Προς το περιεχόμενο

Ακουστικά για mixing & mastering


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παίδες

Θέλω να αγοράσω ένα ζευγάρι ακουστικά για mixing mastering γύρω στα 400 ευρώ

Έχω δει στο ίντερνετ τα 

Sennheiser hd 650

Audio Technica ath-r70x

Byer dynamic 1770pro

Μένω επαρχία οπότε δεν υπάρχει κάποιο κατάστημα για να τα ακούσω

Εσείς ποιο ζευγάρι μου προτείνετε .

Ένα από αυτά τα τρία ή και κάποιο άλλο

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Είχα κάνει κάποτε προσπάθεια να μιξάρω στα HD650 και δεν μου άρεσαν καθόλου. Στη πραγματικότητα μου άρεσαν πολύ περισσότερο κάτι φθηνά Sony που είχα.

 

Τα Slate VSX έχουν πάρει πολύ καλές κριτικές. Δεν τα έχω ακούσει.

 

Δυστυχώς για να πεις ότι πας σε σοβαρά ακουστικά πρέπει να δώσεις αρκετά παραπάνω (Audeze, Grado κτλ).

 

28 λεπτά πριν, Jdl είπε

Θέλω να αγοράσω ένα ζευγάρι ακουστικά για mixing mastering γύρω στα 400 ευρώ

 

Υπάρχει καλός λόγος που όσοι (σοβαροί) κάνουν mastering έχουν χαλάσει ένα σωρό χρήματα σε ακουστική και ηχεία (όχι ότι δεν ισχύει και για μίξη, αλλά mastering είναι το τελευταίο στάδιο που κάποιος/α θα σε σώσει πριν γίνει release το κομμάτι). Πόσο μάλλον και η ίδια η εμπειρία ενός ME.

 

 

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Είμαι άκρως ερασιτέχνης και θέλω απλά να κάνω την πλάκα μου.

Ο χώρος μου είναι χάλια και δεν έχει νόημα να πάρω καλά ηχεία

Για αυτό θέλω ενα ζευγάρι ακουστικά να κάνω τη δουλειά μου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Ο χωρος παίζει ελάχιστο ρολο αν παρεις nfm

 

Παίζει μεγάλο ρόλο, είτε είσαι σε μικρό, είτε σε μεγάλο χώρο. Μπορεί να σου σκάει μια συχνότητα ΠΟΛΥ άσχημα, ειδικά στα μπάσα, σε γωνίες, κτλ. Εκτός αν μιλάμε για πολύ, πολύ μικρές εντάσεις, που δεν έχει νόημα.

 

Συμφώνω όμως ότι τα ακουστικά ΔΕΝ είναι ο καλύτερος τρόπος για να κάνεις μείξη. Είναι μονάχα για να ελέγχεις σε ένα μέσο παραπάνω, και για να εστιάζεις σε λεπτομέρειες.

 

Η καλύτερη μέση λύση είναι να πάρεις open-back ακουστικά, που προσομοιάζουν όσο γίνεται τα ηχεία λόγω της φύσης της κατασκευής. Είναι σαν να έχεις ηχεία στα αυτιά και αυτό αυτό σημαίνει 2 πράγματα:

 

1) Ότι ακούς, το ακούει και ο δίπλα σου, πολύ έντονα. Το πίσω μέρος των ακουστικών είναι ανοιχτό, γι αυτό και λέγονται open-back. Αυτό σημαίνει ότι ο ήχος δραπετεύει προς τα έξω.

 

2) Για τον ίδιο λόγο, αν είσαι σε θορυβώδη χώρο, λόγω της έλλειψης σφράγισης, ακούς και εσύ τα πάντα γύρω γύρω.

 

Από αυτά που αναφέρεις, μόνο το DT 1770 PRO δεν είναι open. Από τα άλλα δύο θα έπαιρνα τα HD 650.

 

Κάτι ακόμα για την αντίσταση/impedance. Όσο μεγαλύτερη η αντίσταση, τόσο δυσκολότερα τα "σηκώνει" το σύστημά σου από άποψη έντασης. Γι αυτό χρειάζεσαι ξεχωριστό amplifier, ειδάλλως δεν θα μπορείς να ακούσεις τίποτα. Τα HD 650 πχ, έχουν 300 Ohms, που είναι πολύ μεγάλη και χρειάζεσαι σίγουρα επιπλέον ενίσχυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Ο χωρος παίζει ελάχιστο ρολο αν παρεις nfm

 

 Διαφωνω.

 

 

 Τα nearfield πραγματι κανουν την επιδραση του χωρου λιγοτερο σημαντικη απο τα midfields. Δηλαδη σε ενα untreated room, αν αυτο εχει καλες ακουστικες ιδιοτητες με τα nearfield θα εχεις ενα αξιοπρεπες αποτελεσμα, με τα μεγαλυτερα ειναι χλωμο.

 

 Αν ομως ειναι ο χωρος πραγματικο χαλι, δε θα μπορεσεις να κανεις δουλεια ουτε με τα nearfield. Σε ποιο βαθμο ειναι πραγματικο χαλι ο χωρος σου δεν το ξερω,  εχω παρατηρησει παντως οτι οι πολυ στενοι χωροι ειναι που κανουν την κατασταση ανυποφορη, αν το δωματιο ειναι σχετικα ευρυχωρο η χρησιμοτητα των ηχειων φτανει σε ενα επιπεδο που να μπορεις τουλαχιστον να κανεις το tracking με αυτα, και να εχεις και μια δευτερη οπτικη στη μιξη.

 

 Οποτε η γνωμη μου ειναι να μην χωσεις αβερτα λεφτα σε ακουστικα. Καλυτερα να παρεις καποια φθηνα monitors, με τα οποια να τζαμαρεις και να γραφεις τουλαχιστον, και να μην καταπονεις με αυτες τις διαδικασιες τα αυτια σου, και με τα ακουστικα να ακους τις μιξεις σου σε λεπτομερειες, εχοντας και μια δευτερη ματια απο τα monitors.

 

 Υπαρχουν προσιτα monitors οπως τα jbl, και αρκετα καλα προσιτα ακουστικα, τα akg 240 π.χ.,  και θα μπορουσες με τα λεφτα σου να τα εχεις και τα δυο. Αν ομως εισαι σιγουρος οτι ο χωρος σου ειναι πραγματικο μαυρο χαλι, και οχι απλα μη- ιδανικος, τοτε πηγαινε μονο για ακουστικα, καλη τυχη με τα αυτια σου σου ευχομαι, και μακρυα απο το filter cutoff και ( ιδιαιτερα) το resonance των synth 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

Παίζει μεγάλο ρόλο, είτε είσαι σε μικρό, είτε σε μεγάλο χώρο. Μπορεί να σου σκάει μια συχνότητα ΠΟΛΥ άσχημα, ειδικά στα μπάσα, σε γωνίες, κτλ. Εκτός αν μιλάμε για πολύ, πολύ μικρές εντάσεις, που δεν έχει νόημα.

 

Αν είναι σωστά τοποθετημένα και συ καθισμένος εκεί που πρέπει δεν χαμπαριάζουν πολύ από τον χώρο.

Πάντα σε σχέση  με το πόσο άσχημος είναι ο χώρος.

Επίσης παίζει ρόλο αν έχεις μάθει να ακούς με ακουστικά.

Εγώ προσωπικά πάντα μιξάρω 95% με ακουστικά και δεν έχω κανένα πρόβλημα

1 λεπτό πριν, manosx είπε

 

 Διαφωνω.

ελεύθερα

1 λεπτό πριν, manosx είπε

 

 

 Τα nearfield πραγματι κανουν την επιδραση του χωρου λιγοτερο σημαντικη απο τα midfields. Δηλαδη σε ενα untreated room, αν αυτο εχει καλες ακουστικες ιδιοτητες με τα nearfield θα εχεις ενα αξιοπρεπες αποτελεσμα, με τα μεγαλυτερα ειναι χλωμο.

 

 Αν ομως ειναι ο χωρος πραγματικο χαλι, δε θα μπορεσεις να κανεις δουλεια ουτε με τα nearfield. Σε ποιο βαθμο ειναι πραγματικο χαλι ο χωρος σου δεν το ξερω,  εχω παρατηρησει παντως οτι οι πολυ στενοι χωροι ειναι που κανουν την κατασταση ανυποφορη, αν το δωματιο ειναι σχετικα ευρυχωρο η χρησιμοτητα των ηχειων φτανει σε ενα επιπεδο που να μπορεις τουλαχιστον να κανεις το tracking με αυτα, και να εχεις και μια δευτερη οπτικη στη μιξη.

 

εδώ πρέπει να προσδιορίσει τι σημαίνει χάλι. Χάλι είναι πολλά πράγματα, από σοβαρά έως αστεία

1 λεπτό πριν, manosx είπε

 

 Οποτε η γνωμη μου ειναι να μην χωσεις αβερτα λεφτα σε ακουστικα. Καλυτερα να παρεις καποια φθηνα monitors, με τα οποια να τζαμαρεις και να γραφεις τουλαχιστον, και να μην καταπονεις με αυτες τις διαδικασιες τα αυτια σου, και με τα ακουστικα να ακους τις μιξεις σου σε λεπτομερειες, εχοντας και μια δευτερη ματια απο τα monitors.

 

 Υπαρχουν προσιτα monitors οπως τα jbl,

δεν ξέρω για τί χώσιμο μιλάει. Εγώ θεωρώ χώσιμο και τα jbl 305.

 

1 λεπτό πριν, manosx είπε

 

 

 

 

 

και αρκετα καλα προσιτα ακουστικα, τα akg 240

 

 

τα 240 είναι ουσιαστικά entry level.

Και εννοείται όχι χώσιμο.

Είναι ακουστικά που πρέπει όλοι να έχουν από ένα ζευγάρι, ασχέτως με το τι προτιμούν να μιξάρουν.

Αλλά για σοβαρή δουλειά θέλει λίγο πιό παραπάνω

1 λεπτό πριν, manosx είπε

 

π.χ.,  και θα μπορουσες με τα λεφτα σου να τα εχεις και τα δυο. Αν ομως εισαι σιγουρος οτι ο χωρος σου ειναι πραγματικο μαυρο χαλι, και οχι απλα μη- ιδανικος, τοτε πηγαινε μονο για ακουστικα, καλη τυχη με τα αυτια σου σου ευχομαι, και μακρυα απο το filter cutoff και ( ιδιαιτερα) το resonance των synth 😁

 

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jdl είπε

Καλημέρα παίδες

Θέλω να αγοράσω ένα ζευγάρι ακουστικά για mixing mastering γύρω στα 400 ευρώ

Έχω δει στο ίντερνετ τα 

Sennheiser hd 650

Audio Technica ath-r70x

Byer dynamic 1770pro

Μένω επαρχία οπότε δεν υπάρχει κάποιο κατάστημα για να τα ακούσω

Εσείς ποιο ζευγάρι μου προτείνετε .

Ένα από αυτά τα τρία ή και κάποιο άλλο

Ευχαριστώ πολύ 

 

 

Για να επιστρέψω στο αρχικό σου ποστ.

Εχω τα hd 580 που είναι κοντά στα 650 ή 600

Εχω και τα ΑΤ Μ70Χ

 

Με βάση τον ήχο τους θα σου έλεγα να πας για ΑΤ, αν και τα 600 είναι καλή λύση επίσης

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημειωτέον, θα επιμείνω να ξέρεις να ακούς με ακουστικά. Είναι κάτι που θέλει...εκπαίδευση.

Ακούω με ακουστικά από 10 χρονών (και ηχεία απέκτησα όταν ήμουν 25).

Εχω ακούσει 10άδες τύπων και σήμερα έχω μείνει μόνο με 9 ζευγάρια.

 

Συνεπώς αυτό που ζητάς γίνεται. Το αν σου κάτσει, και μάλιστα με τη μία, παίζεται.

αυτά προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

Εγώ θα πρότεινα πάντως να πάς σε ένα ζεύγος 305, σωστά τοποθετημένων και να μην ακούς πάνω από 80db.

Αλλά αν θες πιό εμπεριστατωμένη απάντηση δώσε ένα σκαρίφημα του χώρου σου, τοίχοι, παράθυρα, διαστάσεις

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου