Προς το περιεχόμενο

Σκέφτομαι να τρίψω το μανίκι της strato.


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι μία standard stratocaster MIM του '03 με maple μανίκι. Θέλω να βγάλω το λούστρο στην πίσω μεριά του μανικιού γιατί κολλάει και μου τι δίνει. Δε φαίνεται πολύ χοντρό στρώμα αλλά δε ξέρω τι είδους λούστρο είναι. Υποθέτω κάποιο poly finish. Πόσο εύκολο είναι και τι γυαλόχαρτο θέλει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει στη δικιά μου αλλά όχι με γυαλόχαρτο. Πήρα ένα scotch brite και την έτριψα με την άγρια (πράσινη μεριά). Αυτό έχει το καλό πως το λούστρο δεν φεύγει τελείως. Με το παίξιμο θα επανέλθει. Προφανώς εξαφανίζει το επιφανειακό λούστρο. Τόσες φορές όμως που το έχω κάνει πλέον δεν έχει μείνει ή έστω αυτό που έχει μείνει είναι ελάχιστο.

 

Για γυαλόχαρτο ας σου πει κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει αλλά σίγουρα θέλει ένα μαλακό (δεν θυμάμαι νούμερο). Αφού όμως ακόμα το σκέπτεσαι, κάντο με scotch brite που δεν θα έχει - για την ώρα - μόνιμο αποτέλεσμα. Προσωπικά πάντως, κιθάρα με λούστρο στο πίσω μέρος του μπράτσου δεν ματα-ξανακουμπάω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει στη δικιά μου αλλά όχι με γυαλόχαρτο. Πήρα ένα scotch brite και την έτριψα με την άγρια (πράσινη μεριά). Αυτό έχει το καλό πως το λούστρο δεν φεύγει τελείως. Με το παίξιμο θα επανέλθει. Προφανώς εξαφανίζει το επιφανειακό λούστρο. Τόσες φορές όμως που το έχω κάνει πλέον δεν έχει μείνει ή έστω αυτό που έχει μείνει είναι ελάχιστο.

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τι εννοείς με το παίξιμο θα επανέλθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τι εννοείς με το παίξιμο θα επανέλθει?

Προφανώς λόγω πολλών στρωμάτων λούστρου, το scotch brite δεν είναι ικανό να τα αφαιρέσει όλα με μία φορά τρίψιμο. Άρα αν χρησιμοποιήσεις αυτή τη μέθοδο - κι αναλόγως τις ώρες παιξίματός σου - το λούστρο θα επανεμφανιστεί (κατώτερο στρώμα). Προσωπικά, μετά από 1.5 χρόνο πλέον δεν υπάρχει λούστρο στην κιθάρα μου. Έχει γενικότερα την υπέροχη αίσθηση του matt φινιρίσματος.

 

Τώρα η λύση του γυαλόχαρτου είναι μία άλλη εναλλακτική. Αλλά μπορείς να κάνεις μία φορά με scotch brite (δώσε του να καταλάβει στο τρίψιμο) κι αν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα χρησιμοποίησε ένα 'μαλακό' γυαλόχαρτο με την απαραίτητη προσοχή μην το παρακάνεις.

 

Ένα συμβουλευτικό video για το γυαλόχαρτο έχει ο Αυστραλός φίλος εδώ (αν δεν το έχεις δει)

 

 

 

Καλά τριψίματα!  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ξεκινήσεις με την αφαίρεση του λουστρου κάνε το εξής. Πάρε 1 γυαλοχαρτο 1500 (είναι πολύ ψιλό)  1 μπολ με χλιαρό νερό και βάλε λίγο υγρό πιάτων. Θα βουτας το γυαλοχαρτο στο νερό, θα τριβεις, θα σκουπιζεις μέχρι να φύγει η γυαλαδα που έχει το λουστρο και σου κολλάει. Δεν χρειάζεται να βγάλεις το λουστρο. Σε μισή ώρα θα έχεις τελειώσει. Αν δεν είσαι ικανοποιημενος από το αποτέλεσμα (που θα είσαι πίστεψε με το κάνω σε ένα warmoth), τότε βγαλτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια την κιθάρα την παντρεύεσαι μετά.

 

Μα την έχω παντρευτεί ήδη για του εξής λόγους:

 

1. Ήταν η πρώτη μου "σοβαρή" κιθάρα οπότε δε σκοπεύω να τη δώσω

2. Μια στρατοκάστερ μέξικο σήμερα πωλείται μεταχειρισμένη για 200-250 ευρώ οπότε ούτε λόγος για να την πουλήσω. Η αξία της είναι πολλή μεγαλύτερη και είναι άριστο οργανάκι

3. Έχω κάνει μετατροπές σε διάφορα ηλεκτρικά κλπ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε αυτο που συστηνουν τα παιδια δλδ να γινει ματ το βερνικι και δεν θα σου κολλάει μετα το μπρατσο και οποτε θελεις το ξανατριβεις ακομα και με ενα βαμβακερο  υφασμα  και ξαναβρισκει τη γυαλαδα του :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα την έχω παντρευτεί ήδη για του εξής λόγους:

 

1. Ήταν η πρώτη μου "σοβαρή" κιθάρα οπότε δε σκοπεύω να τη δώσω

2. Μια στρατοκάστερ μέξικο σήμερα πωλείται μεταχειρισμένη για 200-250 ευρώ οπότε ούτε λόγος για να την πουλήσω. Η αξία της είναι πολλή μεγαλύτερη και είναι άριστο οργανάκι

3. Έχω κάνει μετατροπές σε διάφορα ηλεκτρικά κλπ.

 

 

Αυτό ακριβώς. Έχω Std Mex 2000 και ξέρω  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Λοιπόν το μανίκι ετρίφθει  ??? ;D με scotch brite και είναι μια χαρά. Νομίζω ότι αφαίρεσα αρκετό διότι έβγαλε πολλή σκόνη (πνίγηκα λέμε). Τώρα νομίζω είναι καλύτερα. Ούτε γυαλόχαρτο ούτε τίποτα.

 

Τώρα σκέφτομαι να τρίψω και λίγο μπρος στην ταστιέρα διότι η κιθάρα έχει αρχίσει να παθαίνει, εδώ και χρόνια, το κλασικό μαύρισμα σε ορισμένα σημεία. Αλλά όχι παντού στην ταστιέρα. Εκεί που έπαιζα πιο πολύ. Σκέφτομαι λοιπόν να βγάλω χορδές και να τρίψω μπας και μαυρίσει και αλλού.  ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου