Προς το περιεχόμενο

Hardware VS. Soft-Synth PIANOS


26hint

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας.

 

Η απορία μου αφορά στην "κατα προσέγγιση" σύγκριση των δύο.

Μιας και το Korg M50 δεν με άφησε απόλυτα ευχαριστημένο με τα πιάνα του , ειπα να δοκιμάσω καποια VST pianos (Pianoteq, True Pianos, The Giant).

Αυτό που διαπίστωσα είναι οτι (στα δικα μου τουλάχιστον αυτιά) αφενός υστερούν σε μουσικότητα  αφετέρου έχουν ως επι το πλείστον έναν διαπεραστικό/οξύ και τελικά κάπως υπερβολικό ήχο.

Μου κάνει εντύπωση γιατί θα περίμενα ως dedicated soft synths να έχουν κλάσεις ανώτερο αποτέλεσμα απο τους preset ήχους του Korg που ετσι κι αλλιώς δε φημίζεται για τα πιάνα του.

 

Είναι δική μου εντύπωση ή είναι γενικότερη αλήθεια οτι οι ήχοι(ειδικά φυσικών οργάνων) ενός σχετικά καλού keyboard/synth θα υπερέχουν εκ των πραγμάτων σε μουσικότητα/ζεστασιά απο αυτούς ενός vst , ακόμα κι αν αυτό υποτίθεται έχει πολύ μεγαλύτερο όγκο δεδομένων δειγματοληψίας ( πχ The Giant) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Είναι δική μου εντύπωση ή είναι γενικότερη αλήθεια οτι οι ήχοι(ειδικά φυσικών οργάνων) ενός σχετικά καλού keyboard/synth θα υπερέχουν εκ των πραγμάτων σε μουσικότητα/ζεστασιά απο αυτούς ενός vst , ακόμα κι αν αυτό υποτίθεται έχει πολύ μεγαλύτερο όγκο δεδομένων δειγματοληψίας ( πχ The Giant) ;

Νομίζω ότι είναι η εντύπωσή σου.

 

Δηλώνω απόλυτα ευχαριστημένος από το pianoteq Και από άλλα soft Πιάνα που έχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως αν δεν ξέρεις καλό πιάνο, λέω αν, τότε δεν πρόκειται να βγάλεις καλό ήχο πιάνου ούτε από το... φυσικό πιάνο  ;D Αυτό ισχύει για όλα τα όργανα, αν δεν παιχθούν σωστά, ακόμα και μέσω MIDI, αν δεν έχεις δηλαδή τις σωστές νότες, τις σωστές δυναμικές κλπ, τότε δε θα θυμίζουν σε τίποτα το όργανο που θέλεις να  εξομοιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με IVORY λουστηκες?Λουσου με IVORY & θα δεις.... ;D

 

http://www.synthogy.com/products/ivorygrand.html

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και το ενδεχομενο να αναπαραγεται ο ηχος απο μια και μοναδικη θεση μικροφωνου ,χωρις compression χωρις τιποτα, και να φαινονται υποδεεστεροι των synths , στα οποια οι ηχοι τους ειναι προσεγμενοι και καλλωπισμενοι. Αν πειραματιστεις λγιο θα φτασεις στο καταλληλο αποτελεσμα, υπαρχουν και ετοιμα presets για τετοιες περιπτωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως αν δεν ξέρεις καλό πιάνο, λέω αν, τότε δεν πρόκειται να βγάλεις καλό ήχο πιάνου ούτε από το... φυσικό πιάνο  ;D Αυτό ισχύει για όλα τα όργανα, αν δεν παιχθούν σωστά, ακόμα και μέσω MIDI, αν δεν έχεις δηλαδή τις σωστές νότες, τις σωστές δυναμικές κλπ, τότε δε θα θυμίζουν σε τίποτα το όργανο που θέλεις να  εξομοιώσεις.

 

Πράγματι. Δε θεωρώ οτι ξερω καλο πιάνο γενικά, αλλά υπάρχουν πραγματα στα οποία ανέπτυξα κάποια τεχνική. Γρήγορους αρπισμούς/καλό αριστερο για ακόρντα κτλ. Στο παλιο psr της Yamaha που είχα αυτά έφτιαχναν μια αρκετά ζεστή ατμόσφαιρα. Αλλά ίσως να ανέπτυξα τη τεχνικη μου πάνω στο συγκεκριμένο μοντέλο και τώρα σε πιο advanced samples να χρειάζεται άλλη προσέγγιση ειδικά στις δυναμικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ηχοι του πιανου σε καποιο Χ synth εχουν μια standard χροια, οπως και πολλοι αλλοι ηχοι απο αλλα οργανα που υπαρχουν στο ιδιο synth. Ειτε εισαι ο 26hint, ειτε ο Chick Corea, τον ιδιο ηχο θα ακουσεις. Η χροια του συγκεκριμενου ηχου δεν εχει καμια σχεση με το πως παιζεις πιανο, με λιγα λογια, οχι, Δεν προκειται να βγαλεις καλυτερο ηχο αν μαθεις να παιζεις καλυτερο πιανο. Αυτο αφησε το στην Χ εταιρεια και στους μηχανικους της που κανει το sampling του πιανου. Αν το πιανο το σαμπλαρουν στα...8bit, τον ιδιο τον Chopin να φερεις να παιξει δεν προκειται να ακουσεις καλο ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οι ηχοι του πιανου σε καποιο Χ synth εχουν μια standard χροια, οπως και πολλοι αλλοι ηχοι απο αλλα οργανα που υπαρχουν στο ιδιο synth. Ειτε εισαι ο 26hint, ειτε ο Chick Corea, τον ιδιο ηχο θα ακουσεις. Η χροια του συγκεκριμενου ηχου δεν εχει καμια σχεση με το πως παιζεις πιανο, με λιγα λογια, οχι, Δεν προκειται να βγαλεις καλυτερο ηχο αν μαθεις να παιζεις καλυτερο πιανο. Αυτο αφησε το στην Χ εταιρεια και στους μηχανικους της που κανει το sampling του πιανου. Αν το πιανο το σαμπλαρουν στα...8bit, τον ιδιο τον Chopin να φερεις να παιξει δεν προκειται να ακουσεις καλο ηχο.

Δε λέει αυτό ο Μάνος.

 

Ο Μάνος λέει ότι αν κάποιος δε ξέρει καλά το "αυθεντικό" (ακουστικό) όργανο, τότε αποκτά συνήθειες που μπορεί να λειτουργούν σε κάποιο μοντέλο πιάνου, αλλά όχι σε άλλα. Επιπλέον η κρίση του επηρρεάζεται από την ημι-εμπειρία του οργάνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Παρεμπιπτόντως αν δεν ξέρεις καλό πιάνο, λέω αν, τότε δεν πρόκειται να βγάλεις καλό ήχο πιάνου ούτε από το... φυσικό πιάνο."

Ποσο πιο καθαρα να το πει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

"Παρεμπιπτόντως αν δεν ξέρεις καλό πιάνο, λέω αν, τότε δεν πρόκειται να βγάλεις καλό ήχο πιάνου ούτε από το... φυσικό πιάνο."

Ποσο πιο καθαρα να το πει?

Θα έρθει να μας πει ο ίδιος, αλλά πάω στοίχημα ότι εννοεί αυτό που είπα: Αν δε παίζεις καλό πιάνο, και Steinway να έχεις, δε θα βγει κάτι σοβαρό...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου