Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη λυχνιων σε Laney Cub10


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοι συμφορουμητες καλησπερατετοια ωρα που ειναι...Σε κανα μηνα θα αποκτησω εναν Laney Cub10...εχει 2 ECC83 στην προενισχυση και 2  6C6VGT τελικες...μπορω να τις αλλαξω για να κανω πιο επιθετικο το ενισχυτη χωρις να χρειαστω biasing ή κατι αναλογα πολυπλοκο??????Ευχαριστω προκαταβολικα για τα φωτα σας...

Ναι!!! Και εγω εχω Les Paul με Floyd Rose!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χροιά κυρίως από την σχεδίαση του κυκλώματος της προενίσχυσης εξαρτάται, οι περισσότεροι

ενισχυτές ecc83 ή αλλιώς 12ax7 έχουν στην προενίσχυση, δεν υπάρχουν πιο... ''επιθετικές''.

Γιατί να αγοράσεις έναν ενισχυτή που δεν κάνει για την δουλειά που τον θέλεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να αγοράσεις έναν ενισχυτή που δεν κάνει για την δουλειά που τον θέλεις?

Εχεις να μου προτεινεις κατι??????λεφτα υπολογιζε βαρια μεχρι 450...

Ναι!!! Και εγω εχω Les Paul με Floyd Rose!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν θα χρειαστεί biasing δεν είναι σίγουρο...Θα το δεις απο τον ήχο του ενισχυτή όταν αλλάξεις λυχνίες και από τη συμπεριφορά των τελικών λυχνιών οπότε δεν έχει νόημα να μιλάμε υποθετικά εφ όσον δεν έχεις καν τον ενισχυτή...

 

Καλό θα ήταν να μας πεις τι παίζεις και επίσης θα συμφωνήσω με τον bihlas87!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παιζω εε???Κοιτα συνηθως θα καταπιαστω με metallica, iron maiden ή AC/DC...και πιο μπλουζ καταστασεις με σαντάνα ή ΖΖ Top....Αυτα απο εμενα...

Ναι!!! Και εγω εχω Les Paul με Floyd Rose!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι τον θες τον cub10 αφου παιζεις κυριως hard rock και metal?

 

εκτός αμα έχεις πεταλιέρα ή πεταλάκια για τα γκάζια, αλλά και πάλι, τι να το κανεις το 10" κομπο για μεταλ? ;D

 

όπως και να'χει, οι αλλαγες στις λάμπες κάνουν την πιο ελάχιστη διαφορά, μη το δενουμε κομπο συνεχεια μόλις πάρουμε εναν ενισχυτη να αλλαζουμε τις λάμπες "για να γινει πιο εκεινο ή το άλλο"

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης για τι χρηση τον θες τον ενισχυτη? σπίτι? εξάσκηση? προβες? εμφανισεις?

 

πως και επέλεξες τον laney cub10? αφού λες οτι διαθέτεις μεχρι 450?

 

μια που συζητιέται πολύ αυτό τον καιρό, ριξε μια ματια και σε μοντελινγκ ενισχυτες όπως ο fender mustang, peavey vypyr, roland cube κλπ

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιρνεις bugera v22 + καποιο πεταλι (εκτος και αν εχεις) ή blackstar ht-5 και καθαρισες! ;)

 

Να σου πω φιλε DAK τους σκεφτομουν αυτους τους ενισχυτες...Αλλα καποια παιδια απο το φορουμ μου ειπαν πολυ καλα λογια για τους CUB...Τωρα τι να σου πω...Bugera ποιος φερνει?????????

επίσης για τι χρηση τον θες τον ενισχυτη? σπίτι? εξάσκηση? προβες? εμφανισεις?

Κυριως για σπιτι , καμια προβα και αμα κατσει κανα λαιβ...Κυριως μικρους χωρους...Tera Vibe και πανω... :P :P :P

Ναι!!! Και εγω εχω Les Paul με Floyd Rose!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλοι ειναι οι cub, αλλά 10άρι ηχειο και vintage ενισχυτης δε κανουν για αυτα που θες.

 

εγώ έχω τον cub12 που θεωρώ πολύ ανώτερο και πιο all-around, αλλά επισης εχω και πεταλιέρα οποτε του φορτώνω και μεταλάδικους ηχους αμα χρειαστει. Έχει ομως τουλαχιστον ενα 12άρι με καποιο παραπάνω ογκο απο το 10" και υποστηριζει τις προσομοιωσεις mesa boogie ή peavey 5150 ας πουμε

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου