Προς το περιεχόμενο

Εμπειρίες από studio monitor;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

μμμ..μηπως εχεις κ στουντιο στην νεα σμυρνη??εχουμε μιλησει κ τηλ. αν εισαι αυτος που νομιζω!!θα χαρω να τα ακουσω!!

 

 

προσπαθεις να κρυφτεις, να μην σου σπανε τα νευρα, και τσουπ, σε ξεμπροστιαζουν. πουτανα ζωη... :P

 

θα γινω γραφικος και θα πω την καραμελα του τα μονιτορ ειναι πολυ προσωπικο πραγμα. υπαρχει ειδικο λινκ με το αυτι του εκαστοτε ακροατη. ωπα λαθος,  ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ. αλλο να ακους μουσικη, αλλο να την φτιαχνεις/μιξαρεις/γραφεις. σε αυτην την φαση, προτιμω το κατασκοπικο μου εργαλειο η να μην μου λεει ψεματα, η το ψεμα του να ειναι το αντιθετο απο αυτο του αυτιου μου, για να με κοροιδευει καλλιτεχνικα ( 1031, ns10)

 

 

that said, καποια χαρακτηριστικα ειναι ισως τα πιο σημαντικα. closed port/ infinite baffle design ( ns10, auratones, barefoot) και transmission line (pmc).

 

 

ευχαριστως να περασεις.  και θα ελεγα να μην πολυπιστευεις το gearslutz. θελει πολυ ξεκαθαρισμα για να βρεις κατι που να στεκει εκει μεσα.

 

alex

 

www.unrealstudioz.com

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

προσπαθεις να κρυφτεις, να μην σου σπανε τα νευρα, και τσουπ, σε ξεμπροστιαζουν. **** ζωη... :P

 

θα γινω γραφικος και θα πω την καραμελα του τα μονιτορ ειναι πολυ προσωπικο πραγμα. υπαρχει ειδικο λινκ με το αυτι του εκαστοτε ακροατη. ωπα λαθος,  ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ. αλλο να ακους μουσικη, αλλο να την φτιαχνεις/μιξαρεις/γραφεις. σε αυτην την φαση, προτιμω το κατασκοπικο μου εργαλειο η να μην μου λεει ψεματα, η το ψεμα του να ειναι το αντιθετο απο αυτο του αυτιου μου, για να με κοροιδευει καλλιτεχνικα ( 1031, ns10)

 

 

that said, καποια χαρακτηριστικα ειναι ισως τα πιο σημαντικα. closed port/ infinite baffle design ( ns10, auratones, barefoot) και transmission line (pmc).

 

 

ευχαριστως να περασεις.  και θα ελεγα να μην πολυπιστευεις το gearslutz. θελει πολυ ξεκαθαρισμα για να βρεις κατι που να στεκει εκει μεσα.

 

alex

 

 

    συμφωνω απολυτα με αυτα που λες...και  τεινω σε καποια sealed cabinet  λυση :)

  αν υαπρχει καποιο αλλο ηχειο ομως που θα μου δωσει αυτα που ακουσα σε ηχειο sealed ευχαριστως θα το προτιμησω!!ξερω πολυ καλα τι θελω αλλα...το θεμα ειναι τελικα κ το οικονομικο!επισης δεν τρωω αμασητο οτι και να μου προσφερουν σε οποιοδηποτε site-forum.εχω καταλαβει πολλα απο τα παιχνιδια που παιζονται (πχ με ολους τους καλοθελητες που με παθος και ενθουσιασμο προτεινουν κατι..απο το οποιο εχουν συμφερον!!).η αληθεια ειναι οτι σερβιρεται πολυ μεγαλο παραμυθι προκατασκευασμενο και κατευθυνομενο παντα απο τις εταιρειες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

    συμφωνω απολυτα με αυτα που λες...και  τεινω σε καποια sealed cabinet   λυση :)

   αν υαπρχει καποιο αλλο ηχειο ομως που θα μου δωσει αυτα που ακουσα σε ηχειο sealed ευχαριστως θα το προτιμησω!!ξερω πολυ καλα τι θελω αλλα...το θεμα ειναι τελικα κ το οικονομικο!επισης δεν τρωω αμασητο οτι και να μου προσφερουν σε οποιοδηποτε site-forum.εχω καταλαβει πολλα απο τα παιχνιδια που παιζονται (πχ με ολους τους καλοθελητες που με παθος και ενθουσιασμο προτεινουν κατι..απο το οποιο εχουν συμφερον!!).η αληθεια ειναι οτι σερβιρεται πολυ μεγαλο παραμυθι προκατασκευασμενο και κατευθυνομενο παντα απο τις εταιρειες....

 

εκπληκτικα.

 

τα αλλα πιο σημαντικα χαρακτηριστικα. fatigue factor ( genelec  για κλωτσιες).midrange resolution ( οχι πολυ εκολο για two  way  design), phantom center.

 

αν δεν σε νοιαζει η ενταση  και τα απειρα μπασσα ισως να σου ταιριαζουν τα sonics anima.

 

να πω για ακουστικη? η θα ειμαι σαν τον τρελλο του χωριου?

 

pm με οποτε θες να περασεις.

 

alex

www.unrealstudioz.com

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης δεν τρωω αμασητο οτι και να μου προσφερουν σε οποιοδηποτε site-forum.εχω καταλαβει πολλα απο τα παιχνιδια που παιζονται (πχ με ολους τους καλοθελητες που με παθος και ενθουσιασμο προτεινουν κατι..απο το οποιο εχουν συμφερον!!).η αληθεια ειναι οτι σερβιρεται πολυ μεγαλο παραμυθι προκατασκευασμενο και κατευθυνομενο παντα απο τις εταιρειες....

 

Oι εταιρείες λοιπόν αλλά ΚΑΙ οι χρήστες ασχολούνται με τα φόρουμ και σερβίρουν παραμύθι προκατασκευασμένο και κατευθυνόμενο.

Συνέχισε φίλος ωραία τα λες, μου κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

    συμφωνω απολυτα με αυτα που λες...και  τεινω σε καποια sealed cabinet   λυση :)

   αν υαπρχει καποιο αλλο ηχειο ομως που θα μου δωσει αυτα που ακουσα σε ηχειο sealed ευχαριστως θα το προτιμησω!!ξερω πολυ καλα τι θελω αλλα...το θεμα ειναι τελικα κ το οικονομικο!επισης δεν τρωω αμασητο οτι και να μου προσφερουν σε οποιοδηποτε site-forum.εχω καταλαβει πολλα απο τα παιχνιδια που παιζονται (πχ με ολους τους καλοθελητες που με παθος και ενθουσιασμο προτεινουν κατι..απο το οποιο εχουν συμφερον!!).η αληθεια ειναι οτι σερβιρεται πολυ μεγαλο παραμυθι προκατασκευασμενο και κατευθυνομενο παντα απο τις εταιρειες....

Εδώ φοβάμαι ότι θα διαφωνίσω.

 

Κατά καιρούς έχω μιλήσει για κάποια προϊόντα, και τα ηχεία μου είναι παθητικά PMC... Φανταστικά, κατα τη γνώμη μου (αν θες πες μου να έρθεις να τα ακούσεις στο στούντιο μου αν είσαι Αθήνα).

 

Αλλα δεν έχω πάρει ΠΟΤΕ δραχμή (<- καλό εεε; ) από κανέναν. Έχω πάρει κάποια τσάμπα προϊόντα, από 2 εταιρίες (μάλιστα φίλους που τους ξέρω και βρισκόμαστε όποτε μπορούμε), αλλά το αναφέρω.

 

Και νομίζω ότι οι πιο πολλοί έτσι κάνουν. Αναφέρουν αν δουλεύουν κάπου ή αν έχουν κέρδος από μία πώληση. Μπορεί να μη φαίνεται καθαρά πάντα (πχ ο Nick Phoenix της EW σε κάποιο φόρουμ δε δείχνει ότι είναι ΑΥΤΟΣ ο Nick, αφού το έχει αφήσει Nick P.)... "Όλοι" το ξέρουμε βέβαια αλλά όχι ο καινούριος.

 

Και εκεί μπαίνει το σοβαρό πρόβλημα: Ο εργαζόμενος σε μία εταιρία, ο δημιουργός, ο καλιτέχνης, ΔΕΝ έχει δικαίωμα άποψης τελικά; Γιατι σου το ορκίζομαι, η μουσική μου είναι η καλύτερη μουσική του κόσμου και μου επιτρέπω να το λέω (<- ψωνάρα), ακόμη ειδικότερα στους πελάτες μου, ή στους πιθανούς μου πελάτες... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Νικολα σιγουρα αυτο που ειπα δεν αφορα....ολους!!απλα εχω παρατηρησει πολυ αυτο το φαινομενο.εξαλλου ο καθενας αποδεικνυει με την σταση του  τι ρολο παιζει και εσυ ,εδω και πολυ καιρο που μπαινω εδω ,εχω παρατηρησει οτι εισαι πολυ αξιοπρεπης ;)

 

  ποια  pmc εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει ακουσει κανεις τα υπολοιπα??

 

PELONIS MODEL 42

 

-PROAC 100

 

-GEITHAIN LR 906

 

-B&W 805 (MATRIX OR NAUTILUS)

 

-UNITY THE ROCK

 

-SE ELECTRONICS THE EGG

 

-ACOUSTIC ENERGY AE 22 ACTIVE

 

-NEUMANN KH 120

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω ακούσει κανένα από τα παραπάνω ηχεία, νομίζω ότι εκ των πραγμάτων δεν μπορούν να μπούνε στην ίδια λίστα.

Άλλα είναι active άλλα passive άλλα ακριβά άλλα πολύ ακριβά κλπ.

Όλα είναι καλά ή κακά ηχεία ανάλογα τις απαιτήσεις, το χώρο σου και το budget.

Οπότε θα έλεγα να προσδιορίσεις κατά το δυνατόν τι θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ποια  pmc εχεις?

Έχω AYTA μαζί με ενισχυτές ΑΥΤΟΥΣ

 

Προσωπικά για το είδος της μουσική που κάνω (κλασσική, ορχηστρική, κλπ) νομίζω ότι είναι ότι πρέπει... Όπως σου είπα, αν θες στείλε ΠΜ να τα ακούσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα ολα αυτα τα ηχεια στην λιστα απο 1000ευρω  εως..πολυ πιο πανω γιατι δεν εχω προβλημα αν το ηχειο που θα μου αρεσει  εινα ιτελικο...πιο οικονομικο!!!!!!αν τελικα ομως δεν μου κανει καποιο απο τα πιο φθηνα θα ανακαστω να παω σεμια πιο ακριβη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου