Προς το περιεχόμενο

greek rap music


indianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

rap σκηνη - κουλτουρα στην ελλαδα

μυθος ή πραγματικοτητα ?

υπαρχει παρον ή μελλον για αυτη τη μουσικη ?

υπαρχουν ικανοι παραγωγοι ?

υπαρχουν "ποιητες" να μας προβληματισουν με τον στιχο ?

τι γνωμη εχετε για το ξεχωριστο αυτο ειδος μουσικης που τα τελευταια χρονια δειχνει να κανει δειλα βηματα παρουσιας στο ελληνικο μουσικο στερεωμα ?

Goin through - Λ.Ε.Κ.Τ.Ι.Κ.Ο.Σ. - active member - ημισκουμπρια

αληθεια στο noiz εχουμε rapers ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως και υπάρχει, βγαίνει κατευθείαν από την αγνη ψυχή των κατοίκων των πάμπολλων γκέτος της Αθήνας :lol: !!

Οι πάμφτωχοι ράππερς της Αθήνας,ακολουθώντας την παράδοση του αυθεντικού τραγουδιού διαμαρτυρίας και όχι τη μόδα των καιρών εκφράζουν τις ανησυχίες της νέας σκληρά δοκιμαζόμενης γενιάς που υποφέρει περιχαρακωμένη στα Ghettos!

Aυθεντικοί ghetto καλλιτέχνες όπως ο Μαζωνάκης συνδράμουν στην κοινωνική επανάσταση!

ΘΑ ΝΙΚΗΣΟΥΜΕ!

Οσο για αυτές τις BITCHES που λέγονται ΓΥΝΑΙΚΕΣ τι να κάνουμε δυστυχώς τις ανεχόμαστε αλλα είναι απλά bitches όχι άνθρωποι....

Kαθε γωνιά και γκέτο, κάθε γειτονιά και deep ghetto groove......

Kαθε λιμάνι και καϋμός,κάθε καϋμός και δάκρυ... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μαύροι καλλιτέχνες της αμερικής τα έχουν κάνει σκατά....παράτησαν το ένδοξο παρελθόν τους (funk, jazz)και τώρα γράφουν r'n'b και hip hop, ειδικά αυτό το r'n'b το βρίσκω απαίσιο..ασε που απο σαν συνθέτες ειναι αδύναμοι, εχουν ξεσκιστεί στις διασκευές..τι κρίμα..οχι όλοι φυσικα.Το θέμα δεν είναι αυτό όμως, εντάξει αυτή η μουσική ειναι δικό τους δημιούργημα φαντάζομαι θα βγαίνει απο την ψυχή τους θα τους εκφράζει, μαγκιά τους στο κατω κατω. Οι δικοί μας όμως.....τι να πω....παναγία μου...τι σχέση έχει το κερατσίνι και το πέραμα με μπλούζες NΒΑ χρυσαφικά και όλες αυτές τις αμερικάνικες μπούρδες...τι να περιμένεις όμως απο μια χώρα που μαϊμουδίζει τις άλλες... θα προτιμούσα να το ρίχναν στην ηλεκτρονική/χορευτική μουσικη που ειναι τουλάχιστον πιο παγκόσμιο ρεύμα και βγάζει πολύ ωραία μουσική αλλα βλέπεις αυτό θέλει ταλέντο..Δέν φταίνε αυτοί φυσικά...αυτό γίνεται παντού.Τέλος πάντων αύτα εχω να πω.. ο κόσμος παίρνει οτι του αξίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ!!!!!!!!!!

Τι ξεφτίλα είναι αυτή που έχει πεσει η σύγχρονη μαύρη μουσική ,πάλι καλα που υπάρχει και ο Prince!

Για τους δικούς μας τους καραγκιοζαίους ας μη μιλήσω......

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ikon συμφωνω απολυτα με ολα οσα λες και επαυξανω .

θα ηθελα να σταθω σε δυο περιοχες που αναφερεις , θεωρωντας οτι η αναφορα σου αυτη δεν εχει κανενα υφος ειρωνιας ή χλευασμου για αυτες τις συνοικιες . δεν μενω εκει , καλογρεζα μενω εξηγουμαι .

λες οτι οι μαυροι καλλιτεχνες που φτιαχνουν τετοια μουσικη , ειναι ενα δημιουργημα τους που βγαινει απο την ψυχη τους , οτι τους εκφραζει , και οτι ειναι μαγκια τους . συμφωνω .

στο περαμα και στο κερατσινι θεωρεις οτι δεν υπαρχει φτωχεια , κοινωνικος ρατσισμος , ανεργια , εξαθλιωση , για να ωθησει και να δωσει εμπνευση σε εναν νεο να γραψει στιχους και τετοια μουσικη ?

απο ποιες περιοχες το περιμενεις αυτο ?

απο την εκαλη και το ψυχικο ? το κερατσινι και το περαμα το θυμουνται μονο για να πηγαινουν οι μαζωνακηδες να γυριζουν βιντεο - κλιπ ?

αντιγραφη και μαιμουδια θεωρειται μονο οταν αντιγραφει κανεις τους μαυρους ραπερ και την ραπ μουσικη ?

στα αλλα ειδη μουσικης δηλαδη εχουμε την πρωτοπορια και τα παγκοσμια αποκλειστικα μουσικα δικαιωματα ?

δεν ακουω ραπ μουσικη , αλλα δεν θελω να ειμαι αδικος μαζι της , ουτε και με τα παιδια που το παλευουν , ειτε το αξιζουν ειτε οχι .

προτιμω εναν ραπερ μαιμου που το προσπαθει , παρα εναν σκυλα και ενα ακομα ποπ φρικιο αταλαντο που φοραει γυαλια μεγαλυτερα απο βιτρινα καταστηματος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αντίθεση μου στο εγχώριο κύκλωμα είναι ότι όσο και να μην το πιστεύεις έχει εξελιχθεί (ειδικά στις περιοχές που αναφέρεις) σε μια καλοστημένη επιχείρηση με ΧΟΝΤΡΑ ΦΡΑΓΚΑ.

Και μαιμουδισμός και 'κονομα λοιπόν..............

οσο για το made in USA rap σίγουρα έχει ρίζες και αυτοί που το πρωτοκάνανε ζουσαν κάτω από άθλιες συνθήκες (πίστεψε έχω ζήσει χρόνια στην Αμερική και το Κερατσίνι-Πέραμα μοιάζουν με το ΚΟΛΩΝΑΚΙ σε σχέση με τα slums που ζει η πλειοψηφία των φτωχών εκεί...)

από ΜΟΥΣΙΚΗ άποψη όμως άστα να πάνε,ουσιαστικά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ τρόπος έκφρασης είναι.

η φτωχολογιά και ο πόνος της κοινωνικής καταπίεσης στην Ελλάδα έχουν εκφραστεί ΠΟΛΥ καλύτερα από τον Διονυσίου ,τον ΛοΊζο και τον Καζαντζίδη (ίσως γιατί τότε υπήρχε ασύλυπτη φτώχεια...) και με σαφως ανώτερο μουσικά τρόπο!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk δεν διαφωνω , δεν μπορω να αδιαφορησω ομως για ενα ειδος μουσικης , για μια κουλτουρα που βρισκεται γυρω μου , και αναπνεει , και εκφραζει αυτα που εκφραζει , με οποιον τροπο κι αν τα εκφραζει . δεν τους κατατασσω ολους στο ιδιο επιπεδο .

γιατι και ο μαζωνακης ραπερ το παιζει ετσι ... γιατι εκει ειναι η κονομα , προς φοιβο μερια και οχι στους active member π.χ.

τωρα για τα ονοματα που παρεθεσες υποκλινομαι , αλλα superfunk να σου θυμισω την χρονολογια που ζουμε , 2004 .

οι σημαντικοι αυτοι κυριοι οτι ειχαν να μας πουν και να μας δωσουν , μας το εδωσαν και τους ευχαριστουμε πολυ .

ομως ολα τελειωσαν εκει , σε αυτους τους κυριους , σε εκεινες τις γενιες ? η φτωχεια , η ανεχεια , η μιζερια , η κοινωνικη καταπιεση, τα προβληματα της νεολαιας , σταματησαν στον στελλαρα ??

σημερα για ολα αυτα δεν μπορει να μιλησει και να εκφραστει κανενας αλλος καλλιτεχνης ? δεν μπορει κανενα αλλο ειδος μουσικης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμμερίζομαι απόλυτα τίς απόψεις σου και συμφωνώ ότι κανένα απο αυτά τα προβλήματα δεν έχει ληθεί (ούτε και πρόκειται....)

απλά στο μουσικό μέρος αναφέρομαι που είναι απογοητευτικό,απο την άλλη μπορεί απλά να έχω γίνει λογω ηλικίας ένας γκρινιάρης παλιόγερος.... :cry:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και η αναφορα μου δεν εχει κανενα υφος ειρωνιας για τις περιοχές αυτές. Αυτό που είπα εγώ είναι τι σχέση έχουν αυτές οι περιοχές με μπλούζες ΝΒΑ, χρυσαφικά, μπαστούνια με χρυσές λαβές, μαύρες γκόμενες και όλα αυτά. Θα τους εκτιμούσα πραγματικά αν ήταν πραγματικοί μάγκες και έγραφαν (καλό) λαϊκό τραγούδι ή έστω κάτι που όντως εκφράζει τις περιοχές αυτές και οχι μόνο. Πραγματικά τους θεωρώ κομικές φιγούρες με ολα αυτα τα καραγκιοζιλίκια που κάνουν...ενα νέο ρεύμα θα έπρεπε να είναι εντελώς αντίθετο με όλο αυτό το αίσχος που επικρατεί στη χώρα μας, με τις μαϊμουδίες και τα σταριλίκια. Αυτές οι περιοχές κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να βγάλουν πραγματικους καλλιτέχνες που έχουν αίμα στις φλέβες τους και μυαλό στο κεφάλι τους και οχι αυτούς τους τύπους που το μόνο που ονειρεύονται είναι να πανε στο μαϊάμι και να λιώσουν στα ναρκωτικά και τις γυναίκες..(καλή φάση) πολύ mtv βλέπουν. Η ίδια κατάσταση φυσικά ισχύει και για τους σκυλάδες μας..Τέλος πάντων...ίσως είμαι υπερβολικός.. είναι πολύ δύσκολο να βγάλεις κάτι καινούργιο απο μουσικής άποψης...τουλάχιστον ας μην μαϊμουδίζουν ας ειναι αυθεντικοί. Προτιμώ εκατό φορές τον ΚΒ κιας μην είναι ιδιαίτερα ταλαντούχος, τουλάχιστον προσπαθει..σας χαιρετώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το τελευταιο περι ΚΒ διαφωνω καθετα

ειναι ιδιαιτερα και υπερβολικα ταλαντουχος

και σε μουσικη και σε στιχο , με τρομερη

μουσικη παιδεια , πνευματικη καλλιεργεια

και ευαισθησια . για ολα τα αλλα εχεις εν μερει

δικιο , διοτι το γενικευεις χωρις να βρισκονται

ολοι στο ιδιο καζανι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου