Προς το περιεχόμενο

Squier VM 72 Thinline


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ΣΦ εκει που ειχε καταλαγιασει μεσα μας η Τελεμανια μας την φουντωσες παλι.ΔΕν μου λες αυτη ή την CV λες καλυτερα?

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχουμε πει αυτα... ;D

αν δεν εχεις κανονικη τελε θα παρεις πρωτα  μια με μονους και μετα αυτη με τους διπλους.... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μια με p90s  ;D

Αυτή είναι κιθάρα και με τους σωστούς μαγνήτες ;)

 

Τα εχουμε πει αυτα... ;D

αν δεν εχεις κανονικη τελε θα παρεις πρωτα  μια με μονους και μετα αυτη με τους διπλους.... 

Νίκο ήθελα να σε ρωτήσω, στην σελίδα σου έχεις 2 partscaster tele, με δεδομένο ότι ακολουθείς την ίδια συνταγή στην κατασκευή τους (vintage specs), έχουν παραπλήσιο ήχο;

 

Δεύτερη ερώτηση, μια και σου αρέσουν οι μονοί, έχεις καμία με P-90 μαγνήτες, ειδικά για neck; Σίγουρα δεν ακούγονται όπως οι παραδοσιακοί tele μαγνήτες, αλλά δεν είναι πιο κοντά απ' τους διπλούς που φοράει η καινούρια που αγόρασες;

 

Συγνώμη για το hijack του θέματος αλλά έχω φάει ένα κόλλημα και αν θα έπαιρνα ποτέ tele (κάτοχος strat), θα ήθελα ως πρώτη προτεραιότητα P-90 για neck και αν υπάρχει και δυνατότητα να ήταν thinline. Το δεύτερο δεν με πολυαπασχολεί αλλά το πρώτο μου έχει κάτσει καιρό τώρα, χωρίς να έχω καν δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο ήθελα να σε ρωτήσω, στην σελίδα σου έχεις 2 partscaster tele, με δεδομένο ότι ακολουθείς την ίδια συνταγή στην κατασκευή τους (vintage specs), έχουν παραπλήσιο ήχο;

 

εχουν διαφορετικο ηχο γιατι εχουν πολυ διαφορετικους μαγνητες

 

3-usual.jpg

 

η κοκκινη εχει Tim Le Claire μαγνητες που εχουν λιγο μεγαλυτερο output & περισσοτερα μεσαια ενω η blonde εχει SD Antiquities που εχουν τον κλασσικο vintage twangy ηχο,ασε που η κοκκινη ειναι και thinline.... :)...οποτε το ΒΑΡΟΣ (που καθοριζει κατα πολυ τον ηχο) ειναι χαμηλοτερο (η κοκκινη ζυγιζει 6 pounds & η blonde 6.8  πιπουλα βεβαια και οι δυο)

 

Δεύτερη ερώτηση, μια και σου αρέσουν οι μονοί, έχεις καμία με P-90 μαγνήτες, ειδικά για neck; Σίγουρα δεν ακούγονται όπως οι παραδοσιακοί tele μαγνήτες, αλλά δεν είναι πιο κοντά απ' τους διπλούς που φοράει η καινούρια που αγόρασες;

 

οχι δεν εχω τελε με Ρ90 εχω φτιαξει ομως 2-3 για φιλους και ειναι σουπερ!

εχουν βεβαια γυρω στο 30% μεγαλυτερη εξοδο απο εναν τελε μαγνητη οποτε εχουν πολυ διαφορετικο ηχο  για να συνδιαστει καλα ενας Ρ90 με εναν κλασσικο bridge tele pup πρεπει ο τελευταιος να εχει μεγαλη εξοδο (γυρω στα 10Κ)

 

αλλά δεν είναι πιο κοντά απ' τους διπλούς που φοράει η καινούρια που αγόρασες;

 

μπα....και οι Ρ90 και οι (και καλα) widerange ακουγονται ΠΟΛΥ πιο διαφορετικα απο τους κλασσικους τελε μαγνητες  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για το hijack του θέματος αλλά έχω φάει ένα κόλλημα και αν θα έπαιρνα ποτέ tele (κάτοχος strat), θα ήθελα ως πρώτη προτεραιότητα P-90 για neck και αν υπάρχει και δυνατότητα να ήταν thinline. Το δεύτερο δεν με πολυαπασχολεί αλλά το πρώτο μου έχει κάτσει καιρό τώρα, χωρίς να έχω καν δοκιμάσει.

 

Hijack cont - Yπαρχει και αυτη σε παραπλησιο price point, αν δεν την εχεις δει.

 

http://www.thomann.de/gb/fender_modern_player_tele_thinline_bk.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hijack cont - Yπαρχει και αυτη σε παραπλησιο price point, αν δεν την εχεις δει.

 

http://www.thomann.de/gb/fender_modern_player_tele_thinline_bk.htm

 

Την έχω δει φίλε και είναι καλή περίπτωση αλλά δυστυχώς αναζητώ κάποια συγκεκριμένα πράγματα και μάλλον μόνο partscaster θα με καλύψει, όπως κανονικό tele μαγνήτη στην θέση bridge, 21 τάστα και χοντρό μπράτσο. Στην hw1 strat που έχω το μανίκι είναι modern c και όσο περνάει ο καιρός μου φαίνεται και πιο λεπτό. Δεν ξέρω μπορεί να είναι και αυθυποβολή αλλά μετά από δοκιμή οργάνου με χοντρό μπράτσο, συνεχώς το αναπολώ με νοσταλγία :'(.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω δει φίλε και είναι καλή περίπτωση αλλά δυστυχώς αναζητώ κάποια συγκεκριμένα πράγματα και μάλλον μόνο partscaster θα με καλύψει, όπως κανονικό tele μαγνήτη στην θέση bridge, 21 τάστα και χοντρό μπράτσο. Στην hw1 strat που έχω το μανίκι είναι modern c και όσο περνάει ο καιρός μου φαίνεται και πιο λεπτό. Δεν ξέρω μπορεί να είναι και αυθυποβολή αλλά μετά από δοκιμή οργάνου με χοντρό μπράτσο, συνεχώς το αναπολώ με νοσταλγία :'(.

 

Βεβαιως, αν εχεις το budget συμφωνω 100% να την φτιαξεις οπως την θες. Απλα νομισα οτι εψαχνες κατι στο budget της Squier VM 72 για αυτο και την ανεφερα, σημειωσατε ακυρο ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά μετά από δοκιμή οργάνου με χοντρό μπράτσο, συνεχώς το αναπολώ με νοσταλγία :'(.

Tι εννοεις χοντρο μπρατσο? U shape και 7.25 radius ? ποιο οργανο επαιξες?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου