Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος στον ενισχυτή(γείωση)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα!Εχω ένα θεματάκι ..Χρησιμοποιώ μια PRS SE tremonti και έναν fender mustang ii.Στα καθαρά όταν παίζω ενα ακκορντο χωρίς να σηκώσω τα δάκτυλα ακούγεται ολοκάθαρα.Μόλις σηκώσω τα δάκτυλα ακούγεται ενας ενοχλητικός ήχος μέσα από τον ενισχυτή.Παρατήρησα oτι  αν ακουμπήσω το δάκτυλο στη γέφυρα ο θόρυβος δεν ακούγεται.Τι φταίει?Πιθανόν γείωση στην κιθάρα ή στον ενισχυτή?

ΕΥχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον είναι τα ρεύματα σου, δοκίμασε να αλλάξεις μπριζα και καλώδιο. Αν συνεχίσει τσεκάρε αν το τρεμολο είναι γειωμένο ανοίγοντας το καπάκι από πίσω. Επίσης αν έχεις οτιδήποτε άλλο που συνδέεται στο ρεύμα από πετάλι μέχρι πορτατιφ καλό είναι να το βγάλεις να δεις αν θα συνεχίσει.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk - now Free

"If I didn't build my own amps - I'd be playing a Cornford."

Mark Cameron

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PRS TREMONTI ΚΑΛΗ??? ΓΙΑ ΜΕΤΑΛ??

 

χοχοχοχ αγνόησε με alexandro!

 

Πας καρφί ενισχυτή η παρεμβάλλεται άλλη συσκευή? ΤΟ πρόβλημα εμφανίστηκε ξαφνικά? ΤΟ κάνει σε άλλους ενισχυτες?

 

Δώσε λίγο ίνφο... συνήθως είναι θέμα γείωσεης με την κιθάρα :)

 

edit : Με πρόλαβε ο φίλος clark81 :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άφού τσεκάρεις

 

Eγω θα ελεγα γειωση του μαγνητη...

Ριξε μια ματια στις κολλησεις...

 

Και είναι ΟΚ τότε ξεκινάμε

 

 

Πας καρφί ενισχυτή η παρεμβάλλεται άλλη συσκευή? ΤΟ κάνει σε άλλους ενισχυτες?

 

Δώσε λίγο ίνφο... συνήθως είναι θέμα γείωσεης με την κιθάρα :)

 

 

Πάνε καρφί στον ενυσχιτή αν όλα ΟΚ τότε κάποια άλλη συσκευή μας κάνει την κουτσουκέλα.

 

Πάρε μία μία τις συσκευές σου και ψάξε,καμιά φορά δεν ακούγεται και αν "δώσεις"λίγο boost τότε σκάει μύτη το πρόμπλεμ.

 

Όπως είπαμε αν όλα τα ηλεκτρικά σου είναι ΟΚ όπως και οι συσκευές σου και έχουμε φτάσει στο συμπέρασμα πως η κουτσουκέλα είναι από την κιθάρα,τότε το βιντεάκι θα σου δώσει κάποιες πληροφορίες περί θωράκισης.

 

(Το έχω αναρτίσει εκατοντάδες φορές σε λίγο θα με πληρώνουν για διαφήμηση  ;D)

 

 

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεγξα όσα μου είπατε και συμβαίνει το εξής:Στην ίδια πρίζα που κάνει το πρόβλημα η PRS δοκίμασα με μια Ibanez και δεν ακούγεται θόρυβος.Όταν άλλαξα πρίζα ο θόρυβος δεν ακουγόταν ούτε από την PRS.

Αυτό  δηλώνει ότι ο ενισχυτής σίγουρα δεν έχει το πρόβλημα...

 

 

Επδ θα την πάω για service θα πω του μάστορα να κοιτάξει τα ηλεκτρικά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεγξα όσα μου είπατε και συμβαίνει το εξής:Στην ίδια πρίζα που κάνει το πρόβλημα η PRS δοκίμασα με μια Ibanez και δεν ακούγεται θόρυβος.Όταν άλλαξα πρίζα ο θόρυβος δεν ακουγόταν ούτε από την PRS.

Αυτό   δηλώνει ότι ο ενισχυτής σίγουρα δεν έχει το πρόβλημα...

 

 

Επδ θα την πάω για service θα πω του μάστορα να κοιτάξει τα ηλεκτρικά της.

 

 

Πρέπει να ναι τα πάντα στην ίδια πρίζα - ενισχυτής και πετάλια, (και υπολογιστης αν παιζεις με κάρτα ήχου η αν συνδέεσε) αλλιώς εμφανίζεται με μεγάλη πιθανότητα το περιβόητο ground loop

 

http://www.soundonsound.com/sos/1994_articles/aug94/groundloops.html

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόβλημα του δεν είναι θέμα κάποιου ground loop, οφείλεται από εξωτερικό AC θόρυβο. Η κιθάρα (PRS) δεν έχει κάποιο "πρόβλημα" απλά το cavity των ηλεκτρικών της είναι πιο ευαίσθητο από την Ibanez, κατά πάσα πιθανότητα επειδή το shielding είναι πιο φτωχό.

 

Προσωπικά δεν θα το πείραζα το shielding ούτε θα το ενίσχυα μιας και δεν είμαι fan της extreme θωράκισης των ηλεκτρικών. Αλλά αν ο ΟΡ θέλει να μειώσει τον συγκεκριμένο θόρυβο είναι αναγκαστική λύση με τα όποια αποτελέσματα στον ήχο. Αν παίζεις όμως metal με πολλά γκάζια τότε δεν νομίζω να καταλάβει κανείς και καμιά διαφορά στον ήχο οπότε μια ήσυχη κιθάρα στην προκειμένη περίπτωση ίσως είναι προτεραιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου