Προς το περιεχόμενο

Εμπειρίες από studio monitor;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κουλαρε λοιπον....

 

Λυπάμαι, αλλά επιμένω ότι είσαι ημιμαθής. Όπως προφανώς δεν γνωρίζεις, ημιμαθής είναι αυτός που ΝΟΜΙΖΕΙ ότι ξέρει, όχι αυτός που ξέρει τα μισά. Φαίνεται ακόμη και στην ορολογία που χρησιμοποιείς (άκου.. φυσικότητα...), αλλά και σε παρατηρήσεις σχετικά με το ποια ηχεία έχουν στο BBC (τι σε αφορά εσένα τι ηχεία έχουν στο BBC;).

 

Αφού δε σου άρεσε η γνώμη μου, αγνόησέ την.. είμαι βέβαιος ότι απλώς διατύπωσα αυτό που σκέπτονται όλοι όσοι διάβασαν το ποστ σου και ΕΧΟΥΝ ηχεία μόνιτορ.

 

Φιλικά.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω απορριψει genelec 1030,genelec 8040,focals solo 6

Δεν σου αρεσαν τα solo 6 και τα genelec?Γιατι?  :-\

Ενταξει ειναι και θεμα γουστου αλλα μιλαμε για εξαιρετικα ηχεια!

 

http://www.thomann.de/gb/genelec_8050apm.htm

Προσωπικα το θεωρω ηχειαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΡΡΙΨΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ''ΠΟΛΥΔΙΑΦΗΜΙΣΜΕΝΑ'' MONITORS ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ :

 

Για να είναι λοιπόν "πολυδιαφημισμένα" κάποιος λόγος υπήρχε.

Επίσης πολύ πιθανό να τα συναντήσεις και σε κάποια "πολυδιαφημισμένα" στούντιο.

Τι γνώμη λοιπόν ζητάς λόγου χάρη από μένα που έχω στην κατοχή μου ηχεία τα οποία τα έχεις (γελιωδώς κατεμέ) απορρίψει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι, αλλά επιμένω ότι είσαι ημιμαθής. Όπως προφανώς δεν γνωρίζεις, ημιμαθής είναι αυτός που ΝΟΜΙΖΕΙ ότι ξέρει, όχι αυτός που ξέρει τα μισά. Φαίνεται ακόμη και στην ορολογία που χρησιμοποιείς (άκου.. φυσικότητα...), αλλά και σε παρατηρήσεις σχετικά με το ποια ηχεία έχουν στο BBC (τι σε αφορά εσένα τι ηχεία έχουν στο BBC;).

 

Αφού δε σου άρεσε η γνώμη μου, αγνόησέ την.. είμαι βέβαιος ότι απλώς διατύπωσα αυτό που σκέπτονται όλοι όσοι διάβασαν το ποστ σου και ΕΧΟΥΝ ηχεία μόνιτορ.

 

Φιλικά.

 

 

 

πρωτη φορα ακους οτι καποια μονιτορς ακουγονται καπως..πιο φυσικα απο καποια αλλα?? τι να πω... :o :o

  σου ανεφερα οτι καποια ηχεια μπορει να χρησιμοποιηθουν για πολλες εφαρμογες.αυτο συμβαινει με καποια πολυ καλα ηχεια.τοσο απλα.παρεθεσα λοιπον ενα παραδειγμα ενος τετοιου ηχειου.Αν θες να πεις την γνωμη σου πες την χωρις υφακι,τουπε και οτιδηποτε αλλο σε διακρινει σαν ανθρωπο.τα φορουμς τετοιο σκοπο κ λογο υπαρξης εχουν και οχι για να βγαζει ο καθενας τα απωθημενα του η να πουλαει κοινως ''μουρη''. ;)

 

  και για εγκυκλοπαιδικους λογους σου αναφερωοτι  εχω μονιτορς.απλα θελω νατα αλλαξω.τοσο δυσκολο ειναι να το συνειδητοποιησει κανεις αυτο?...μην συνεχιζεις λοιπον να υποθετεις συνεχως,να προσβαλλεις και να μιλας τοσο αυθαιρετα.αν εχεις καποια συγκεκριμενη αποψη για τα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΗΧΕΙΑ που ρωτησα πες την ειδαλλως μην συνεχισεις σε παρακαλω αυτη την συμπεριφορα στο  topic μου.Για αλλο λογο το ξεκινησα.Δεν θελω να γεμισει με αχρηστα και ανουσια posts. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είναι λοιπόν "πολυδιαφημισμένα" κάποιος λόγος υπήρχε.

Επίσης πολύ πιθανό να τα συναντήσεις και σε κάποια "πολυδιαφημισμένα" στούντιο.

Τι γνώμη λοιπόν ζητάς λόγου χάρη από μένα που έχω στην κατοχή μου ηχεία τα οποία τα έχεις (γελιωδώς κατεμέ) απορρίψει ?

 

file  μου οπως ειπα με ενδιαφερει η αποψη ανθρωπων που εχουν γνωμη και εμπειρια στα συγκεκριμενα μονιτορς που παρεθεσα!

    Επισης μην προσβαλλεσαι αν σε καποιους δεν αρεσουν τα ηχεια που εχεις...φυσικο ειναι!υπαρχουν ατομα που ειναι πιστοι σε ηχεια των 1000 ευρω και αλλοι που δεν μπορουν να δουλεψουν σε ηχεια φτηνα πχ και εχουν μαθει σε ηχο barefoot,atc κτλ..!!

  πιστεψε με επισης οτι πισω απο το μαρκετινγκ και την διαφημιση κρυβονται πολλα.υπαρχουν κορυφαιες εταιρειες που δεν τις φερνουν πχ ουτε ο thomann ουτε τα μεγαλα μαγαζια και ομως με τις εταιρειες αυτες...δουλευουν ολοι οι σοβαροι (η οι περισσοτεροι ) επαγγελματιες  (atc,harbeth,geithain,pelonis, ktl..)

  Δεν κατηγορω τα πολυδιαφημισμενα ηχεια απλα....εχω την εντυπωση οτι τα πραγματικα καλα μοντελα τους ειναιτα πολυ ακριβοτερα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σώπα βρε αδερφέ, σιγά μην προσβληθώ εάν δεν αρέσουν τα ηχεία μου στους άλλους.

Τα ηχεία μου είναι της τάξης των 1600 ευρώ και δεν τα αλλάζω με τίποτε.

Επέτρεψε μου όμως μια ερώτηση.

Γιατί έχεις τόση μεγάλη αγωνία να βρεις το τέλειο ηχείο, πρόκειται να κυκλοφορήσεις κάτι δικό σου, άκουσε κάποια δισκογραφική δουλειά σου και σου είπε ότι υστερείς στο κομμάτι της παραγωγής;

Ρωτάω γιατί έχεις απορρίψει ηχεία που τα έχω δει σε σοβαρά studios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σώπα βρε αδερφέ, σιγά μην προσβληθώ εάν δεν αρέσουν τα ηχεία μου στους άλλους.

Τα ηχεία μου είναι της τάξης των 1600 ευρώ και δεν τα αλλάζω με τίποτε.

Επέτρεψε μου όμως μια ερώτηση.

Γιατί έχεις τόση μεγάλη αγωνία να βρεις το τέλειο ηχείο, πρόκειται να κυκλοφορήσεις κάτι δικό σου, άκουσε κάποια δισκογραφική δουλειά σου και σου είπε ότι υστερείς στο κομμάτι της παραγωγής;

Ρωτάω γιατί έχεις απορρίψει ηχεία που τα έχω δει σε σοβαρά studios.

 

  ειναι λογικο να ψαχνω για το καλυτερο ηχειο (εννοω το καλυτερο που θα μου ταιριαζει) στα χρηματα που διαθετω.στην κατηγορια τιμης που συζηταμε ..ειναι δυσκολα τα πραγματα.αν ειναι κανεις τυχερος και καποιο ηχειο του ''κατσει'' καλα στα αυται..ολα καλα! :)..με ενδιαφερει λοιπον ενα ηχειο που θα προσφερει μεγαλη αναλυση ,χωρις να ειναι κουραστικο.χωρις αυτο να σημαινει οτι θα υπαρχει καποιο βυθισμα στα μεσαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Βρε παιδιά... Δε καταλαβαίνω το θέμα.

 

Ο άνθρωπος είπε ότι θέλει γνώμες για κάποια συγκεκριμένα προϊόντα για οποιονδήποτε λόγο... Δε χρειάζεται να του την πέσετε έτσι νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά... Δε καταλαβαίνω το θέμα.

 

Ο άνθρωπος είπε ότι θέλει γνώμες για κάποια συγκεκριμένα προϊόντα για οποιονδήποτε λόγο... Δε χρειάζεται να του την πέσετε έτσι νομίζω.

 

  :) :) :) :)

 

θα ξαναπαρακαλουσα λοιπον τον συντονιστη που αλλαξε τιτλο στο θεμα μου..να επαναφερει τον παλιο.για ευνοητους λογους!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου