Προς το περιεχόμενο

Αρχαία Ελληνική μουσική


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

"An ancient Greek song taken from stone inscriptions constructed on an eight-string ‘canon’ (a zither-like instrument) with movable bridges. The tune is credited to Seikilos".

 

Ανετα γινοταν χιτακι αν του εβαζε καποιος μερικους πιασαρικους στιχους.

Ειναι γνωστο εξαλλου οτι ο Seikilos ηταν o Καρβελας της αρχαιοτητας...image.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ,ξέχασα να βάλω το δουλεμένο .

 

https://www.youtube.com/watch?v=xERitvFYpAk

 

 

 

Έχει στοίχους.

 

 

Ὅσον ζῇς φαίνου

μηδὲν ὅλως σὺ λυποῦ

πρὸς ὀλίγον ἐστὶ τὸ ζῆν

τὸ τέλος ὁ χρόνος ἀπαιτεῖ.

 

Όσο ζεις λάμπε,

καθόλου μη λυπάσαι.

Για λίγο διαρκεί η ζωή,

ο χρόνος απαιτεί την πληρωμή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικοινωνησε με τον ΛΑΚΗ,ολο και καμμια ΚΑΣΣΕΤΑ θα εχει απο εκεινη την εποχη  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επικοινωνησε με τον ΛΑΚΗ,ολο και καμμια ΚΑΣΣΕΤΑ θα εχει απο εκεινη την εποχη  ;D

;D ;D ;D ;D ;D

 

Έχω το ανάκρουσις σε μια δι δι κέι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έντονες αμφιβολίες στο αν όντως έτσι ήταν η αρχαία ελληνική μουσική. Αυτές οι απόπειρες δεν θυμίζουν καν Ελληνική Γλώσσα, πόσο μάλλον τη μουσική...

Η άποψή μου είναι ότι η Ελληνική Μουσική έχει συνέχεια και διασώζεται και στις μέρες μας, εν μέρει από τη Βυζαντινή Μουσική και εν μέρει από τα Δημοτικά μας τραγούδια (χωρίς βέβαια τις τωρινές "εναρμονισμένες" κατά τη Δυτική αρμονία...βερσιόν). Τα πενταφωνικά Ηπειρώτικα τραγούδια θεωρώ ότι είναι ένα καλό παράδειγμα (αρχαίας) Ελληνικής Μουσικής χωρίς αλλοιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω ή μάλλον για να το πω πιο σωστά, επειδή δεν δικαιούμαι να έχω προσωπική γνώμη για την αρχαία ελληνική μουσική αφού δεν έχω σχετικές γνώσεις, θα μου άρεσε να ισχύει η οπτική αυτή ότι δηλαδή η παραδοσιακή ελληνική μουσική εκ των πραγμάτων έχει ρίζες από την αρχαιότητα.

 

Υπάρχει για παράδειγμα κάτι καταγεγραμμένο σχετικά με το πότε "βγήκαν" τα γνωστά Ηπειρώτικα τραγούδια που αποτελούν κόσμημα της μουσικής μας; Δηλαδή τα τραγούδια αυτά υφίστανται εδώ και 200,300 πόσα χρόνια περίπου; Παραπάνω; Και γράφτηκαν από το πουθενά, ή είναι εξέλιξη μελωδιών, ρυθμών που προϋπήρχαν;

 

Από την άλλη βέβαια τα τραγούδια αυτά απαιτούν χρήση οργάνων που δεν ξέρω αν υπήρχαν συγγενικά όργανα στην αρχαιότητα. ΟΚ προφανώς υπήρχε πρόγονος του λαούτου και λογικά νταούλι θα υπήρχε από τότε ήδη... Κάτι που να έμοιαζε με κλαρίνο είχαν άραγε στην αρχαιότητα;

 

Αν κάποιος έχει τίποτε σχετικές γνώσεις, ευχαρίστως να μας ξεστραβώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή είναι εξέλιξη μελωδιών, ρυθμών που προϋπήρχαν;

 

Στη Βυζαντινή Μουσική υπάρχουν οι κανόνες, τα προσόμοια κλπ., είναι κάτι αντίστοιχο των Νόμων της αρχαιότητας.

Έτσι, θεωρώ ότι είναι εξέλιξη υπαρχόντων ήχων και ρυθμών, που άλλοι εξελίχθηκαν και άλλοι μας έχουν παραδοθεί αυτούσιοι.

Η Ελληνική Μουσική έχει παρελθόν και μέλλον, πέρα από επιρροές τις οποίες ένας σχετικά σχετικός μπορεί να καταλάβει και να εκκαθάρει απο την έρευνά του.

Ακόμη και ξένοι, πχ υπάρχει η μαρτυρία του Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας Λεωνίδα Αστέρη (ήταν και σολίστ της Τουρκικής Λυρικής Σκηνής) στον οποίο ο διευθυντής της Λυρικής Σκηνής ή του Κεντρικού Ωδείου της Πόλης δεν θυμάμαι ακριβώς, ανέφερε ρητά ότι η τουρκική μουσική είναι Ελληνικής καταγωγής, αλλά αυτοί μετέπειτα προσέθεσαν επιπλέον στοιχεία (δηλαδή έγιναν τα γνωστά μακάμια)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπλεκετε με την βυζαντινή μουσική, σαφώς και θα βρούμε αρχαίες ελληνικές επιρροές,

όμως ο βυζαντινός πολιτισμός ήταν ένα αμάλγαμα πολιτισμών, τα ελληνικά ήταν μεν η επίσημη γλώσσα αλλά στην ουσία ήταν ρωμαική αυτοκρατορία που δανειζόταν στοιχεία απο όπου μπορούσε [ ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί συγκαταλέγουμε το βυζάντιο στην ελληνικότητα (την όποια τέλος πάντων...) μας , αφού υπήρξε εχθρός της και καταστροφέας της.. ].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.youtube.com/user/PantelisPavlidis

 

-φιλος και καλος μουσικος- επισης κατασκευαζει ο ιδιος τις "αρχαιες" λυρες απο χελωνες,κερατα ελαφιου και λοιπα παγανιστικα. δυνατο support και στους Woovenhand επισης.- ακουστε τον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου