Προς το περιεχόμενο

Fender 2016 American Elite series


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kι εκει που το truss rod στο headstock εμοιαζε με σπυρι στο προσωπο, αποφασισαμε να το βάλουμε καπου που θα ειναι σαν ψωρα στο προσωπο.

 

Οκ , παντως εκει στη fender οι του μαρκετινγκ κ του R&D (ο Θεος να το κανει) εχουν τη συμπαθεια και την κατανοηση μου. Επι 50 χρονια προσπαθουν να κανουν innovation και να βελτιωσουν ενα προιον που ειναι 95% τελειο στη συλληψη και εκτελεση του, καποια στιγμη μοιραιο ηταν οτι θα το καψουν τελειως.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οταν μεγαλωσει θελει να γινει suhr???  ;D :P ;) :D :P :-*

 

ε οπως..."βελτιωσε"  :P ο, πρωην εργαζομενος στη Fender ,John Suhr της Fender αντιγραφοντας τη σχεδιαση κατα 99% και βαζοντας καποια μοντερνα features** ετσι και η ιδια η Fender το κανει εδω και καποια χρονια με τις μοντερνες σειρες της

 

βεβαια επειδη οπως λεει και αρχηγος απο πανω

 

Επι 50 χρονια προσπαθουν να κανουν innovation και να βελτιωσουν ενα προιον που ειναι 95% τελειο στη συλληψη και εκτελεση του

 

οι σειρες αυτες,αν και πουλανε περισσοτερο απο οποιαδηποτε Suhr/Tom Anderson και αλλους ποιοτικους αντιγραφεις, σιγουρα αντιπροσωπευουν ενα ΕΛΑΧΙΣΤΟ ποσοστο των συνολικων πωλησεων της Fender...

 

** το κυριοτερο modern feature των Suhr που ηταν  το compound radius ηταν βεβαια ‘‘εφευρεση" της Warmoth πριν απο 30 χρονια περιπου,το 2 point tremolo το ειχε ηδη εφευρει ο Leo Fender το 1977 οπως και τα locking tuners o Sperztel το 1983  

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα, ο wilkinson που έκανε ακομα και τις τρύπες και το μήκος που μπαίνει μέσα η χορδή ανάλογα με τις θέσεις των saddles τι σας λέει;

 

Innovation?

 

Αναφέρει πως έτσι έχουν όλες οι χορδές ανάλογα πχ μήκος και βάσει του πάχους τους και της θέσης στο block ακολουθούν μια ομοιομορφία (στον ηχο;;; )

 

Πχ, ακολουθεί το tension, το μήκος και τη θέση της κάθε χορδης

 

http://www.northwestguitars.co.uk/wilkinson-vintage-trem-system-with-solid-steel-block-vintage-saddles/

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά είμαι πολύ πιο μπροστά από τη FENDER. Πριν 3 χρόνια έψαχνα να βρώ μεταλλικό ring για tele pickup σε μεγεθος διπλού, για να αλλάξω το μαμίσιο που είχε η tele Plus Deluxe του διπλού lace και έβρισκα μόνο κατι πλαστικα. Τελικά "ας είναι καλά τα χεράκια μου" έκανα δυο ένα για tele και ένα για strat και τα χρωμίωσα. Έρχεται τώρα λοιπόν το 2016 με την thinline και καλά να πρωτοπορήσει.

 

 

 

Οσο για την γεφυρα των thinline:

 

giphy.gif

 

Ίσως για κάποιον σαν και μένα που θέλει να κάνει το αντίθετο, να βάλει διπλό... αρκεί να έχουν σκάψει και για διπλό

tele_new6.jpg.de5ba7ab77ea93bb62b266981bdb7e06.jpg

TELE_W_CASE.jpg.102f19a22d6f7a4d49b99b6f5f4f89e6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά είμαι πολύ πιο μπροστά από τη FENDER. Πριν 3 χρόνια έψαχνα να βρώ μεταλλικό ring για tele pickup σε μεγεθος διπλού, για να αλλάξω το μαμίσιο που είχε η tele Plus Deluxe του διπλού lace και έβρισκα μόνο κατι πλαστικα. Τελικά "ας είναι καλά τα χεράκια μου" έκανα δυο ένα για tele και ένα για strat και τα χρωμίωσα. Έρχεται τώρα λοιπόν το 2016 με την thinline και καλά να πρωτοπορήσει.

 

Ίσως για κάποιον σαν και μένα που θέλει να κάνει το αντίθετο, να βάλει διπλό... αρκεί να έχουν σκάψει και για διπλό

 

Και έρχεται η ...απαγορευμένη... ερώτηση:

 

"Does it sounds like a strat or like a tele?"

 

Βλέπωντας την τελε σε HSS διαταξη

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έρχεται η ...απαγορευμένη... ερώτηση:

 

"Does it sounds like a strat or like a tele?"

 

Βλέπωντας την τελε σε HSS διαταξη

 

Απο τη Φενδερ ήταν HS με Lace Sensor, η φώτο HSS είναι από ενα προτζεκτ που έκανα κάποια στιγμή και πρόσθεσα και έναν middle και... όχι με τους Lace δεν είχε tele ήχο. Γι' αυτό και έψαχνα να την αλλάξω με το ring. Τωρα είναι όπως στη 2η φώτο με Van Zandt True Vintage Tele Pickups και ΝΑΙ ο ήχος της είναι Tele και πολύ καλός μάλιστα. Κάποιοι γνώστες που την ακούσαν τους θύμιζε την Giglioti Tele του Bonamassa. Πολύ καλύτερη από 3 tele του '75, '76, '77 με τις οποίες συγκρίθηκε και όχι τόσο vintage ήχος σε σχέση με μία του '68, αλλά προσωπικά μου άρεσε περισσότερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Compound radius  :o 

 

Επιτέλους, ο admin μας θα βρει stratocaster και θα γλυτώσουμε τη γκρίνια  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Compound radius  :o 

 

Επιτέλους, ο admin μας θα βρει stratocaster και θα γλυτώσουμε τη γκρίνια  ;D

Δύσκολο φίλος.

Βαράει η πένα στον μεσαίο μαγνήτη (είμαι ομοιοπαθής).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Tι σου είμαστε κι εμείς οι κιθαρισταί. Πάει να βγάλει ο άλλος κάτι διαφορετικό: κράξιμο. Βγάνει μια απ'τα ίδια: ώωωω φοβερή, εξαιρετική, έτσι μ' αρέζει, όπως πριν από 150 χρόνια. ;D

 

Όστις θέλει μια κανονική tele bridge ας πάρει μια κανονική τέλε από τις εκατομμύρια που κυκλοφορούν. Ε, αυτή θα είναι elite, αλλιώς θα την ξανάλεγαν ντιλάξ, στάνταρντ, ριήσχιου, χοτρόντ κ.ο.κ. Ακόμα δεν βγήκε, αρχίσαμε τις μόντες. :) :) (είπε αυτός που έχει πετσοκομμένη τη γέφυρα στην τελε του, και ο bridge μαγνήτης είναι βιδωμένος απ' ευθείας στο κσύλο).

 

Πάντως αυτό με το suspended bridge που δίνει endless sustain, μου προκαλεί ένα ενδιαφέρον. ( γιατί η αλήθεια χρειάζομαι 38 δευτερόλεπτα sustain αντί για 25, που έχω τώρα. Το δουλεύω πολύ στα live...)

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Απο τη Φενδερ ήταν HS με Lace Sensor, η φώτο HSS είναι από ενα προτζεκτ που έκανα κάποια στιγμή και πρόσθεσα και έναν middle και... όχι με τους Lace δεν είχε tele ήχο. Γι' αυτό και έψαχνα να την αλλάξω με το ring. Τωρα είναι όπως στη 2η φώτο με Van Zandt True Vintage Tele Pickups και ΝΑΙ ο ήχος της είναι Tele και πολύ καλός μάλιστα. Κάποιοι γνώστες που την ακούσαν τους θύμιζε την Giglioti Tele του Bonamassa. Πολύ καλύτερη από 3 tele του '75, '76, '77 με τις οποίες συγκρίθηκε και όχι τόσο vintage ήχος σε σχέση με μία του '68, αλλά προσωπικά μου άρεσε περισσότερο.

 

 

Ωραίος!

Κανένα ηχητικό ντοκουμέντο;;;;;;!!!!!!!

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου