Προς το περιεχόμενο

Fender 57/62 vs Fender Fat 50 ηχητικο ντοκουμεντο ( Καθαρα )


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε ολους, σημερα ηρθε στο σπιτι μου ο φιλος μου Αντώνης (Ιγνατιος στο νοιζ) και καναμε ένα συγκριτικο με τους παραπανω μαγνήτες. Φυσικα παιζει ο ιδιος ο οποιος είναι πολύ ταξιδιάρικος όταν τον ακους να παιζει. Είναι διαφορετικες οι κιθαρες (μην μου τα πρηξετε) αλλα μια ιδεα την παιρνει καποιος. Πειτε την αποψη σας και αμα θελετε καντε και κανα subscribe να πουμε !!! Παντως γενικα ο λογος που το καναμε ηταν για να δειξουμε σε γενικες γραμμες τις διαφορες παρολο την διαφορετικοτητα των κιθαρωνε!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει, τα ξύλα δεν παίζουν μεγάλο ρόλο οπότε... ;D

 

Ωχ τωρα γιατι το εθεσες αυτό το ζητημα και σε αυτό το thread ? Θα γινει πουτα.....ριο τωρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο ήχος από τους 57/62 έχει πιο πολύ χαρακτήρα ΙΜΗΟ

 

Νομίζω πως το έθεσες σωστά με το «χαρακτήρας».

 

Και τα δύο όργανα παίζουν ωραία- διαφορετικά, αλλά ωραία- όμως η πρώτη έχει «κάτι» που μου κάθεται καλύτερα στο αυτί.

 

Κάτι πιο «άδειο», αφαιρετικό στον ήχο της, πιο «vintage»... κάτι...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι πιο «άδειο», αφαιρετικό στον ήχο της, πιο «vintage»... κάτι...

ίσως 2 χέρια λούστρο περισσότερο από την άλλη... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ρε μπας και είναι η ίδια κιθάρα και απλά αλλάζετε τη λεζάντα? ;D

 

moan mood:on-

(sorry αλλά το audio κλιπάρει και δεν βγάζω άκρη. Επίσης, το κακό με τα ούτιούμπ, είναι ότι δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα για touch responsiveness, string-to-string balance, swell & overtones. Aν συνoδευόταν από ένα κείμενο review θα ήταν πιο ενδιαφέρον/χρήσιμο. Επίσης, αν παιζόταν τα ίδια θέματα και έμπαιναν δίπλα-δίπλα σε Α/Β κατάσταση)

moan mood: off-

 

Thanx για το "μοίρασμα"

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μπας και είναι η ίδια κιθάρα και απλά αλλάζετε τη λεζάντα? ;D

 

moan mood:on-

(sorry αλλά το audio κλιπάρει και δεν βγάζω άκρη. Επίσης, το κακό με τα ούτιούμπ, είναι ότι δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα για touch responsiveness, string-to-string balance, swell & overtones. Aν συνoδευόταν από ένα κείμενο review θα ήταν πιο ενδιαφέρον/χρήσιμο. Επίσης, αν παιζόταν τα ίδια θέματα και έμπαιναν δίπλα-δίπλα σε Α/Β κατάσταση)

moan mood: off-

 

Thanx για το "μοίρασμα"

 

 

 

E ναι πρωτα μας θαβεις καλα καλα και μετα μας λες και θενκ γιου...  ;D

 

Ενταξει και στην πραγματικοτητα η κατασταση είναι όπως και στο βιντεο. Δεν διαφερει και πολύ... Πιο γλυκια και μελωδικη η πρωτη , πιο ροκατη και αγρια η δευτερη. Αυτό πιστευω με καλα ηχεια φαινεται και από το video.  Επισης σορρυ αλλα το βιντεο δεν κλιπαρει αν εξαιρέσεις 1-2 στιγμες στο τελος που το παλουκαρι απλα βαραει λιγο πιο θυμωμενα γιατι μου ελεγε φτανει ? φτανει ? Κι εγω του ελεγα όχι όχι παιξε κι άλλο... Οποτε με το δικιο του το παιδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κι εμένα μου ακούστηκε ότι clipαρε ο ήχος, σε αρκετές στιγμές. Ίσως φταίνε τα ηχεία μου. Επίσης δε μου αρέσει σε κανένα video σου η iso cab, δεν ξέρω γιατί, αλλά μου ακούγεται μουντή και μπουκωμένη. Τώρα στα καθαρά ήταν καλύτερα πάντως.

 

Πολύ ωραίος παίκτης ο Ιγνάτιος.

 

Προσπάθησε να αλλάξεις τρόπο ηχογράφησης. Μείωσε το συνολικό volume, πήγαινε λίγο πιο πίσω το μικρόφωνο, άλλαξε καμπίνα... Δεν ξέρω, αλλά όλα τα clips μου ακούγονται μπουκωμένα και μουντά. Και επειδή δεν είναι λόγω παιξίματος, ούτε εξοπλισμού, μιας και έχεις high end όργανα και ενισχυτές, υποθέτω ότι φταίει η τεχνική ηχογράφησης.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου