Προς το περιεχόμενο

Εμπειρίες από studio monitor;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατσε να μπει το κομβιον και τα λεμε!Αλειταις.

Βλαίπης το μαίλων Πρώαιδρας!

Γη αφτώ ήσαι Πρώαιδρας. Γηατή βλαίπης μακρηά!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αφού λοιπόν άκουσες στο Athens Mastering studio τα Lipinski 707, τώρα ψάχνεις να ακούσεις κάτι σχετικά καλό και φτηνότερο. Και θα το κάνεις αυτό μια άλλη μέρα, σε άλλο χώρο (προφανώς όχι mastering studio με τη σχεδίαση του Athens Mastering), και με άλλη πηγή. Καλό ταξίδι σου εύχομαι.

 

 

 

Υ.Γ. Εγώ στη θέση σου αν είχα ακούσει το "τέλειο" θα δοκίμαζα ότι άλλο στα μέτρα μου πουλάει το μαγαζί, δίπλα σε αυτό και στον ίδιο χώρο. Σίγουρα για να έχει τα Lipinski το "ότι άλλο" θα είναι στην ίδια λογική, γνωρίζοντας τον καταστηματάρχη. Σίγουρα πχ κάποιο από τη σειρά Focal μπορεί να σου "κάτσει". Οι διαφορές μεταξύ τους είναι σχετικά έντονες για τα δικά μου αυτιά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ σημαντικό αυτό το περί χώρου. Εκτός αυτού βέβαια υπάρχει και το εξίσου σημαντικό περί χρόνου. Η ακουστική μας μνήμη εξασθενεί σε λίγα δευτερόλεπτα, χρειάζεται λοιπόν άμεσο Α/Β, στην ίδια φυσικά ένταση, για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα.

 

Η λογική "άκουσα σήμερα αυτά, και αύριο άλλα" δεν στέκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού λοιπόν άκουσες στο Athens Mastering studio τα Lipinski 707, τώρα ψάχνεις να ακούσεις κάτι σχετικά καλό και φτηνότερο. Και θα το κάνεις αυτό μια άλλη μέρα, σε άλλο χώρο (προφανώς όχι mastering studio με τη σχεδίαση του Athens Mastering), και με άλλη πηγή. Καλό ταξίδι σου εύχομαι.

 

 

 

Υ.Γ. Εγώ στη θέση σου αν είχα ακούσει το "τέλειο" θα δοκίμαζα ότι άλλο στα μέτρα μου πουλάει το μαγαζί, δίπλα σε αυτό και στον ίδιο χώρο. Σίγουρα για να έχει τα Lipinski το "ότι άλλο" θα είναι στην ίδια λογική, γνωρίζοντας τον καταστηματάρχη. Σίγουρα πχ κάποιο από τη σειρά Focal μπορεί να σου "κάτσει". Οι διαφορές μεταξύ τους είναι σχετικά έντονες για τα δικά μου αυτιά.

 

  καταλαβαινω την λογικη σου και σιγουρα εχω σκεφτει ολα αυτα που λες.εχω δοκιμασει δαιφορα φοκαλς εκτος απο τα  twin  ta opoio θα ακουσω συντομα.τα υπολοιπα απλα...δεν μου εκατσαν.για διαφορους λογους.

          το σιγουρο ειναι οτι επειδη εχω βγαλει απο το μυαλο μου καπως τα Lipinski (οικονομικοι λογοι-πολλα τα χρηματα με ενισχυτες κτλ..) θα παω να ακουσω σε καποιο μεγαλο καταστημα τα υπολοιπα ηχεια,στον ιδιο χωρο,με ιδιους κονβερτορες κτλ...ετσι λοιπον η συγκριση θα γινει υπο ιδιες συνθηκες και πιστευω οτι θα βγαλω σωστα συμπερασματα.επισης θα αποφυγω καποια ηχεια που ειναι γνωστο οτι εχουν ''προβλημα'' με την τοποθετηση.Ηδη μιλαω με γνωστους μου Γερμανια και Αγγλια οι οποιοι ειναι εκει μηχανικοι ηχου,κανουν μαστερινγκ κτλ....που θα παει.θα την βρω την ακρη.... ;) ;D ;D  ισως επρεπε να το ειχα κανει αυτο απο την αρχη γιατι εχω χασει πολυ χρονο να τριγυρναω σε διαφορα στουντιος κ χωρους εδω.το κοστος μετ επιστροφης ιγα βερολινο πχ ειναι 95 ευρω κ λιγο παραπανω για αγγλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου