Προς το περιεχόμενο

Newbie question(ηχογραφηση ηλεκτρικης κιθαρα)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια,

 

νομιζω ηρθε η στιγμη μετα απο σχεδον 8 χρονια παιξιματος να ασχοληθω

με λιγη ηχογραφηση.Κανα βιντεακι στο youtube και τα συναφη...

 

Απο ο,τι εχω καταλαβει θα χρειαστω

- μια καρτα ηχου εξωτερικη

-ενα μικροφωνο

-καλωδια midi?

-μια καμερα

 

Χρειαζομαι τιποτα αλλο? Να πω οτι εχω τον  vox ac4 tv Που τα σπαει,

καποια αναλογικα πεταλακια και την gt-8 boss...

 

Ο ηχος δεν θελω να ειναι επαγγελματικος.Αλλα αξιοπρεπης !

Μπορειτε να μου προτεινετε κατι αξιοπρεπες για καθετι απο τα παραπανω?

Μπορω για καμερα να παρω μια καλη web camera για υπολογιστες?

 

Επισης,στις αγγελιες θα βρω τις ιδιες καρτες/μικροφνα η να επιχειρησω να

τα αγορασω καινουρια...

 

Ευχαριστω για τις οποιες προτασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου super_chump.

 

Απο ο,τι εχω καταλαβει θα χρειαστω

- μια καρτα ηχου εξωτερικη

-ενα μικροφωνο

-καλωδια midi?

-μια καμερα

 

Καλώδια midi σίγουρα δεν θα χρειαστείς για να ηχογραφήσεις κιθάρες. Κατά τ' άλλα, εκτός αυτών που γράφεις, θα χρειαστείς και κάποιο software ηχογράφησης (DAW με άλλα λόγια).

 

Αν δεν έχεις καθόλου επαφή με αυτά τα θέματα, θέλει κάποια μελέτη και αρκετές δοκιμές προκειμένου να προσαρμόσεις επιτυχημένα ηχογραφημένο ήχο πάνω σε βίντεο. Θα σου πρότεινα λοιπόν, να ξεκινήσεις μαθαίνοντας και δοκιμάζοντας να κάνεις αξιοπρεπείς ηχογραφήσεις πρώτα και μετά να βάλεις στην εξίσωση τον παράγοντα βίντεο για τον οποίο σημειωτέον, ενδέχεται να χρειαστείς επιπλέον software αν το DAW σου δεν υποστηρίζει τέτοιες λειτουργίες.

 

Τις προτάσεις εξοπλισμού θα τις αφήσω σε άλλους που έχουν καλύτερη εικόνα της αγοράς από μένα.

 

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει κάποιο daw που να γράφει ταυτόχρονα και video ώστε να μη χρειάζεται επεξεργασία συγχρονισμό κτλ;

 

Απ' όσο ξέρω, τα περισσότερα "σοβαρά" DAWs υποστηρίζουν και video import για συγχρονισμό αλλά μην περιμένεις ότι θα μπορέσεις να το επεξεργαστείς κι όλας. Προσωπικά χρησιμοποιώ το SONAR X2 και υποστηρίζει βίντεο.

 

Φανταζομαι δεν υπαρχει κανα δωρεαν DAW να κατεβασω απο torrent?

 

Τα Audacity και Reaper είναι τα πιο δημοφιλή δωρεάν daws αλλά υπάρχουν κι άλλα. To google νομίζω θα σε διαφωτίσει καλύτερα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσο ξέρω, τα περισσότερα "σοβαρά" DAWs υποστηρίζουν και video import για συγχρονισμό αλλά μην περιμένεις ότι θα μπορέσεις να το επεξεργαστείς κι όλας. Προσωπικά χρησιμοποιώ το SONAR X2 και υποστηρίζει βίντεο.

 

 

import κάνει και το δικό μου,αλλά έλεγα μήπως υπάρχει κάποιο που να γράφει live την ώρα που ηχογραφείς ,όπως ο ήχος...

 

Γιατί όποτε ηχογραφώ κάτι για να φτιάξω βίντεο συνήθως βάζω την κάμερα να γράφει και παίζω,αλλά αυτό μου δημιουργεί κάποια πίεση γιατί αν κάνω πολλά takes πρώτον το αρχείο γίνεται πολύ μεγάλο και δεύτερον μετά δεν ξέρω ποιο βίντεο αντιστοιχεί στην ηχογράφηση που έχω κάνει...

Μια λύση είναι κάθε φορά να ανοιγοκλέινω την κάμερα,αλλά και πάλι αυτό σε βγάζει απο το ρυθμό του παιξίματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εύκολο και συγχρονισμένο βίντεο υπάρχει η λύση του Zoom Q3HD που είναι video recorder και portable audio recorder με καλό ήχο. Το καλό είναι ότι έχει και stereo line in οπότε συνδέεις την πεταλιέρα σου στo line in της κάρτας ήχου στο PC και βάζοντας να παίζει το backing track που θες συνδέεις το line out της κάρτας ήχου στο line in του Zoom, βρίσκεις και μια καλή γωνία για εγγραφή βίντεο και γραφεις.

 

https://www.skroutz.gr/s/2132799/Zoom-Q3HD.html?keyphrase=zoom+q3

Βεβαια κοστίζει 220κάτι ευρώ αλλά κάνεις τη δουλειά σου σχετικά απλά.

(πιο απλά αν η πεταλιέρα σου έχει aux in όπου συνδέεις εκεί το mp3 player backing track και κατευθείαν την έξοδο στο zoom)

 

Σε πιο φθηνές λύσεις κοίτα για κάποια καλή web camera όπου θα πρέπει να χρησιμοποιείς για recording και να επιλέγεις απο το πρόγραμμα εγγραφής βίντεο να πάιρνει ήχο από το μίξ της κάρτας ήχου του υπολογιστή σου, δηλαδή και την πεταλιέρα και το backing track (what you hear λεγόταν παλιά στις soundblaster δεν ξέρω πλέον αν γίνεται στις onboard).

 

Αυτές είναι λύσεις για να μη μπλέκεις με συγχρονισμό βιντεο και ήχου.

Αν είσαι έτοιμος για περισσότερα πράγματα, κοιτάς για ξεχωριστή κάρτα ήχου, μικρόφωνα κτλ.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου