Προς το περιεχόμενο

Budget ακουστική κιθάρα CE [cutaway]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνομαι για ακουστική CE, δε θέλω να ξεφύγω πολύ οικονομικά...

Τί λέτε γι' αυτές;

http://www.fender.com/series/classic-design/cd-60ce-black/

http://www.ibanez.co.jp/products/ag_page12.php?data_id=53&color=CL02&area_id=6&year=2012&cat_id=3&series_id=10

http://www.waldenguitars.com/D350CEB.html

 

Ευχαριστώ!

 

Ibanez RG470 Neck:DP213 PafJoe Middle:DP174 RedVelvet Bridge:DP216 MoJoe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου λεγα να ριξεις μια ματια και στις yamaha. Βγαζουν πολυ καλες ακουστικες για τα λεφτα τους.

 

Και αν ισχυει οτι γενικα τις κιθαρες πρεπει να τα δοκιμαζεις ο ιδιος πριν τα αγορασεις στις ακουστικες ισχυει ακομη περισσοτερο. Οποτε πανε σε ενα τοπικο μαγαζι και δοκιμασε οτι βρεις, πλεον βρισκεις πολυ καλες προσφορες σε σημειο που να μην αξιζει συχνα να παρεις απ'εξω.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω.

Εγώ είχα διαβάσει πολύ καλά σχόλια για τις Walden, έπαιξα καμιά δεκαριά (σε διαφορετικά καταστήματα) και απογοητεύτηκα πλήρως.

Σαν τενεκές μου ακούγονταν όλες, πολύ boxy.

Τώρα βέβαια αυτή είναι η προσωπική μου άποψη, δεν σημαίνει ότι είναι και σωστή.

Πάγαινε και άκουσε, πάγαινε και παίξε. :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ...

Έχετε απόλυτο δίκιο, σίγουρα πρέπει να δοκιμάσει -πολύ- κάποιος, σίγουρα ειδικά για τις ακουστικές. Το πρόβλημα μάλλον είναι ότι στη δοκιμή το περασμένο Σάββατο μάλλον μπερδεύτηκα παρά βρήκα άκρη κ η έρευνα με ψαχουλομηχανές και φόρα τα έκανε χειρότερα. Ίσως έπαιξε ρόλο ότι δοκίμασα πρώτη πρώτη αυτή:

http://www.martinguitar.com/model/item/81-dcxeblack.html

που ερωτεύτηκα, πριν ρωτήσω τιμή...

Διευκρινίσεις, λοιπόν: καμμιά ιδέα για κάτι σε cutaway, να μπορεί να ακούγεται αξιοπρεπώς unplugged και, κατά προτίμηση, λεπτό μπράτσο;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Ibanez RG470 Neck:DP213 PafJoe Middle:DP174 RedVelvet Bridge:DP216 MoJoe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτεινα να δεις και να δοκιμασεις τις LAG σειρα Tramontane την οικονομικη στα 150 ευρω περιπου ειναι μακραν καλυτερη απο τις αρχικες κιθαρες που εχεις αναφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι LAG που βρίσκω είναι πολύ πιο ακριβές, Yamaha δεν είχαν παρά δυό-τρεις... Σήμερα δοκίμασα Takamine [πολύ ωραίος ήχος - πολύ χοντρό μπράτσο για τα γούστα μου...], δοκίμασα την Fender CD60CE [απλά οκ], αλλά μου πρότειναν την Washburn WD7CE [solid top, μια χαρά unplugged, άθλια plugged - υπερβολικά δυνατά οι μι-λα, πολύ χαμηλά οι ρε-σολ, υπερβολικά δυνατά οι σι-ρε, για να ακουστεί αξιοπρεπώς έπρεπε να "κόψω" εντελώς τα μπάσα και τα πρίμα, ηλεκτρονικά της Washburn] και την Washburn WD10CE [solid top, μια χαρά unplugged και plugged, ηλεκτρονικά της Fishman]. Μάλλον καταλήγω, λοιπόν, μου κάνουν κ καλή τιμή. Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι στο μυαλό μου καθαρά κ ίσως ανόητος: από παλιά έχω πάρει στραβά τις Washburn, μου έδιναν πάντα την εικόνα των υπερβολικά ακριβών γι' αυτά που προσέφεραν. Κανείς με εμπειρία από Washburn ακουστικές;

Ευχαριστώ και πάλι!

Ibanez RG470 Neck:DP213 PafJoe Middle:DP174 RedVelvet Bridge:DP216 MoJoe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update: αποκτήθηκε η Washburn WD10SCE...

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τα σχόλια!

Ibanez RG470 Neck:DP213 PafJoe Middle:DP174 RedVelvet Bridge:DP216 MoJoe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου