Προς το περιεχόμενο

Θορυβος σε rig,Buffer?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα που πηρα κανα δυο πεταλια,βλεπω οτι εχει αρκετο θορυβο το σημα,ειδικα σημερα που κουμπωσα την στρατ επανω.

Πως λυνεται το θεμα?

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενας να προτεινει κατι,πως μπορω να χαμηλωσω το θορυβο.Εχω θορυβο οταν τα πεταλια ειναι πατημενα .

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλημέρα, έχω το ίδιο θέμα. Εχω δανειστεί ένα noise gate της boss από έναν φίλο αλλά ακόμα δεν το έχω βάλει. Υποτίθεται πως καθαρίζει την κατάσταση πάντως. Να δω μήπως το βάλω σήμερα και θα σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στο μεταξύ μπορείς να το τσεκάρεις εδώ...

 

 

Και αυτό είναι κατατοπιστικό, αν και στα ισπανικά (έχει αγγλικούς υπότιτλους)

 

http://www.youtube.com/watch?v=meg-SWZFvgE

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη σειρα που τα εχω ειναι,Wah Cry baby-Joyo american sound(εδω νομιζω ειναι το θεμα)-marshall bb2 - Joyo Roll Boost-Joyo analog delay.

Αυτα ειναι και συνηθως παιζω μονο με το american sound και το dealy σε φασεις,τα αλλα τα βαζω πιο σπανια .Αλλα εχω θορυβο αρκετο με την στρατ και η φαση ειναι οτι στη στρατ εχω περασει και μια ταινια στο εσωτερικο η οποια ειχε κοψει λιγο το Hum των μονων μαγνητων.Δεν θελω να παω σε noiz gate γιατι κοβει απο μιοα φαση και μετα το σημα.Υπαρχει καμια αλλη λυση?

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Κανενας να προτεινει καμια λυση?

  Μπας και φταιει το τροφοδοτικο.Εχω προσαρμοσει σε αυτο ενα daisy chain με 11 ποδαρακια ενω χρησιμοποιω μονο τα 5 ,μπας και τα ελευθερα βγαζουν βαβουρα ή γενικα μπας και ειναι θεμα τροφοδοσιας.

  Ο ηχος μοιαζει με προβλημα γειωσης και οχι και ψηλο Hiss.Αν ειχα power block θα ηταν καλυτερα?

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο μένα.

Γενικά με strat πάντα θα έχεις λίγο παραπάνω ''φασαρία''.

Επίσης θόρυβο μπορεί να έχεις απο κάποιο πετάλι λόγω ''κακής/φθηνής'' κατασκευής.

Το τροφοδοτικό θα μπορούσε να είναι ο λόγος, όπως θα μπορούσαν και οι μπρίζες του χώρου που βρίσκεσαι.Εγώ πάντως απο 1spot σε voodoo lab δεν είδα διαφορά σε θόρυβο.

Ξεκίνα να απομονώνεις ένα-ένα μέχρι να δείς τι φταίει (άρχισε χαμηλώνοντας λίγο το gain-volume του distorsion που είναι το πιο απλό και προχώρα στα υπόλοιπα).

Όσο για τα noise gate δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.Με χαλαρές ρυθμίσεις θα μειωθεί ο θόρυβος χωρίς να καταλάβεις ιδιαίτερες διαφορές αν και προσωπικά δε τα προτιμώ.

Επίσης το buffer (που έχεις στον τίτλο) δεν θα δημιουργήσει/λύσει κάτι τέτοιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε.Τωρα το απογεμα θα κατεβω να πειραματιστω λιγο.Θα βαλω τη στρατ θα βαλω την λεσπολ να δω διαφορα και μετα θα ψαξω ολα οσα ειπες .

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κι από εδώ. Τίτροφοδοτικό έχεις? Καλύπτει τα mA που καταναλώνουν τα πετάλια? Αν όχι σίγουρη φασαρία. Τα ελεύθερα βυσματάκια του daisy chain καλύτερα κάλυψέ τα με χαρτοταινία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου