Προς το περιεχόμενο

Κολλήσεις στα ηλεκτρικά της κιθάρας


ginargiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιπλεον βεβαιωσου οτι εχεις βαλει σωστα τα καλωδια για τη γειωση και τη μπαταρια στο jack.....μηπως τα εχεις βαλει αναποδα?

 

 

To πλέον πιθανό όπως ακούγεται. Παρεμπιπτόντως, είναι πολύ συχνό φαινόμενο ασχέτως active/passive κλπ.

 

Μπάμπη, αν ο θόρυβος υπάρχει, ασχέτως επιλογής μαγνητών, τσέκαρέ το αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

elavd σχεδόν δεν δουλεύουν και ο ήχος είναι χάλια.υπάρχει άλλη λύση?

 

Τότε να πάρεις νέα ποτενσιόμετρα κατά προτίμηση CTS (που είναι τα καλύτερα). Θα σου πρότεινα να πάρεις 250 kΩ αφού η κιθάρα σου έχει ήδη τέτοια.

Τα 500kΩ θα πριμάρουν αρκετά τον ήχο σου, πιθανότατα ενοχλητικά... Αλλά αν έχεις τη δυνατότητα να δοκιμάσεις και 500άρια, γιατί όχι? Ο πειραματισμός δεν βλάπτει ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλεον βεβαιωσου οτι εχεις βαλει σωστα τα καλωδια για τη γειωση και τη μπαταρια στο jack.....μηπως τα εχεις βαλει αναποδα?

 

 

To πλέον πιθανό όπως ακούγεται. Παρεμπιπτόντως' date=' είναι πολύ συχνό φαινόμενο ασχέτως active/passive κλπ.

 

Μπάμπη, αν ο θόρυβος υπάρχει, ασχέτως επιλογής μαγνητών, τσέκαρέ το αυτό.[/quote']

 

Ναι οκ αλλα γίνεται παρόλα αυτά να είναι ανάποδα και να έχω ήχο κανονικό;;Δεν είμαι και σπίτι να τα αλλάξω μια στιγμή να βεβαιωθώ

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elavd υπάρχει πρόβλημα με το είδος των ποτενσιομέτρων που έχω. Πήρα κάποια αλλά έχόυν χοντρό σπείρωμα και δεν χωράει να περάσει απο το καπάκι(το οποίο δεν θέλω τα το τρυπήσω για να του ανοίξω μεγαλύτερη τρυπα). Που μπορώ να βρω μια γκάμα από ποτενσιόμετρα στην Αθήνα??? Να πάρω σβάρνα όλα τα μαγαζιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι active emg αν δεν κανω λαθος δεν φορουν ουτε 250 ουτε 500 ποτενσιομετρα. περνουν πολυ μικροτερα δεν θυμαμαι ακριβως νουμερο γυρο στο 25 ισως!μπορει να φταιει αυτο!

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
οι active emg αν δεν κανω λαθος δεν φορουν ουτε 250 ουτε 500 ποτενσιομετρα. περνουν πολυ μικροτερα δεν θυμαμαι ακριβως νουμερο γυρο στο 25 ισως!μπορει να φταιει αυτο!

 

Ναι, κι εγω καποια στιγμη που είχα EMG σε μια strat, 25Κ ποτενσιόμετρο είχαν στο volume. Πάντως για τη συγκεκριμένη κιθάρα που έχει ο ginargiros δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά...Μπορεί να είναι άλλο σύστημα. Πάντως αν το active κύκλωμα είναι πριν τα ποτενσιόμετρα τότε μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα να βάλεις και 25K. Σε σχέση με το αν θα πριμαριστεί ή όχι ο ήχος, αν το ποτενσιόμετρο είναι μετά το active κύκλωμα δεν πρόκειται να κάνει αλλαγή η τιμή του. Η αλλαγή γίνεται όταν ο μανήτης συνδέεται στο ποτενσιόμετρο απευθείας. Αν μικρύνεις την αντίσταση του ποτενσιομέτρου, μεγαλώνει το ρεύμα και γίνεται πιο σημαντική η επίδραση της αυτεπαγωγής του πηνίου στον ήχο, δηλαδή εξασθενεί τις υψηλές συχνότητες. Η έξοδος όμως του προενυσχυτή, (active κύκλωμα) δεν έχει σημαντική αυτεπαγωγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλαγή γίνεται όταν ο μανήτης συνδέεται στο ποτενσιόμετρο απευθείας. Αν μικρύνεις την αντίσταση του ποτενσιομέτρου' date=' μεγαλώνει το ρεύμα και γίνεται πιο σημαντική η επίδραση της αυτεπαγωγής του πηνίου στον ήχο, δηλαδή εξασθενεί τις υψηλές συχνότητες.[/quote']

 

Αυτο δεν το καταλαβα ακριβως. Μπορεις να το εξηγησεις λιγο καλυτερα;

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποια καλα μαγαζια με οργανα εχουν!γινεται χαμος ομως απο ποικιλια αναλογα τι θελεις να ακους.τι ποτενσιομετρο θα παρεις, τι πυκνωτη θα βαλεις κ.α. ενας ειδικος θα ηταν καλυτερα να στα τοποθετουσε!παντως αν παρεις παρε Ιαπωνεζικα ειναι καλυτερα απο τα κορεατικα τα κινενικα και τα υπολοιπα.

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό πρόβλημα που έχω είναι να έχει τις επιθυμητές διαστάσεις. Όλα τα άλλα μπορώ να πω οτι είναι δευτερεύσας σημασίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου