Προς το περιεχόμενο

βοηθεια με συνδεσμολογια πεταλιων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον αποφασισα κι εγω σαν καλος GASομενος να κουβαλαω τα πεταλια μου στις

προβες και να μην τα χω μονο για το σπιτι,αλωστε το στουντιο εχει dsl100 οποτε αξιζει τον κοπο να κουβαλαω...

Η σειρα ειναι κιθαρα-κουρδιστιρι-wah-phaser-οβερντραιβ-φουζ(που λεει και gearman dude)-chorus-delay.

Το προβλημα ειναι το εξης.Οταν εχω ντραιβ ανοιχτο και chorus μαζι βγαινει ενας παρα πολυ εντονος ηχος σε στυλ paul guilbert.Δεν λεω...γουσταρω γενικοτερα αλλα στη προκειμενη περιπτωση δεν κολαει με τη μουσικη που παιζω.Απο την αλλη αν βαλω το chorus πριν τα ντραιβ χανετε παρα πολυ και δεν ακουγεται σχεδον καθολου με αποτελεσμα να πρεπει να κανω ακραιες ρυθμισεις που οταν αναβω chorus στα καθαρα να ακουγεται κατι σαν επιθεση απο το διαστημα.

Ο στουντιας μου προτεινε αν θελω να παιζει καλυτερα το chorus και το delay να τα βαζω στο λουπ του ενισχυτη.Ετσι ομως γινεται ενα μπαχαλο με καλωδια και πρεπει να κανω το spiderman για να σταθω μεσα στην αιθουσα και να αναβωσβηνω τα πεταλια.

Αny solutions?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η καλυτερη επιλογη για να το χρησιμοποιεις μαζι με το ντραιβ ειναι το fx loop!το εφε θα ακουγεται πολυ πιο ξεκαθαρα χωρις να το κρυβει η βρωμια!το μονο που χρειαζεσαι ειναι δυο επιπλεον καλωδια

Να και μια συνδεσμολογια παρομοια με αυτη που εχεις κανει

Kithara->PreAmp->Envelope Filter->Octaver->Pitch Shifter->Compressor->Distortion->Wah-Wah->Vhorus/Flanger/Phaser/Vibrato/Tremolo,etc.->Delay->Equalizer->Noise Gate->Volume->Reverb->Amp

 

 

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το effect-loop του ενισχυτή... Κάτι τέτοιο δεν είναι απαραίτητο διότι (απότι κατάλαβα) δεν χρησιμοποιείς τις βρωμιές του ενισχυτή σου αλλά το πεταλάκια σου. Οπότε αρκεί να πειραματιστείς με τις θέσεις και τη σειρά που θα επιλέξεις.

Η άποψή μου είναι πως αφού δεν σου αρέσει το chorus πριν το OD/FUZZ αλλά και δεν σου κάνει ο ήχος που βγαίνει μετά, πολύ απλά ΔΕΝ τα χρησιμοποιείς μαζί τα συγκεκριμένα πετάλια  ;D

Γενικά η συνδεσμολογία που αναφέρεις στο post σου είναι πολύ OK. ;)

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ...θα δοσω αλλη μια ευκαιρια στο fx loop...αλλα ρε γαμωτο 2 xtra καλωδια κουβαλημα για ενα πεταλι?

Στη τελικη παιζει να το κανω ετσι:distorted sound με Phaser που ακουγεται τελειο πριν τα drives μου, και clean ηχος μονο chorus.

BTW οντως το drive το βγαζω αποκλιστικα απο πεταλια.RED MUCK με λιγη βοηθεια απο το bbpreamp.Eιναι τελειος συνδιασμος για να βγαλεις αυτον τον ογκωδη southern/stoner ηχο χωρις παρα πολυ gain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η καλυτερη επιλογη για να το χρησιμοποιεις μαζι με το ντραιβ ειναι το fx loop!το εφε θα ακουγεται πολυ πιο ξεκαθαρα χωρις να το κρυβει η βρωμια!το μονο που χρειαζεσαι ειναι δυο επιπλεον καλωδια

Να και μια συνδεσμολογια παρομοια με αυτη που εχεις κανει

Kithara->PreAmp->Envelope Filter->Octaver->Pitch Shifter->Compressor->Distortion->Wah-Wah->Vhorus/Flanger/Phaser/Vibrato/Tremolo,etc.->Delay->Equalizer->Noise Gate->Volume->Reverb->Amp

 

 

 

τι ενωεις ακριβως με το preamp?Πχ πεταλι τυπου tech21 η digitech?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BTW οντως το drive το βγαζω αποκλιστικα απο πεταλια.RED MUCK με λιγη βοηθεια απο το bbpreamp.Eιναι τελειος συνδιασμος για να βγαλεις αυτον τον ογκωδη southern/stoner ηχο χωρις παρα πολυ gain.

 

Τότε όπως είπα και παραπάνω δεν θα κάνει τπτ το effect loop... Ουσιαστικά το loop σου βάζει τα εφέ μετά την προενίσχυση και πριν από τον τελικό. Έτσι άμα παίζεις με το βρόμικο του ενισχυτή η σειρά πάει ως εξής: Preamp(βρώμικο)-εφέ(delay κλπ)-poweramp.

Ακριβώς δηλαδή όπως το κάνεις και με τα πεταλάκια σου.

Μιας και ανέφερες southern-stoner, με το Phase σου είσαι 100% καλυμμένος!!  ;D

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε όπως είπα και παραπάνω δεν θα κάνει τπτ το effect loop... Ουσιαστικά το loop σου βάζει τα εφέ μετά την προενίσχυση και πριν από τον τελικό. Έτσι άμα παίζεις με το βρόμικο του ενισχυτή η σειρά πάει ως εξής: Preamp(βρώμικο)-εφέ(delay κλπ)-poweramp.

Ακριβώς δηλαδή όπως το κάνεις και με τα πεταλάκια σου.

Μιας και ανέφερες southern-stoner, με το Phase σου είσαι 100% καλυμμένος!!  ;D

 

και καλύτερα το phazer μετά το overdrive ... εκτός αν δεν τα δουλεύεις ποτέ μαζί.

 

ps. Υπάρχει λύση για να μην κάνεις τον spiderman με το loop ... το έχω ποστάρει πολλές φορές αν σε ενδιαφέρει το ξαναρίχνω ... νο προμπλέμο

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BTW οντως το drive το βγαζω αποκλιστικα απο πεταλια.

 

τοτε δεν υπαρχει κανενας λογος να χρησιμοποιεις το fx loop.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ'οτι λενε εδω (και thx για τις απαντησεις) αφου παιζω με ντραιβ απο πεταλια no fx loop for me.Απ'την αλλη αν δεν βαριεσαι κανε ενα copy paste να μαθαινω κι εγω 5 πραμματα παραπανω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας καταθεσω και εγω την αποψη μου.

 

Εχω σταματησει εδω και χρονια τα Drive πεταλακια , το drive το εχω πλεον μονο απο τον ενισχυτη μου ( εχω φροντισει βεβαια να μην ειναι μονακαναλος ). Χρειαστικε χρονος και χρημα μεχρι να βρω τον καταλληλο η μαλλον τους καταλληλους γιατι ενας δεν κανει τα παντα, αλλα τιποτα δεν συγκρινεται με το drive του ενισχυτη (συνδυασμος preamp k power amp) .

Στο θεμα μας τωρα , πιστευω, μετα απο 100αδες δοκιμες , οτι τα  εφφε που εχουν να κανουν με χρονο ( reverb - delay - chorus - κλπ.) πρεπει να βρισκονται μετα την προενισχυση και πριν τον τελικο.

 

Υπαρχει και η λυση των looper τσεκαρε το αν θες ετσι με ενα πατημα κανεις διαφορους συνδυασμους απο τα πεταλακια σου. (Vodoo lab Ground control + to rack looper)

ακριβη λυση αλλα παρα πολυ καλη. :)

 

 

Αμην

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου