Προς το περιεχόμενο

Αρχαία Ελληνική μουσική


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

The Age of Vampires.

;D ;D ;D

 

Αποκάλυψη σοκ, οι αρχαίοι Βαβυλώνιοι, των οποίων απευθείας απόγονος ήταν ο Τζον Λόρδας, είχαν στη διάθεσή τους μια πρώιμη μορφή Χαμουνδ λαίμαι. Επομένως μπορούμε να πιούμε πως οι DP παίζουν ένα είδος εξελιγμένης εις τους αιώνας, με όλες φυσικά τας επιμειξίας στο πέρασμα των χιλιερυτίδιων αρχαία βαβυλωνιακή χαρντ ροκ. Yeah και WOW αντάμα λαίμαι

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

....πρώιμη μορφή Χαμουνδ.....DP....χαρντ ροκ....Yeah και WOW....λαίμαι....

Καλα που εχω κι εσενα ρε Samy να μου υπενθυμιζεις μερικα πραγματα. "Ραντεβου στα βιντεαδικα", στο γνωστο θρεντ, σε 1'. Να εισαι εκει....image.gif
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Η μουσική <<μας>> παράδοση είναι πολύ μεγάλο θέμα, από που αρχίζει και που σταματά αυτή η παράδοση και σε ποιά γεωγραφικά όρια επεκτείνεται είναι ένα μυστήριο.

 

Από ανατολικά έχει φτάσει Ινδία και Πακιστάν και ίσως πάει και Τόκιο αν βέβαια βρεθεί κάποιο τραγούδι να αρέσει σε κάποιον και του βάλει ελληνικούς στίχους, οπότε θα έχουμε ακόμα ένα ελληνόφωνο τραγούδι αλλά όχι ελληνικό, όπως τόσα πολλά άλλωστε.

 

Τα ελληνόφωνα τραγούδια δεν είναι απαραίτητα και ελληνικά, ούτε βέβαια παραδοσιακά, εκτός και αν μας συνηθίσουν, να μας μάθουν δηλαδή να τα ονομάζουμε έτσι (παραδοσιακά) και εμείς οι απλοί ακροατές. Σίγουρα όλα μπορεί να τα μάθει και να τα συνηθίσει ο άνθρωπος.

 

Βλέποντας μία γνωστή εκπομπή με τραγούδια στην τηλεόραση, παρατηρώ ότι το λαικό τραγούδι πάει όλο και περισσότερο προς την ψαλμωδία, τους ακούω να τραγουδούν και είναι σαν να ψέλνουν τους αμανέδες.

 

Ένα καλο βιβλίο (για όσους δεν το γνωρίζουν) είναι το "ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ"-WEST L. MARTIN εκδόσεις ΠΑΠΑΔΗΜΑΣ. Έχει και 50 σωζόμενα αποσπάσματα-παρτιτούρες από αρχαία σχετικά μουσικά θέματα. Δεν είναι τελείως απαλλάγμένο από κάποια ψεγάδια αλλά γενικά είναι καλό βιβλίο, αξίζει να διαβαστεί.

 

Σε λίγο δεν αποκλείεται να μας πλασάρουν για ελληνικό παραδοσιακό τραγούδι και το "κρασάκι του Τσού", με κατευθείαν καταγωγή από που αλλού; Από το βυζάντιο!!!

 

υ/σ δεν θέλω να αποπροσανατολίσω το θέμα, το "κρασάκι του Τσού" το έβαλα τελείως παρενθετικά γιατί έχω μπερδευτεί και εγώ με αυτά τα όρια της μουσικής "μας" παράδοσης.

To krasaki tou Tsou

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

υ/σ δεν θέλω να αποπροσανατολίσω το θέμα, το "κρασάκι του Τσού" το έβαλα τελείως παρενθετικά γιατί έχω μπερδευτεί και εγώ με αυτά τα όρια της μουσικής "μας" παράδοσης.

To krasaki tou Tsou

 

 

 

 

????? ??? ??? ??? ???????? ??? ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου