Προς το περιεχόμενο

Εμπειρίες από studio monitor;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα έλεγα πως, αν δεν μπορεί να κάνει κάποιος μια μίξη της προκοπής σε ένα ζευγάρι καλά genelec ή dynaudio, τότε δε φταίνε τα ηχεία  ;)

 

Και εγώ και ο trolley αυτό είπαμε και χαρακτηριστήκαμε απαράδεκτοι και αδαείς.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απο οτι καταλαβατε απο την αρχη του  θεματος προσπαθω να βρω ατομα που εχουν καποια εμπειρια η εχουν στην  κατοχη τους καποια απο τα μονιτορς που ανεφερα με την ελπιδα οτι θα το ακουσω και καποιο θα ''κατσει '' καλα στα αυτια μου οπως εκατσαν καποια...πολυ ακριβα μοντελα.Ακουσα παρα πολλα και ηταν μακρυα απο αυτο που φανταζομουν.(σκληρα πχ μεσαια..η  scooped μεσαια..επισης ψαχνω σφιχτο μπασο πχ..))Αρνουμαι να πιστεψω οτι μονο σε πολυ ακριβα ηχεια μπορει κανεις να πετυχει τοσο καλη τονικη ισορροπια-αναλυση-natural ακουσμα.ετσι λοιπον δεν το βαζω κατω.αν ειναι να διαθεσω πχ μεχρι 3000 ευρω τελικα..θα παρω αυτο που θα μου ταιριαξει απολυτα.θελω να κανω  focus σε μια μιξη με τον τροπο που επιθυμω...

    Εκτος απο αυτο θελω ηχειο που δεν θα μετανοιωσω αργοτερα που το πηρα.να το μαθω καλα...να το ''παντρευτω'' και να μην εχει μεγαλο χρονο εκμαθησης για τα δικα μου αυτια.τοσο απλα.Αυτο το ακουσα μονο sta lipinski 707.τελος υπαρχουν κ σωστα ηχεια (κατα την γνωμη μου παντα)που ομως....δεν ειναι καταλληλα για ολους τους χωρους.(px pmc tb2sa)

    Δεν εχω λοιπον κανενα μικροβιο-αρρωστεια φιλε Yameth... ;) ;)

  θελω καποιο  μονιτορ που θα συπεριφερεται....οπως θα επρεπε κατα την γνωμη μου  ενα μονιτορ.Ακομη και αν δεν ειμαι 100% ικανοποιημενος,στο τελος τουλαχιστον θα ξερω οτι ακουσα τις περισσοτερες διαθεσιμες επιλογες...κ κατεληξα στο καλυτερο.

 

    Μιας κ το ανεφερες yameth.. ποιο μονιτορ χρησιμοποιεις? ;D

 

 

**σχετικα με αυτο  ''Παράθεση

3. Το πρώτο ποστ σε ένα θέμα, καθορίζει την ποιότητα του. Φροντίσετε να είναι σωστά δομημένο, ολοκληρωμένο και τεκμηριωμένο. Αποφεύγετε θέματα στα οποία το αποτέλεσμα της συζήτησης έχει ήδη καθοριστεί και ο διάλογος αναπόφευκτα οδηγεί σε αντιπαράθεση.''

 

 

Αρκετες φορες τονισα οτι για ανεξηγητο λογο τροποποιηθηκε ο τιτλος του θεματος μου απο καποιον moderator, ο οποιος τελικα...δεν επανηλθε ποτε με την αρχικη του διατυπωση.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ και ο trolley αυτό είπαμε και χαρακτηριστήκαμε απαράδεκτοι και αδαείς.  :)

 

Ακριβώς. Επίσης - επειδή δεν αποδέχομαι καμία συνευθύνη για την εξέλιξη της συζήτησης - διατύπωσα αρχικώς τις αντιρρήσεις μου στον musictech με εξέχουσα ευγένεια, ως όφειλα.

 

Αλλά δεν υπάρχει καμία αντιπαράθεση απόψεων όταν το ένα μέρος δεν έχει καν άποψη και μας λοιδωρεί επειδή εμείς έχουμε.

 

Καλή τύχη στον musictech.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι απολυτα κατανοητο καποιος να αναζητα κατοχους καποιων μονιτορ για να τ ακουσει αν εχουν την καλοσυνη.

Το θεμα εδω μπορει να εξελιχθει στο κατα ποσο μπορει καποιος να βγαλει συμπερασματα με αυτου του ειδους τη διαδικασια.

 

Με μεγαλη ταπεινοτητα μιας και εξεφρασα αποψη στο θεμα,θα συμπληρωσω οτι ειμαι πεπεισμενος πια,και πολλοι θα διαφωνησουν,οτι αν δεν ακουσεις ενα ηχειο ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΧΩΡΟ,ακρη δε βγαινει.

Σαν κιθαριστας,θα ισχυριστω το ιδιο και για μια κιθαρα που ΠΡΕΠΕΙ να την ακουσεις στον δικο σου ενισχυτη,στο δικο σου ring.

Επισης η διυλιση του κωνωπα στο βαθμο που ο φιλος musictech επιδεικνυει,τις περισσοτερες φορες εχει ασχημα αποτελεσματα.Ευχομαι στην συγκεκριμενη περιπτωση να επιβραβευτει το...ψαξιμο.Δεν νουθετω κανεναν,ουτε τον musictech,τη γνωμη μου εκφραζω.

Η δε εμμονη σε κατηγοριοποιησεις και παραδειγματα του τί κανει το ένα και τι κάνει το αλλο,

δειχνει ανασφαλεια για την τελικη επιλογη σε βαθμο που,οποια και να ναι,δε θα φταιει αυτη καθαυτη...

 

Νομιζω οτι ειναι η ωρα να ευχηθουμε καλη τυχη στον φιλο musictech στην αναζητηση της ουσιας και να ανοιξουμε ενα καινουριο θεμα σε σχεση με το ποσο αξιζει η αεναη αναζητηση του τελειου και μεχρι ποιο βαθμο ειναι γονιμη για να μην αποβαινει καταστροφικη...

 

Φιλε musictech καλη συνεχεια απο μενα! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι, αλλά επιμένω ότι είσαι ημιμαθής. Όπως προφανώς δεν γνωρίζεις, ημιμαθής είναι αυτός που ΝΟΜΙΖΕΙ ότι ξέρει, όχι αυτός που ξέρει τα μισά. Φαίνεται ακόμη και στην ορολογία που χρησιμοποιείς (άκου.. φυσικότητα...), αλλά και σε παρατηρήσεις σχετικά με το ποια ηχεία έχουν στο BBC (τι σε αφορά εσένα τι ηχεία έχουν στο BBC;).

 

Αφού δε σου άρεσε η γνώμη μου, αγνόησέ την.. είμαι βέβαιος ότι απλώς διατύπωσα αυτό που σκέπτονται όλοι όσοι διάβασαν το ποστ σου και ΕΧΟΥΝ ηχεία μόνιτορ.

 

Φιλικά.

 

 

 

 

αυτο θα το χαρακτηριζα προκλητικο κ οχι ευγενικο.οπως κ αυτο:

''Αλλά δεν υπάρχει καμία αντιπαράθεση απόψεων όταν το ένα μέρος δεν έχει καν άποψη και μας λοιδωρεί επειδή εμείς έχουμε.''

 

 

Ας μην κοροιδευομαστε λοιπον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Με μεγαλη ταπεινοτητα μιας και εξεφρασα αποψη στο θεμα,θα συμπληρωσω οτι ειμαι πεπεισμενος πια,και πολλοι θα διαφωνησουν,οτι αν δεν ακουσεις ενα ηχειο ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΧΩΡΟ,ακρη δε βγαινει.

Σαν κιθαριστας,θα ισχυριστω το ιδιο και για μια κιθαρα που ΠΡΕΠΕΙ να την ακουσεις στον δικο σου ενισχυτη,στο δικο σου ring.

Επισης η διυλιση του κωνωπα στο βαθμο που ο φιλος musictech επιδεικνυει τις περισσοτερες φορες εχει ασχημα αποτελεσματα.Ευχομαι στην συγκεκριμενη περιπτωση να επιβραβευτει το...ψαξιμο.Δεν νουθετω κανεναν,ουτε τον musictech,τη γνωμη μου εκφραζω.

Η δε εμμονη σε κατηγοριοποιησεις και παραδειγματα του τί κανει το ένα και τι κάνει το αλλο,

δειχνει ανασφαλεια για την τελικη επιλογη σε βαθμο που,οποια και να ναι,δε θα φταιει αυτη καθαυτη...

 

Νομιζω οτι ειναι η ωρα να ευχηθουμε καλη τυχη στον φιλο musictech στην αναζητηση της ουσιας και να ανοιξουμε ενα καινουριο θεμα σε σχεση με το ποσο αξιζει η αεναη αναζητηση του τελειου και μεχρι ποιο βαθμο ειναι γονιμη για να μην αποβαινει καταστροφικη...

 

Φιλε musictech καλη συνεχεια απο μενα! ;)

 

  φιλε μου δεν ειναι πανταδυνατη η ακροαση στον χωρο μας.τουλαχιστον οχι στην ελλαδα.Φαντασου οτι καποιες μεγαλες εταιρειες οι κυριοι που τις αντιπροσωπευουν δεν εχουν ουτε καν ντεμο τα ηχεια τους( px adam,pmc k.a..)

        μονο ο κ .χατζησταμου (athens pro audio) και ο κ.παπανανος (elina) δινουν αυτη την δυνατοτητα,κατι που δειχνει επαγγελματισμο.Τωρα ως προς την διυλιση του κωνωπα θα το πω για αλλη μια φορα οσο πιο απλα γινεται :Δεν με ικανοποιησαν τα ηχεια που ακουσα.Αυτα που με ικανοποιησαν ηταν πολυ ακριβοτερα. ;) ;) ;)

 

 

  παντως το μονο καλο απο την ολη ιστορια ειναι οτι ακουσα πολλα μονιτορς και..απεκτησα καποια αποψη για τα πιο πολλα απο αυτα :)..ελπιζω να βρω τελικα αυτο που θα μου ταιριαξει.η εστω αυτο που θα κανω τις λιγοτερες ''υποχωρησεις''...(ολο αυτο μου θυμιζει την αναζητηση....της ιδανικης γυναικας ;D ;D ;D ;D..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

   ελπιζω να βρω τελικα αυτο που θα μου ταιριαξει.η εστω αυτο που θα κανω τις λιγοτερες ''υποχωρησεις''...(ολο αυτο μου θυμιζει την αναζητηση....της ιδανικης γυναικας ;D ;D ;D ;D..)

Διαφωνώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

γιατι???τι εννοεις?

 

Με την "μεταφορά" σου εννοώ. Θα βγούμε off topic όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου