Προς το περιεχόμενο

Ιδρώτας-Χορδές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς τα χέρια μου όταν παίζουν κιθάρα είτε όταν γράφω αρχίζουν και ιδρώνουν.Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα οι χορδές να σκουριάζουν πιο γρήγορα και τα τάστα να λιπαίνονται.Επειδή είμαι ψιλοάσχετος σε θέματα περιποίησης της κιθάρας έχετε να μου προτείνετε κάτι για να καθαρίζω την κιθάρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το fast fret απλα ψιλοκαθαριζει τις ΧΟΡΔΕΣ και τις κανει να γλυστρανε δεν ειναι για να καθαριζεις την κιθαρα σου..αλλα ετσι κι αλλοιως οι χορδες μετα απο 10 με 15 ωρες παιξιματος ειναι ΓΤΠ οποτε αλλαζε τες ΣΥΧΝΑ και θα εισαι μια χαρα και απο μπιχλα αλλα και απο ΗΧΟ.

 

το καλυτερο καθαριστικο για την κιθαρα σου ειναι φυσικα το ΣΑΛΙΟ σου αλλα αν..συχαινεσαι ενα ελαφρα βρεμμενο πανακι ή λιγη ναφθα,ζιπελαιο,ειναι οτι πρεπει.

 

την ταστιερα αν ειναι τριανταφυλια η εβενος θα την καθαρισεις με λιγη ναφθα και μια οδοντοβουρτσα γυρω απο τα ταστα να φυγει η μπιχλα και μετα θα την περνας με λιγο λαδακι baby oil,mineral oil ή οτιδηποτε λαδακι ταστιερας βρεις..Fender,Gibson,Dunlop etc (& αυτα baby oil ειναι αλλα με..αρωμα και 5πλη τιμη... ;D)    

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό πώς το χρησιμοποιείς?όταν αλλάζεις χορδές ή κάθε φορά που παίζεις?υπάρχει και στα καταστήματα εδώ ελλάντα?

Περνάς το stick του πάνω κάτω στις χορδές όποτε θέλεις, είτε πριν το παίξιμό είτε μετά.

Βέβαια όπως είπε και ο superfunk πιο πάνω το fast fret είναι μόνο για τις χορδές.

 

Υ.Γ. : Μπορείς να το βρεις στα περισσότερα μαγαζιά μουσικών οργάνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μετα θα την περνας με λιγο λαδακι baby oil,mineral oil ή οτιδηποτε λαδακι ταστιερας βρεις..Fender,Gibson,Dunlop etc (& αυτα baby oil ειναι αλλα με..αρωμα και 5πλη τιμη... ;D)    

Εγώ που βάζω 30άρι πειράζει; (Δεν κάνω πλάκα).

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συνήθως παίρνω το fast fret της ghs και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

http://www.thomann.de/gr/ghs_fast_fret.htm

+1

 

Η καλυτερη λυση για οσους δεν αλλαζουν συχνα χορδες λογω οικονομικης στενοτητας η απλα βαρεμαρας.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ταστιερα αν ειναι τριανταφυλια η εβενος

Έβενος μπορεί, τριανταφυλλιά αποκλείεται (το rosewood είναι άλλο κσύλο). :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβενος μπορεί, τριανταφυλλιά αποκλείεται (το rosewood είναι άλλο κσύλο). :D

Ε...... ειμαι σιγουρος οτι μπερδευτηκε ο SF....... ;D ;D δεν το εκανε επιτηδες - ομως ο τροπος που περιεγραψε ποιο πανω ειναι και ο σωστοτερος και εχει συζητηθει χιλιαδες φορες εδω μεσα  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

το καλυτερο καθαριστικο για την κιθαρα σου ειναι φυσικα το ΣΑΛΙΟ σου αλλα αν..συχαινεσαι ενα ελαφρα βρεμμενο πανακι ή λιγη ναφθα,ζιπελαιο,ειναι οτι πρεπει.

 

 

σάλιο στις χορδές ή βγάζω χορδές και φτύνω ταστιέρα?  :P Νάφθα και ζιπέλαιο πού βρίσκω πρώτη φορά τα ακούω???

 

Έβενος μπορεί, τριανταφυλλιά αποκλείεται (το rosewood είναι άλλο κσύλο). :D

 

με μπερδέψατε..εμένα esp ltd ec-1000 είναι η κιθάρα με rosewood...παλί με οδοντόβουρτσα και νάφθα?θα έχει και η κιθάρα οδοντόβουρτσα???  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου