσει ακόμα η τεχνολογία.

 

τώρα αν κάνεις ένα άλμπουμ, και έχεις γνώσεις και όρεξη για πείραγμα, γράψτο με 20ρη τρανζίστορ φεντερ, την άκρη θα τη βρεις.

ρώτα και τον τομ μορέλο....δεν θυμάμαι ποιο άλμπουμ αλλα το έγραψε με έναν τέτοιο...

για να μην μιλήσω για τα μπρίκια που συνήθως παίζει και τα αποκαλεί κιθάρες....

μέχρι κάτι καυσόξυλα no name που έπαιζε πιτσιρικάς και τους άλλαξε μαγνήτες και παίζει ακόμη ....

όταν παίζει κονσόλα και επεξεργασία όλα γίνονται!

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καλός λαμπάτος ενισχυτής θα φανεί στα καθαρά και δια ζώσης.

 

Θεωρείς τον Βlackstar HT-5R καλό λαμπάτο ενισχυτή;

Εγώ ναι.

Είχα αυτόν και τον Mustang II μαζί για ένα διάστημα...Φαντάζεσαι τι θέλω να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι από τη στιγμή που υπάρχει ο

http://www.thomann.de/gr/blackstar_id60_tvp_h.htm

 

αρχίζουν οι αμφιβολίες σε περίπτωση που θέλει κάποιος να πάρει έναν άλλον

της συγκεκριμένης μάρκας. Αφού με έναν ενισχυτή έχεις αρκετά καλό ήχο

διαφόρων ειδών ενισχυτών + τα εφέ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γι'άλλη μια φορά κατάλαβα ποιά είναι η λάμπα..Βρε μπας κ εχω ταλέντο;  ;D

Το modelling ήταν πιο γραμμικό στην απόκρισή του του και πιο edgy (γι'αυτο και εντυπωσίασε πολλους αυτη η αγριάδα). Ο λαμπατος πιο γλυκός και ο ήχος έχει ¨ξεσπάσματα" μέσα του, όπως λέει κ ο audiοkostas "δεν κάθεται ήσυχος".

 

Φυσικα αυτά για να τα καταλάβεις πρέπει να τα ακούσεις δίπλα-δίπλα αλλιώς ευκολα ξεγελιέσαι. Το πιο σημαντικό είναι ότι έχουν τελείως διαφορετική αίσθηση όταν τους παίζεις, όχι όταν απλά τους ακούς. Νομίζω αυτή είναι η κυρια διαφορά τους.

Α και όσο τους τερματίζεις, η παραμόρφωση της τελικής ενίσχυσης του λαμπάτου σου ακούγεται ωραία, ενω του ss βαβούρα (αυτό είναι καθαρά τεχνική γνώση αλλά φουλ εξακριβωσιμη στο παίξιμο). Αυτό απ'ό,τι ξέρω δεν έχουν καταφέρει να το προσομοιώσουν οπότε ένας ss τελικός δε μπορεί να στο δώσει.

 

Φυσικά μπορεί να σου αρέσει πιο πολύ η γραμμική συμπεριφορά ενός ss (όπως σε πολλούς τζαζίστες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και όσο τους τερματίζεις, η παραμόρφωση της τελικής ενίσχυσης του λαμπάτου σου ακούγεται ωραία, ενω του ss βαβούρα (αυτό είναι καθαρά τεχνική γνώση αλλά φουλ εξακριβωσιμη στο παίξιμο). Αυτό απ'ό,τι ξέρω δεν έχουν καταφέρει να το προσομοιώσουν οπότε ένας ss τελικός δε μπορεί να στο δώσει.

 

Στους solid state ενισχυτες η βασικη φιλοσοφία είναι να μην χρειάζεται να τους "τσιτώσεις" ώστε να κλιπάρουν τα τελικά τρανζίστορ. Παίρνεις όλο το γκάζι κτλ από την προενίσχυση, που μπορεί να είναι οτιδήποτε (ss, tube, digital modeling, κτλ). Επίσης το πιο βασικό συστατικό στον ήχο ενος τσιτωμένου λαμπάτου ενισχυτή είναι ο μετασχηματιστής εξόδου, ο οποίος είναι επιλεγμένος έτσι ώστε να "κλιπάρει και αυτός" (saturation) και να γίνεται ένα δυναμικό φίλτρο.

Κατά τα άλλα οι λυχνίες κλιπάρουν "σχεδόν" όπως τα τρανζίστορ. (σχεδόν...). Αν πάρεις ενισχυτή χωρίς μετασχηματιστή εξόδου ή με μετασχηματιστή εξόδου (tube hifi) που αντέχει πολύ και τσιτώσεις τις τελικές σαν τρανζίστορ θα ακουστεί - οι διαφορές είναι ελάχιστες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να βρούμε άκρη καλύτερα να μάθουμε να παίζουμε και τίποτα!

Κατά τα άλλα έχω καταλήξει ότι μέχρι να ξεραθεί το χέρι μας και να μην μπορούμε

να πιάσουμε ούτε μισό μπαρέ και μέχρι να γίνουμε "περήφανοι στ' αυτιά"

και να γυρνάμε με ακουστικά βαρηκοϊας - θα ψάχνουμε πάντα τον μαγνήτη,

το πενταλάκι και  τη λάμπα που κάνει τη διαφορά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καλός λαμπάτος ενισχυτής θα φανεί στα καθαρά και δια ζώσης.

 

Να συμπληρώσω ότι ο κάθε ενισχυτής, λαμπάτος ή μη, θα φανεί μέσα στο context της μπάντας.

 

Επίσης, μην ξεχναμε ότι απο τη στιγμή που το capturing του "test" γίνεται με close miking, αυτό που ακούμε μπορεί να αλλάξει αρκετά, απλά μετακινώντας το μικρόφωνο μόνο για λίγα εκατοστά.

Είναι δηλαδή μόνο μία εκδοχή του ήχου του ενισχυτή αυτό που ακούμε, δια ζώσης μόνο μπορείς να έχεις την πλήρη εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαφορα μεταξυ λαμπατου/τρανζιστορ φαινεται στο χερι!

 

μολις γυρισα απο Live που επαιξα με εναν σαπιο fender frontman......

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου