Προς το περιεχόμενο

Θεματάκι με Marshall JCM2000 DSL 401


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σασασας, και μιας και έχω και μπόλικο καιρό να μπώ και να γράψω να ευχηθώ καλό καλοκαίρι (όσο έμεινε τουλάχιστον) και καλή δύναμη σε όλους.

 

Στο δια ταύτα, έχω το εν λόγω combo και μου παρουσιάζει το εξής θεματάκι.

 

Για αρχή θα προσπαθήσω να εξηγήσω πως τον χρησημοποιώ για να καταλάβετε και ποιο ειναι το θέμα. Λοιπόν, έχω και ενα pod hd300 το οποίο χρησημοποιώ για την παραμόρφωση και τα εφε.

 

Ο ενισχυτής έχει parallel effects loop. Στο δεύτερο κανάλι (overdrive), λοιπόν, εαν κατεβάσω το gain στο 0 και το volume at noon που λεμε έχω την δυνατότητα να χρησιμοποιώ την πεταλιέρα ΜΑΖΙ με το EQ του καναλιού του ενισχυτή και να έχω αυτούσιο το power amp κομάτι του κομπο. Οπότε έτσι απιτυγχάνω με λίγο tap dance να έχω το υπέροχο καθαρό του στο κανάλι 1 και όλους τους ήχους της πεταλιέρας μου αυτούσιους στο κανάλι 2.

 

Το θέμα είναι τωρα οτι πλέον το κανάλι 1 μουγκάθηκε :p Το ίδιο και η προενίσχυση το κανάλι 2, εάν ανεβάσω το gain δηλαδή να πάρω το παραμόρφωση του ενισχυτή απλα δεν ακούς τίποτα. Εαν χρησιμοποιήσω την πεταλιέρα σαν προενύσχηση με το gain στο 0 τότε όλα κανονικά. Κοινός παρανομαστής και στα δύο κανάλια είναι οτι οταν συνδέσω την κιθάρα κατευθείαν στο input του ενισχυτή δεν ακούς τίποτα παρα μόνο εαν το master volume ειναι τερματισμένο, και αυτό με 0 χρωματισμό απο το eq του καναλιού.

 

Φαντάζομαι οτι τα φτύσανε οι λάμπες του προ προενισχυτή, με μια ψακτική στο νετ που έκλανα είδα οτι είναι τύπου EL84. Έχει κανείς να προτείνει συγκεκριμένες λυχνίες;

Εάν αλλάξω τις λάμπες θα χρειαστεί rebias;

 

Γενικότερα δεν το πολυκατέχω, όποτε είπα να ρωτήσω μην κάνω και καμιά ζημιά.

 

Τένκιου κιόλας  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καταλαβα καλα απο την περιγραφη σου το προβλημα ειναι σε καποια απο τις 2 προενισχυτριες λαμπες και οχι απο τις τελικες.

Ο ενισχυτης σου εχει 2 12ax7 προενισχυτριες και 4 el84 τελικες. Θα σου προτεινα να αλλαξεις μια (λογικα η V1 εχει παραδωσει) η και τις δυο 12ax7.

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ναι, οι προενισχύτριες τα κακάρωσαν. Έχεις υπόψιν σου κάποια αξιόπιστη μάρκα να πάρω ενα ζευγάρι; Ξέρεις αν θα χρειαστεί rebias ο ενισχυτής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τις προενισχυτριες δεν χρειαζεσαι rebias. Τωρα για μαρκα δεν ειναι τοσο θεμα αξιοπιστιας οσο θεμα γουστου. παντως και με ενα οικονομικο σετ θα εισαι μια χαρα

http://www.banzaimusic.com/12AX7-EH.html

http://www.banzaimusic.com/12AX7-ECC83-Tungsol-Tube.html

 

Επειδη γενικα στους marshall περισευουν και καμια φορα ξυριζουν τα πριμα θα προτιμουσα τις tungsol που ειναι λιγο ποιο στρογγυλες. Απεφυγε τις sovtek που ειναι οι ποιο οικονομικες κινεζικες πρωτης τοποθετησης....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια η γνώμη σου για JJ;

http://guitars.gr/tubes/jj-12ax7-373.html

 

edit: Τελικά έχει 4 στην προενίσχυση. Οπότε πάω για τετράδα.

http://www.seymourduncan.com/forum/showthread.php?90915-What-tubes-for-my-JCM2000-DSL401-Combo-40-watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μενα λιγες μου φανηκαν οι 2 αλλα ετσι ειδα γραμμενο σε ενα site....

δοκιμασε να κανεις τραμπες μεταξυ τους. Εφόσον απο τη loop παιζει κανονικα η PI πρεπει να εινια καλη. Αλλαξε την v1 με την v2 και δες αν παιζει το καθαρο καναλι....Επισης δοκιμασε να βαλεις ενα καλωδιο κιθαρας απο το loop in στο loop out μηπως εχει παθει τιποτα το βισμα του loop....

 

Και οι jj καλες ειναι αν και τις βλεπεις πολυ συχνα σαν πρωτη τοποθετηση ... αν δε δοκιμασεις δεν μπορεις να ξερεις τι ειναι καλυτερο για τον ενισχυτη σου...

 

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Ολο τα ίδια γράφω αλλά ίσως είναι χρήσιμο να πω τη γνώμη μου)

Εγώ ως προς τις προενισχύτριες (12ax7/ecc83) πειραματιζόμουν (στον peavey classic 30) με jj, EH, tung-sol και κατεληξα στα εξης:

 

- EH χάλια

- tung-sol : σφιχτά μπάσσα κ αρκετά πρίμα. Πιο σκληρός και ξεκάθαρος ήχος. Έφερναν τον ενισχυτή προς "marshall" ήχο.

- jj : spongy (δηλ. χαλαρότερα) μπάσσα κ πιο γλυκές στα μεσσαία-πρίμα. Πιο σκοτεινές κ γλυκές. Πιο fluid ήχος. Έφερναν τον ενισχυτή προς Fender ήχο (παραδόξως).

 

Γενικα οι τράμπες μεταξύ τους (ποιά θα οδηγεί το καθαρό κανάλι, ποιά το βρώμικο) ειχαν αρκετή διαφορά στον ήχο (κ στο παίξιμο), χωρίς βέβαια να δίνουν την αίσθηση ότι παίζεις κι άλλο ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ποιο λόγο βρίσκεις χάλια τις eh? Τι σε χάλασε ποιο συγκεκριμένα? Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω...

 

Πάντως ανάλογα με το equalization του κάθε ενισχυτή του κάθονται και διαφορετικές λάμπες. Επίσης στο κάθε αυτί αρέσει διαφορετική λάμπα.

Τέλος να πω ότι από τις preamp λάμπες σημαντικότερη είναι η v1 που συμμετέχει σε όλα τα κανάλια(και πιθανότατα είναι και η σκασμενη στον dsl αφού δεν παίζει καθόλου). Επίσης η v1 πρέπει να είναι μη μικροφωνική...

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκασμένες είναι και οι τρεις κατα πάσα πιθανότητα. Άνοιξα την γρίλια πισω και έκανα μια τράμπα τις 3 μικρές λυχνίες που δεν ήταν εγκλωβισμένες μέσα σε ενα μεταλλικό κύλινδρο.

Τις έκανα τράμπα αναμεταξύ τους και δεν δούλεψε καμία, φωτίζανε όμως χωρίς να ξέρω αν αυτό έχει κάποια σχέση η οχι  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή στο μεταλλικό κανιστρο είναι η v1...άλλαξε την Αλλά όχι με αυτήν που είναι δίπλα στις τελικές (αυτή είναι η pi). Αν βάλεις χαλασμένη λάμπα στο pi δεν θα παίζει ουτο το loop

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου