Προς το περιεχόμενο

νέο τραγούδι- αλλά ούτε τιτλο δεν έχουμε ακόμα...


sergei

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα σας...

 

θα ήθελα την γνώμη σας για αυτο το τραγούδι...

 

http://www.box.net/shared/sc1mi31qod

 

το γράψαμε σε συνεργασία με την κοπέλα που τραγουδάει... συνεργασία απο απόσταση...

( περισσοτερα για την κοπέλα εδώ http://www.myspace.com/christinakk

το πρώτο κομμάτι το έχουμε φτιάξει πάλι μαζί... και επειδή υπάρχουν και άλλα στα σκαριά σύντομα θα φτιάξουμε ξεχωσιστό project )

 

 

περιμένω τα σχολιά σας, για συνθεση-performances-μειξη-παραγωγή... μιας και το κομματι θέλει λίγη δουλειά ακόμα... ώστε να πάρω ιδέες να το κάνω καλύτερο...

 

όλα εκτός απο την φωνή γράφτηκαν σπίτι μου...

η φωνή γράφτηκε σε ενα ωδείο στην θεσαλονίκη.

 

εξοπλισμός που χρησιμοποιήθηκε

epiphone sheraton

line6 variax acoustic 300

line6 m13

blackstar ΗΤ-dual

zvex fuzz factory

line6 gear box

 

τα drums είναι superior drummer

και το βασο ewql hardcore bass ( πρέπει να αγοράσω ένα μπάσο σύντομα )

 

καλή ακροάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε σαν κομμάτι καθώς δημιουργεί ωραία ατμόσφαιρα. Υπάρχει δυνατότητα κη κοπέλα που τραγουδάει να το πει πιο ψηλά; Καθώς μου φαίνεται πως θα έδινε στο κομμάτι. Επίσης αν μπορείς κάντο λιγότερο κιθαριστικόι και πρόσθεσε keyboards, ατμοσφαιρικά, strings sessions, κ.τ.λ. Μείωσε λίγο της κιθάρες και κάνε ενα χώρο για ένα ''κανονικό σόλο''. Όλα αυτά είναι προσωπικές απόψεις μόνο εσυ ξέρεις τι θες από το κομμάτι και προς τα που θα το πας.

Υ.Σ. Πολύ καλή από πλευρά ήχου.

Υ.Σ.2 Κάπου έχει ταμπούρο με delay στην αρχή τπυ κομματιού. Δν νομίζω πως του πάει πολύ.

Καλή συνέχεια!

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanx για το σχολιό σου...

 

η αλήθεια είναι οτι η φαντασία σου το πήγε αλλού το κομμάτι... εγώ ήθελα κατι που να είναι ατμοσφαιρικό μεν αλλά και κιθαριστικό ταυτόχρονα... αυτό είναι το στυλ μου γενικά.. ( το προσπαθώ τουλάχιστον)

 

τώρα για το "κανονικό σόλο" που είπες, γενικά τα αποφεύγω... τα έχω βαρεθει, και ψάχνω το κάτι διαφορετικό (οκ μπορείς να το πεις και βιτσιο αυτό)

 

ΥΣ:όχι δεν έχει πουθενα ταμπούρο με delay... απλα μάλλον δεν σου άρεσε το ρούλο...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τραγούδι καλό και από ήχο - όσο μπορώ να κρίνω από το λάπτοπ - και από παραγωγή. Ορισμένες στιγμές τείνει να γίνει λίγο επαναλαμβανόμενο αλλά δεν φτάνει στο βαρετό. Σίγουρα θα ήθελα να έχει κάποιο hook. Το πρόβλημα είναι στα φωνήεντα της κοπέλας. Είναι σαν να τραγουδάει μέσα από το στόμα της - την άκουσα και στο MySpace και παρατήρησα το ίδιο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δύο απόψεις για την φωνή εκ διαμέτρου αντίθετες...χαχα

 

η αλήθεια είναι ότι χρειάζεται λίγη δουλειά για να βγαίνει ακόμα καλύτερη η φωνή... και φυσικά η κοπέλα απότι ξέρω δεν το παρατάει.. κάνει μαθήματα κια το ψάχνει το θέμα..

 

φίλε mcmskr ίσως να εχεις δίκιο ότι γίνεται λίγο επαναλαμβανόμενο, ίσως να διορθωθεί λίγοπ αυτό με την προσθήκη κάποιων έξτρα φωνητικών που έχουν ήδη ηχογραφηθεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε πολυ καλο...και σαν κομματι αλλα και η φωνη υπεροχη...πος εχεις γραψει κιθαρα..?.

 

οι ακουστικές ειναι με την line6 variax acoustic, περασμενεσ απο μια προενισχυση του gear box ( δεν θυμάμαι ποια ). η δεξιά έχει και λίγο delay πάλι απο το gear box

 

οι ηλεκτρικες με fuzz factory ( η αριστερη ) line6 m13 και blackstar ht-dual απο το emulated  output στο gear box σε κάποιον προενισχητή αλλά σε flat ρυθμίσεις ( και οι δυο )

 

επίσης υπαρχουν και κάποια έξτρα layers me κιθάρες ηχπγραφησμένες μόνο με το gear box ( αλλα μην ρωτήσεις ρυθμίσεις και ενισχυτές, δεν θυμάμαι καθόλου )

 

ε και φυσικά μετά ακολούθησε το απαραίτητο EQing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θα περίμενα κάποιο hook και λίγο να αλλάξει κάτι, μάλλον η φωνή. Οι κιθάρες δείχνουν πολύ καλές, έχουν τον χαρακτήρα τους. Για τη φωνή έχω κάποιες αμφιβολίες, ότι θέλει να πατήσει λίγο πιο σταθερά, με λίγο διαφορετική μελωδία. Να μην ακολουθεί τόσο πολύ τη μπασσογραμμή στα κουπλέ για παράδειγμα.

Μ'άρεσε η αλλαγούλα, θα ήθελα να ακούσω και άλλα στακάτα όργανα (ίσως και άλλα κρουστά, να νιώσω καλύτερα τα κοψίματα). Ωραίο και το eBow/kaospad-style-part!

Στο τελευταίο ρεφραίν, θα περίμενα να γίνει μια μουσική αλλαγή, να κρατηθεί για παράδειγμα ο στακάτος ρυθμός της γέφυρας.

Αυτά πάνω κάτω...:D

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ωραιο ...ευγε........και η φωνη ................................την να λεμε? καταπληκτικη......πολλα μπραβο στην κοπελα αλλα και σε σας ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου