Προς το περιεχόμενο

ESP (E-II) Eclipse DB


Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπαρχουν 2 αγγελιες στο νοιζ με τη κιθαρα που θες...μπορεις να δοκιμασεις κ να βγαλεις τα δικα σου συμπερασματα....

2η λυση:παραγγελνεις απο τον τομαν κ αν δε σαρεσει τη στελνεις πισω

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

BTW για οποιον ενδιαφερεται για την διαφορα LTD kai ESP EII πηρα αυτην την απαντηση απο το thomann

 

ESP E-II guitars are built in the main factory located in Japan (But ESP E-II is just made for the European market). These are completely built and assembled by highly skilled craftsmen using great parts & wood selection. LTD guitars are produced in the factories outside of Japan (currently Korea, Indonesia, China, and Vietnam), and are manufactured in larger quantities using an assembly-line production method. This results in lower priced instruments.

 

 

 

Specifically for example – on the “old” ESP Eclipse models they used TONEPROS parts to adjust the TOM Bridge and tailpiece.

 

The TONEPROS parts are now used on ESD LTD EC models.

On the ESP E-II they are using Gotoh TOM Bridge & Tailpiece and Gotoh Locking Tuners. (The ESP LTD has just LTD locking tuners.)

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιχα παρει μια  ESP eclipse ιι πριν 7 - 8 χρονια καπου εκει..

Πολυ σκληρη κιθαρα χωρις χαρακτηρα.Ο εβενος που φορουσε ητανε σαν πλαστικο..

Και φυσικα πλαστικο binding.Tο χρωμα της γεφυρας (χρυσο) και των κλειδιων εφυγε σε ενα εξαμηνο..Εαν και εχω και αλλες esp η συγκεκριμενη δεν..

Μετριο οργανο για μενα και ακριβο.Την ειχα παρει 2200.Φυσικα πηρε ποδι.

Απο ομορφια εσκιζε αλλα τι να το κανεις!!!

Παρε μια gibson classic με 60ς neck και εισαι αρχοντας.Και vintage και μεταλ...

Κατα καιρους βλεπεις πολλες στις αγγελιες σε ανθρωπινες τιμες.

Τωρα να σου πω για Ε ΙΙ ουτε που θα περνουσε απο το μυαλο μου..Αλλο ESP και αλλο E II..

Φυσικα αυτη ειναι η αποψη μου απο εκει και περα εσυ αποφασιζεις.

 

 

 

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιχα παρει μια eclipse ιι πριν 7 - 8 χρονια καπου εκει..

Πολυ σκληρη κιθαρα χωρις χαρακτηρα.Ο εβενος που φορουσε ητανε σαν πλαστικο..

Και φυσικα πλαστικο binding.Tο χρωμα της γεφυρας (χρυσο) και των κλειδιων εφυγε σε ενα εξαμηνο..Εαν και εχω και αλλες esp η συγκεκριμενη δεν..

Μετριο οργανο για μενα και ακριβο.Την ειχα παρει 2200.Φυσικα πηρε ποδι.

Απο ομορφια εσκιζε αλλα τι να το κανεις!!!

Παρε μια gibson classic με 60ς neck και εισαι αρχοντας.Και vintage και μεταλ...

Κατα καιρους βλεπεις πολλες στις αγγελιες σε ανθρωπινες τιμες.

 

 

 

Συμφωνώ για την gibson. Κυρίως λόγο ότι δε θα σε περιορίζει στο μέταλ (φυσικά και με active παίζεις και άλλα styles). Επίσης, κατά τη γνώμη μου, η gibson είναι σαφώς πιο όμορφο και iconic όργανο. H esp όσο καλές και να είναι, δεν παύουν αν είναι rip off από gibson.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ για την gibson. Κυρίως λόγο ότι δε θα σε περιορίζει στο μέταλ (φυσικά και με active παίζεις και άλλα styles). Επίσης, κατά τη γνώμη μου, η gibson είναι σαφώς πιο όμορφο και iconic όργανο. H esp όσο καλές και να είναι, δεν παύουν αν είναι rip off από gibson.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου...

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παιξει με ΕSP eclipse και μου αρεσε, δυστυχως δεν θυμαμαι το μοντελο για να σε βοηθησω.

 

Επισης ειχα μια les paul standard με 60s neck η οποια ηταν φοβερη.

 

Γενικα παιζω με κιθαρες τυπου ibanez και Jackson αλλα η eclipse δεν με προβληματισε, οπως φυσικα ουτε και η Les paul.

 

Σιγουρα τα χρυσα μερη θα ξεβαψουν, αυτο ειναι αναποφευκτο, οσο και να τα καθαριζεις θα ξεβαψουν.

 

προσωπικα δεν θα επαιρνα την eclipse καινουργια γιατι αργα ή γρηγορα θα εμφανιστει μια στις αγγελιες στη μιση τιμη. Επισης δεν εχουν μεγαλη μεταπωλητικη αξια στην Ελλαδα.

 

Επισης εχω αυτην χωρις το τρεμολο http://www.kramerguitars.com/products/assault/assault-220-plus-seymour-duncan.aspx

η οποια θεωρω οτι ειναι κοντα στις eclipse στο παχος του μπρατσου, σε radius και παχος σώματος και την βρισκω πολυ βολικη. Ομως δεν ειχα την ευκαιρια να την συγκρινω διπλα διπλα με μια eclipse.

 

All in all θεωρω οτι αν σου αρεσει μια κιθαρα και ξερεις να παιζεις προσαρμοζεσαι. Προσωπικα ακομα και να τα ειχα δεν θα εδινα 2000 για καινουργια κιθαρα. Μεταχειρισμενη ισως.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τέτοιο budget φτιάχνεις κιθαράρα από warmoth όπως ακριβώς την γουστάρεις. Όπως επίσης πας και σε αρκετές custom επιλογές εξίσου άνετα. Για κιθάρα παραγωγής δεν θα'δινα τόσα φράγκα, ότι και να'λεγε πάνω στην κεφαλή, όσο "select" και να'ταν. Ειδικά όταν μιλάμε για "συμβατικά" όργανα, όπως το συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τέτοιο budget φτιάχνεις κιθαράρα από warmoth όπως ακριβώς την γουστάρεις. Όπως επίσης πας και σε αρκετές custom επιλογές εξίσου άνετα. Για κιθάρα παραγωγής δεν θα'δινα τόσα φράγκα, ότι και να'λεγε πάνω στην κεφαλή, όσο "select" και να'ταν. Ειδικά όταν μιλάμε για "συμβατικά" όργανα, όπως το συγκεκριμένο.

 

Νομίζω ότι η custom επιλογή είναι η λάθος σε αυτή την περίπτωση. Γενικά δε συνηθίζω να γράφω για αξία μεταπώλησης διότι θεωρώ ότι είναι λαλακία να μιλάς για πώληση πριν καν πάρεις την κιθάρα, αλλά τη warmoth την παντρεύεσαι κανονικά. Επίσης νομίζω ότι για να φτιάξεις όργανο στα μέτρα σου πρέπει να είσαι πολύ κατασταλαγμένος και να έχεις δοκιμάσει τα πάντα. Ο φίλος θέλει να πάρει την esp αλλά δεν την έχει δοκιμάσει καν. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μη του "κάτσει" κιόλας. Γνώμη μου, πας για όργανο πιο all around και πιο αναγνωρίσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η custom επιλογή είναι η λάθος σε αυτή την περίπτωση. Γενικά δε συνηθίζω να γράφω για αξία μεταπώλησης διότι θεωρώ ότι είναι λαλακία να μιλάς για πώληση πριν καν πάρεις την κιθάρα, αλλά τη warmoth την παντρεύεσαι κανονικά. Επίσης νομίζω ότι για να φτιάξεις όργανο στα μέτρα σου πρέπει να είσαι πολύ κατασταλαγμένος και να έχεις δοκιμάσει τα πάντα. Ο φίλος θέλει να πάρει την esp αλλά δεν την έχει δοκιμάσει καν. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μη του "κάτσει" κιόλας. Γνώμη μου, πας για όργανο πιο all around και πιο αναγνωρίσιμο.

 

Συμφωνώ 1000% σε όλα. Επίσης θεωρώ πως το να σκάσεις 2 χιλιάρικα μην γνωρίζοντας τι ακριβώς θέλεις δεν είναι και ότι λογικότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας so far! Σχετικα με τα χρυσα μερη, εχω την LTD EC-1000 VB εδω και 2 χρονια και παρ'ολο που την λιωνω (την προσεχω εννοειται υπερβολικα) δεν εχει χασει την γυαλαδα στο ελαχιστο.

 

   Ξερω οτι ειναι πολλα λεφτα για οργανο που δεν εχω πιασει στα χερια μου γι'αυτο και μαζευω γνωμες. Απλα ειναι οτι εχω το πιο budget line μοντελο της κιθαρας και ειναι τρομερο, φανταζομαι οτι αντιστοιχα το καλο της μοντελο θα ειναι αντιστοιχα καλυτερο απο αυτο που ξερω. Σε καθε περιπτωση αν δεν δοκιμασω τουλαχιστον την ταστιερα δεν θα την αγορασω.

 

  Δεν με ενδιαφερει να παιξω κατι αλλο, παιζω 15 χρονια μονο ΜΕΤΑΛ χεχε. Θελω κατι που να παιζει ΤΕΛΕΙΑ μεταλ και οχι κατι που θα παιζει καλα μεταλ αλλα και καλα κατι αλλο. Ενισχυτη να καταλαβετε πηρα τον 6505+, και Μαρσαλ 1922 καμπινα, ναφ σεντ.

 

  Για καστομ θα το σκεφτω παντως. Δεν εχω καποια ελξη προς τις Gibson, για μενα οι ΕSP λες πολ που αντιγραφουνε οπως λετε την Gibson ειναι μακραν πιο ομορφες και πιο μεταλ οργανα. Ειναι θεμα γουστου φυσικα, αναγνωριζω οτι ειναι φετιχ για το 90% των κιθαριστων. Για μενα ειναι φοβερες κιθαρες και κλασικ και ολ αραουντ, αλλα Overpriced.

 

  Επισης το E II logo με τις 3 γραμμες απο κατω, πεστε με τρελο αλλα ειναι πολυ πιο ομορφο απο το καλλιγραφικο ESP που εχει ακομα και στα μοντελα του 5χιλιαρου.

 

  Απο ηχο θα ειμαι καλυμενος, ηδη με καλυπτει αυτη που εχω αρκετα. Αυτο που ψαχνω ειναι ενα οργανο σαν και αυτο αλλα οχι μπατζελ line, καταλαβαινετε.

 

ΥΓ. Ταστιερα σαν της Jackson επιμενω οτι δεν εχει παντως. Τραπεζι στρωνεις κανονικα πανω.

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου