Προς το περιεχόμενο

Εμπειρίες από studio monitor;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ...ΕΔΩ Κ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΦΑΣΗ ΑΚΡΟΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗς ΚΑΠΟΙΟΥ ΚΑΛΟΥ ΖΕΥΓΟΥΣ MONITORS,ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ  ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ ΤΙΜΗς.

 

 

ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΡΡΙΨΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ''ΠΟΛΥΔΙΑΦΗΜΙΣΜΕΝΑ'' MONITORS ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ :

 

-PELONIS MODEL 42

 

-PROAC 100

 

-GEITHAIN LR 906

 

-B&W 805 (MATRIX OR NAUTILUS)

 

-UNITY THE ROCK

 

-SE ELECTRONICS THE EGG

 

-ACOUSTIC ENERGY AE 22 ACTIVE

 

-NEUMANN KH 120

 

 

ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟς ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ Η ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ?

 

ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟς ΧΡΗΣΤΗΣ ΚΑΠΟΙΟΥ MONITOR ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημερα.Εγω δεν εχω καποια εμπειρια απο τα Monitors που αναφερεις αλλα εχω μια απορια,το name σου γιατι το γραφεις με μικρα?? :P

Πλακα κανω εγω γουσταρω,φωναζε μεχρι να τους κουφανεις ;D

Σοβαρα τωρα,ποια πολυδιαφημισμενα monitors εχεις αποριψει?απο περιεργεια.

Ποσα λεφτα διαθετεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mackie δε βλεπω στην λιστα σου και στεναχωριεμαι....χεχε

 

τσεκαρε τα MR8 kai MR5 σαν βασικα μοντελα ....απο κει και πανω εχει και καλυτερα αναλογα το μπατζετ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry για τα κεφαλαια απλα...βαριεμαι να βαζω τονους!!! :)

 

ποια εχεις ακουσει??

 

εχω απορριψει genelec 1030,genelec 8040,focals cms 65-solo 6,krk v6,maudio dsm3,pmc db1...

  ακουσα επισης τα ae22 τα παθητικα οδηγουμενο παο εναν τελικοom.δεν υπηρχαν διαθεσιμα τα  ενεργα.αυτα με ενθουσιασαν σε πολλυος τομεις αλλα μετα τα  2,5 khz os ta 5 peripoy μου φανηκαν λιγο σκληρα.κατα τα αλλα νομιζω ηταν αψογα.δεν γνωριζω αν για αυτο φταιει ο ενισχυτης που ταοδηγησε και αν τα ενεργα δεν αντιμετωπιζουν αυτο το θεμα.μακαρι να ειναι ετσι γιατι βγαινει κατω απο 1000 το ζευγαρι.

 

 

ακουσα και τα  neumann που ηταν γενικα οκ αλλα απλα...δεν ενθουσιαστηκα.

διαθετω περιπου 1500-2000 και αν χρειαστει θα παρω κ καποιο καλο  μεταχειρισμενο sub  που εχω στο μυαλο μου..

  με ποια εχεις εμπειρια λοιπον??

 

*αν  θα δοκιμαζα καποιο mackie θα προτιμουσα να ηταν καποιο απο τα παλιοτερα μοντελα ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλές ενδείξεις για το ότι η προσέγγισή σου στο θέμα είναι εντελώς άκυρη: από το ότι συζητάς για τα Focal CMS και τους Ναυτίλους (έτσι, γενικώς), μέχρι το ότι μιλάς για sub, μέχρι το ότι "απέρριψες" αυτά που λες ότι απέρριψες. Επειδή πας ντουγρού προς τη κατεύθυνση του να παραμείνεις ημιμαθής (οκ αυτό) και να πετάξεις χρήματα (όχι οκ) και να μείνεις ανικανοποίητος (καθόλου ok), σου συνιστώ να πατήσεις φρένο, να κάτσεις να σκεφτείς τι πραγματικά χρειάζεσαι και (πρόσεξέ το αυτό που ακολουθεί) να ΜΗΝ πας μόνος σου να πάρεις ηχεία, αλλά με κάποιον άλλο που να ξέρει περί τίνος πρόκειται, σε συνάρτηση με τις οικονομικές σου δυνατότητες.

 

Σόρυ για την παρέμβαση (και ίσως, το ύφος της), αλλά έχουμε-που-έχουμε το πρόβλημα ότι κάποιοι νομίζουν ότι η επιλογή ηχείων είναι μεταφυσικό ζήτημα.. θα διαβάσουν και το ποστ σου και μετά θα περιμένουν να ανοίξει το Μαντείο Των Δελφών, πριν αποφασίσουν αναλόγως.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μας έλεγες και τις ηχητικές σου ανάγκες ή/και τι θέλεις περίπου από ένα monitor ίσως βοηθούσε.

Παρ'όλα αυτά κάνε μια βόλτα και άκου τα Adam A7 και A8 (νομίζω πλέον λέγονται A7X και A8X αν δεν κάνω λάθος), είναι άριστα μόνιτορ και μέσα στο budget σου. 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Σόρυ για την παρέμβαση (και ίσως, το ύφος της), αλλά έχουμε-που-έχουμε το πρόβλημα ότι κάποιοι νομίζουν ότι η επιλογή ηχείων είναι μεταφυσικό ζήτημα.. θα διαβάσουν και το ποστ σου και μετά θα περιμένουν να ανοίξει το Μαντείο Των Δελφών, πριν αποφασίσουν αναλόγως.

 

 

 

 

Ακριβώς αυτό όμως!!

 

Και έμενα με ενδιφέρει αυτό το θέμα τελευταία, καθώς με κάτι hi-fi B&W έχει πολύ...γέλιο όταν τα ακούς οπουδήποτε αλλού!  :'(

Η μόνη εμπειρία που έχω είναι τα NS 10 με τον Α100 (ΥΑΜΑΗΑ), μου φάνηκαν αρκετά στεγνά κ flat άρα κ "καλά" (?)

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παρακαλουσα επισης τον συντονιστη που αλλαξε τον τιτλο του θεματος μου να επαναφερει τον παλιο.ειχα συγκεκριμενο λογο που το διατυπωσα ετσι.Με ενδιαφερει η αποψη ανθρωπων πανω στα συγκεκριμενα μονιτορς που αναφερω και οχι γενικοτερα  η εμπειρια σε στουντιο μονιτορς!!!!θα ηθελα λοιπον να μπει  ο τιτλος  ''εχει κανεις εμπειρια απο τα παρακατω studio monitors??"'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλές ενδείξεις για το ότι η προσέγγισή σου στο θέμα είναι εντελώς άκυρη: από το ότι συζητάς για τα Focal CMS και τους Ναυτίλους (έτσι, γενικώς), μέχρι το ότι μιλάς για sub, μέχρι το ότι "απέρριψες" αυτά που λες ότι απέρριψες. Επειδή πας ντουγρού προς τη κατεύθυνση του να παραμείνεις ημιμαθής (οκ αυτό) και να πετάξεις χρήματα (όχι οκ) και να μείνεις ανικανοποίητος (καθόλου ok), σου συνιστώ να πατήσεις φρένο, να κάτσεις να σκεφτείς τι πραγματικά χρειάζεσαι και (πρόσεξέ το αυτό που ακολουθεί) να ΜΗΝ πας μόνος σου να πάρεις ηχεία, αλλά με κάποιον άλλο που να ξέρει περί τίνος πρόκειται, σε συνάρτηση με τις οικονομικές σου δυνατότητες.

 

Σόρυ για την παρέμβαση (και ίσως, το ύφος της), αλλά έχουμε-που-έχουμε το πρόβλημα ότι κάποιοι νομίζουν ότι η επιλογή ηχείων είναι μεταφυσικό ζήτημα.. θα διαβάσουν και το ποστ σου και μετά θα περιμένουν να ανοίξει το Μαντείο Των Δελφών, πριν αποφασίσουν αναλόγως.

 

 

 

υπαρχουν πολλες ενδειξεις οτι καποιοι ανθρωποι πριν μιλησουν δεν σκεφτονται και αρεσκονται στο να κανουν βαρυγδουπες δηλωσεις...

  φιλε  trolley...

να σε πληροφορησω ,χωρις να το παιζω ξερολας,οτι δεν ειμαι ημιμαθης.ξερω τι ψαχνω απλα δεν ξερω σε ποια ηχεια θα το βρω.για αυτο κ ανοιξα καποιο θεμα σχετικο.Αυτος ειναι κ ο λογος που μπηκα στην διαδικασια να ακουσω διαφορα ηχεια κ οχι να αρκετω στα λεγομενα και τις φημες που κυκλοφορουν για αυτα.Κουλαρε λοιπον....

    Σε πληροφορω επισης οτι ενα καλο ηχειο ακομη και  hi fi na einai μπορει να χρησιμοποιηθει για μονιτορ.εξαλλου πολλες εταιρειες που βγαζουν κορυφαια ηχεια  hi fi  k monitors αλλαζουν απλα τα μοντελα για λογους μαρκετινγκ.(βλεπε pmc)

  Μαθε λοιπον οτι τα b&w ματριξ 805 ηταν και ειναι σε πολλα στουντιος.ακομη και στο  bbc.

    Τα ηχεια λοιπον που παρεθεσα δεν ειναι τυτχαιες επιλογες αλλα ηχεια που προεκυψαν μετα απο πολυ ψαχξιμο και μετα απο πολυ κουβεντα με σοβαρους παραγωγους εντος κ εκτος ελλαδας.

    θα επρεπε λοιπον να καταλαβεις απο τα λεγομενα μου οτι δεν παω ντουγρου ....οπως επισης οτι δεν θεωρω την επιλογη ηχειων μεταφυσικο ζητημα.οπως προανεφερα ξερω τι ψαχνω αλλα δεν ξερω σε ποιο ηχειο θα το βρω.

  Να ενημερωσω  οτι ο χωρος που θα εγκατασταθουν προκειται για ειδικα διαμορφωμενο-μελετημενο δωματιο.

 

      Ασχολουμαι με διαφορα συγχρονα ειδη μουσικης  (ποπ-ροκ-electronic-industrial κτλ...) χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν με ενδιαφερει το ηχειο να εχει φυσικοτητα..

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παρακαλουσα επισης τον συντονιστη που αλλαξε τον τιτλο του θεματος μου να επαναφερει τον παλιο.ειχα συγκεκριμενο λογο που το διατυπωσα ετσι.Με ενδιαφερει η αποψη ανθρωπων πανω στα συγκεκριμενα μονιτορς που αναφερω και οχι γενικοτερα  η εμπειρια σε στουντιο μονιτορς!!!!θα ηθελα λοιπον να μπει  ο τιτλος  ''εχει κανεις εμπειρια απο τα παρακατω studio monitors??"'

 

χμ.. όντως!

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου