Προς το περιεχόμενο

Orange Bass Terror 500W Χαμηλο σημα στην εξοδο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Εχω μια κεφαλή Bass Terror Orange στην τελευταια προβα που εκανα με την μπάντα μου μου παρουσιαστηκε το εξης θέμα, Κατα την διάρκεια της πρόβας ο ήχος σταμάτησε να αναπαράγεται απο την καμπίνα. Οταν σταμάτησαμε να παιζουμε καταλαβα πως ο ενισχυτης έβγαζε πάρα πολυ χαμηλή εξοδο και ενα ηλεκτρικό παλμο οποιος ακουγόταν απο τα μεγαφωνα της καμπίνας. Αυτό βέβαια, το άκουγα όταν τερμάτιζα τοu gain και του master στον ενισχυτη. Υπέθεσα οτι ήταν οι λάμπες της προενισχυσης και τις άλλαξα. Οι εργοστασιακες ήταν 5751 και εγω έβαλα 12ΑΤ7 κατι το οποιο, σχεδιαζα απο καιρο να το κανω γιατι ήθελα να μην "αρπάζει" απο χαμηλο gain στον ηχο.

 

Δυστυχώς το πρόβλημα παρέμεινε το ιδιο. Και αποφάσισα να το παω σε εναν τεχνικο. ο τεχνικος μου ειπε πως άλλαξε το ολοκληρωμένο που ελεγχει την πλακετα εξοδου αλλα το προβλημα δεν λυθηκε και μου ειπε οτι φταινε τα τρανζιστορς εξοδου. Συμπλήρωσε δε, οτι ειναι μια πολυ δυσκολη βλαβη και δεν θα ηθελε να την αναλαβει. Αν τελικα αποφαζιζα  να του τον αφησω να τον  επισκευασει το κοστος θα ηταν στα 150ε περιπου. Οπως καταλαβαινετε οι καιροι ειναι δυσκολοι και το ποσο αρκετα μεγαλο για να τα δωσω για επισκευη. Λεω το φτιαξω μονος μιας και πιανουν τα χέρια μου με το κολλητηρι λογω της δουλειας μου.Σκεφτομαι να αλλαξω ολα τα τα τρανζιστορ της εξοδου μπας κ τον καταφερω να δουλεψει.

Θελω να μου πειτε καμια γνωμη κ να με βοηθησετε αν μπορειτε στην ανευρεση των ανταλλακτικων.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν τα κάνεις όλα αυτά με την orange μίλησες? Η εμπειρία μου με το customer service τους είναι πάρα πολύ καλή!

 

Από το DI out έχεις κανονικό σήμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει επισημο σερβις στην Ελλαδα για τους Οrange ή θα πρεπει να μιλησω με εξωτερικο?,τον ενισχυτη τον αγορασα απο Θωμα.Απο οτι θυμαμαι ο τεχνικος που τον ειδε μου ειπε οτι στο DI ειχε κανονικα εξοδο.Αλλαζει κατι αν εχει εξοδο στο DI στο θεμα εοισκευης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχάς το thomann προσφέρει 3 χρόνια εγγύηση σε όλα, έχεις περάσει αυτό το διάστημα? Όπως και να έχει μίλα μαζί τους πριν πιάσεις το κολλητήρι σίγουρα θα σου δώσουν κάποια λύση για service που μπορεί να είναι ποιο συμφέρουσα ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εστειλα το μηνυμα στο Θωμα,εχω 1 χρονο ακομα εγγυηση για να δουμε τι θα μου πει. ???

Τελικα δεν μου ειπες υπαρχει επισημο σερβις της Orange στην Ελλαδα αν δεν βγαλω ακρη στον Θωμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επίσημος αντιπρόσωπος είναι ο Λογοθέτης.

Δεν γνωρίζω αν ισχύει το "universal" για το service.

Δεν χάνεις τίποτα με το να τους κάνεις μια επικοινωνία.

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθες το βραδυ μετα την παροτρυνση απο τον fleamail εστειλα μηνυμα στο thoman κ σημερα το πρωι ελαβα αμεση απαντηση.Μαζι με το απαντητικο μειλ ελαβα κ ενα αρχειο pdf  το οποιο θα το εκτυπωσω κ θα το κολλησω πανω στο δεμα με τον ενισχυτη για να μην πληρωσω μεταφορικα.Μου ειπαν οτι θα κανει περιπου 3-4 εβδομαδες μεχρι να μου επιστραφει ο ενισχυτης επισκευασμενος χωρις καμια χρεωση επισκευης λογω εγγυησεως.

Ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας για την ανευρεση λυσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπραβο στον θωμα.Αυτη ειναι εξυπηρετηση ,αμεση και χωρις ταλαιπωρια.Κρατα μας ενημερους,με το καλο να τον εχει παλι πισω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσεξε να γινει σωστη δουλεια στη συσκευασια ετσι ωστε να παει αθικτος. Πιστευω ο θωμας σου εστειλε σε mail οδηγιες για την συσκευασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου