Προς το περιεχόμενο

Ακουστικά για mixing & mastering


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά θεωρώ τα ακουστικά ημίμετρο.

Λείπει ο απαραίτητος χώρος ανάμεσα στην πηγή και στο αυτί, και αυτό μου "παραμορφώνει" το αποτέλεσμα.

Δεν έχω βέβαια καμιά ιδιαίτερη εμπειρία πάνω στο θέμα, απλά έτσι αισθάνομαι.

Είναι μόνο για να ακούσω κάποιες λεπτομέρειες και να εστιάσω σ' αυτές.

Ούτε να παίξω κιθάρα δεν μπορώ με ακουστικά.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

https://www.thomann.de/gr/audio_technica_ath_m70_x.htm?shp=eyJjb3VudHJ5IjoiZ3IiLCJjdXJyZW5jeSI6MiwibGFuZ3VhZ2UiOjJ9&reload=1

 

 

 Παιρνει και δυο τετοια

 

 https://www.thomann.de/gr/jbl_lsr_305p_mkii.htm

 

 

  Και με ενα 500ρικακι ειναι πασας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αν βρεις ακουστικά τύπου diffusion field προτίμησέ τα διότι προσομοιάζουν καλύτερα την ακρόαση σε φυσικό χώρο. (Τα περισσότερα είναι σχεδιασμένα για ανηχοϊκό θάλαμο)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
49 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Ο χωρος παίζει ελάχιστο ρολο αν παρεις nfm

 

Αυτή η δήλωση είναι τελείως λάθος.

  • Συμφωνώ 1

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγώ θα διαφωνήσω φουλ με τη λογική ότι καλύτερα ηχεία σε untreated δωμάτιο παρά ακουστικά. Φουλ όμως.

 

Αλλά με ακουστικά πρέπει να ξέρεις ΤΙ γίνεται ψυχοακουστικά ώστε να μπορείς να κάνεις compensate. Συνειδητά.

 

Με ηχεία σε untreated δωμάτιο όμως έχεις προβλήματα που δεν λύνονται.

 

 

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Slew Rate είπε

Αλλά με ακουστικά πρέπει να ξέρεις ΤΙ γίνεται ψυχοακουστικά ώστε να μπορείς να κάνεις compensate.

 

 

 

Αυτό!

Αλλά για μένα είναι μεγάλο ζόρι.

Μου φαίνεται επίσης πολύ κουραστικό.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Slew Rate είπε

 

Αυτή η δήλωση είναι τελείως λάθος.

Για καθηστε ρε σεις. Μας ειπε πως ειναι ο χωρος?

 

Εγω λεω οτι τα nfm στα οποια καθεσαι στο 1 μετρο αυστηρα και ακους μεχρι 80 αντε 83 τον εχουν γραμμένο τον χωρο και είναι προτιμωτερα για καποιον που θα φορεσει ακουστικα για πρωτη φορα.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Slew Rate είπε

Εγώ θα διαφωνήσω φουλ με τη λογική ότι καλύτερα ηχεία σε untreated δωμάτιο παρά ακουστικά. Φουλ όμως.

 

 

 

 

 

 

 Untreated δωματιο απο untreaded δωματιο εχει διαφορα. Εχω πετυχει περιπτωσεις που πραγματικα δε γινοταν να ακουσεις ΤΙΠΟΤΑ, μιλαμε για ΑΙΣΧΟΣ, και περιπτωσεις αξιοπρεπεστατες.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο προηγούμενό μου σπίτι, μια καρσονιέρα με εντελώς άδειους τοίχους και κακή διαρρύθμιση, παραδόξως δεν είχα τρελά προβλήματα με τα τότε ηχεία μου. Έλεγα οκ, τα treated δωμάτια είναι υπερβολή.

 

Όταν μετακόμισα είχα ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα με το μπάσο, σε σημείο που δε το πίστευα. Μέχρι που άλλαξα θέση όλο το PC και πλέον είναι λίγο καλύτερα. Και πάλι έχω κάτι συχνότητες που χτυπάνε ακραία πολύ.

 

Δεν μας είπε πώς είναι ο χώρος, αλλά το να πεις έτσι σε γενικό επίπεδο ότι ο χώρος δεν παίζει ρόλο όταν έχεις nfm είναι απλά και αντικειμενικά λάθος. Ο χώρος είναι στην κυριολεξία το #1 στην ποιότητα ήχου μετά τα ηχεία. Θα μπορούσε και κάποιος να πει ότι καλύτερα να έχεις καλό χώρο παρά καλά ηχεία.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου