Προς το περιεχόμενο

D'angelico EX-SS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum.

 

Παιδιά εδώ και αρκετό καιρό είμαι σε αναζήτηση μιας κιθάρας για jazz ηχοχρώματα. Είμαι σε σοβαρές σκέψεις για την αγορά της συγκεκριμένης κιθάρας. Υπάρχει κάποιος που έχει παίξει και έχει να μας πει δυο λόγια; Ξέρω ότι πια η εταιρία κατασκευάζει τα όργανα στην Κορέα ότι και αν συνεπάγεται αυτό.

 

Επίσης γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο μαγαζί στην Αθήνα που να φέρνει την συγκεκριμένη εταιρεία;

 

size_500x1135_550009082fa47.png, size_500x1135_54b61e97b0621.png,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εχω μία EX-SS του 2012 αν θυμάμαι καλά. Την εποχή που είχε αναλάβει την επίβλεψη και το redesign o master luthier Gene Baker. Είναι εκπληκτική κιθάρα, όπως και οι υπόλοιπες όταν ανέλαβε ο Baker (EXL 1, EXS 1, κλπ).

Στα μοντέλα του 2014 και μετά, βλέπω μια πτώση της ποιότητας, μάλλον για λόγους κόστους, όπως απλά inlays και όχι split blocks, λείπουν τα inlays από την γέφυρα, λείπει το black stinger με το inlay στις EXL, o έβενος είναι καφέ στις περισσότερες και όχι μαύρος κλπ...

Θα μου πείς, 'λεπτομέρειες', αλλά οι λεπτομέρειες σε αυτά τα όργανα, κάνουν τη διαφορά.

 

Τα top μοντέλα της εταιρείας, (New Yorker κλπ) φτιάχνονταν στην Ιαπωνία, με εκπληκτική ποιότητα κατασκευής και κόστιζαν από 3500 -5000.

Τα τωρινά special, φτιάχνονται στην Αμερική, μάλιστα κάποια μοντέλα τα φτιάχνει η Heritage για την D'Angelico, αλλά οι τιμές διπλασιάστηκαν.

 

Ολες οι Κορεάτισσες που έχω, της εποχής του Baker είναι εκπληκτικά όργανα και με απίστευτο ακουστικό ήχο για laminate...

 

Στην Αθήνα δεν τις έχω δεί κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Δεν σου κρύβω ότι με προβλημάτισε η παρατήρησή σου για την πτώση ποιότητας έστω και στις λεπτομέρειες. Γιατί αυτά που παρατήρησες είναι μόνο αυτά που φαίνονται... θα μπορούσε για παράδειγμα το ίδιο να ισχύει και για το hardware της κιθάρας....λέω εγώ τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου