Προς το περιεχόμενο

Ακουστικά για mixing & mastering


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Ali ο κυβος ειναι το χειροτερο σεναριο, και τα περιθωρια βελτιωσης ειναι πολυ στενα.

 

 Ενα πραγμα παντως που μπορει γενικα να κανει μεγαλη διαφορα με μηδενικο κυριολεκτικα κοστος ειναι η τοποθετηση των ηχειων. Ακομα και 40 εκατοστα μετακινηση μπορει να κανουν τη διαφορα αναμεσα στο μη ανεκτο να το ανεκτο, μου εχει τυχει προσωπικα ακριβως αυτο το σεναριο.

 

 Μια πρωτη προσεγγιση ειναι να αποφευγεις το κεντρο του δωματιου, και να υπαρχει μια αποσταση τουλαχιστον 80 εκατοστων του πισω μερους των ηχειων απο τον τοιχο. Πολυ σημαντικο ειναι επισης να "κλεισεις" το ισοπλευρο τριγωνακι της ακροασης οσο μπορεις, και φυσικα οι βασεις που θα φερουν τα ηχεια στο ιδιο υψος με τα αυτια σου.

 

 Χρησιμοποιωντας τωρα ενα sweep οπως αυτο

 

 

 το βαζεις σε μια ικανη ενταση, και ακους προσεκτικα. Οσο πιο εντονο "wah wah" ακουγεται, τοσο μεγαλυτερα προβληματα εχεις με τα στασιμα. Κανεις λοιπον μικρομετακινησεις μηπως και γινει δουλεια.

 

 Δεν ειναι οτι θα λυσεις ολα τα προβληματα, αλλα θα παρεις το καλυτερο δυνατο απο το χωρο, καμμια φορα αυτο αρκει για να κανει πραγματικα διαφορα.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Jdl είπε

Επανέρχομαι στο αρχικό μου ερώτημα.

Πείτε μου καλό ζευγάρι ακουστικά για mixing γύρω στα 350 ευρώ 

Ειπα πιο πανω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ένα θέμα που είχα κάνει πριν πολλά χρόνια εδώ αλλά ίσως σου δώσει κάποιες πληροφορίες που μπορεί να σε αφορούν και σου φανούν χρήσιμες ως προς τους προβληματισμούς σου...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου