Προς το περιεχόμενο

Τι εφέ έχει στην φωνή του?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτός από compressor που δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχει τι άλλο ακούτε εσείς?

 

Συνήθως λένε πως μπαίνει και ένα ελαφρύ reverb. Μπορείτε εσείς να διακρίνετε αυτό το reverb ή ο,τιδήποτε άλλο? Η είναι έτσι "ξεραΐλα" που λέμε και δεν έχει τίποτα πάνω?

 

 

 

 

PS: Δεν εννοώ σε μερικά σημεία που φαίνεται μπαμ πως έχει reverb αυτό οκ μέχρι ένα σημείο το καταλαβαίνω, αλλά στο υπόλοιπο κομμάτι

 

Thanks :)

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε!

Κατ'αρχήν να ξεκαθαρίσουμε πως ο κομπρέσσορας δεν ορίζεται-θεωρείται εφφέ στην μουσική τεχνολογία αλλά δυναμικός επεξαργαστής.Πάρακατω!Έτσι όπως το ακούω εγώ μετά τον κομπρέσσορα έχει περάσει απο EQ και του έχουν φάει τις μεσαίες ,ενώ του έχουν δώσει στις υψηλομεσσαίες και στις υψηλές λίγο λιγότερο!Ούτε το ΕQ θεωρείται εφφέ!Από κει και πέρα είναι πάγια τακτική αυτών των συγκροτημάτων να χρησιμοποιούν distortion στα φωνητικά ειδικά την μετά '94-'95 εποχή!Reverb έχει σίγουρα καθώς και σχεδόν ανεπαίσθητο delay.

A!Για να βγεί αυτο το αποτέλεσμα μη νομίζεις πως ο τύπος έχει ηχογραφήσει μόνο μια φωνή και τέλος!Ακούω τουλάχιστον 2 φωνές σε ταυτοφωνία με λίγο διαφορετική χροιά η κάθε μία!

Τα περισσότερα που ακούς και σε εντυπωσιάζουν δεν είναι αποτέλεσμα εφφέ αλλά τεχνικών στην ηχογράφηση και στη μίξη!

 

Ελπιζω να σε κάλυψα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/watch?v=qJ0lj01rfPw

 

;) Και βγάλε ασφαλή συμπεράσματα!

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/watch?v=qJ0lj01rfPw

 

;) Και βγάλε ασφαλή συμπεράσματα!

 

πωωωω καλή φάση!! τα σπάει  ;D

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε!

Κατ'αρχήν να ξεκαθαρίσουμε πως ο κομπρέσσορας δεν ορίζεται-θεωρείται εφφέ στην μουσική τεχνολογία αλλά δυναμικός επεξαργαστής.Πάρακατω!Έτσι όπως το ακούω εγώ μετά τον κομπρέσσορα έχει περάσει απο EQ και του έχουν φάει τις μεσαίες ,ενώ του έχουν δώσει στις υψηλομεσσαίες και στις υψηλές λίγο λιγότερο!Ούτε το ΕQ θεωρείται εφφέ!Από κει και πέρα είναι πάγια τακτική αυτών των συγκροτημάτων να χρησιμοποιούν distortion στα φωνητικά ειδικά την μετά '94-'95 εποχή!Reverb έχει σίγουρα καθώς και σχεδόν ανεπαίσθητο delay.

A!Για να βγεί αυτο το αποτέλεσμα μη νομίζεις πως ο τύπος έχει ηχογραφήσει μόνο μια φωνή και τέλος!Ακούω τουλάχιστον 2 φωνές σε ταυτοφωνία με λίγο διαφορετική χροιά η κάθε μία!

Τα περισσότερα που ακούς και σε εντυπωσιάζουν δεν είναι αποτέλεσμα εφφέ αλλά τεχνικών στην ηχογράφηση και στη μίξη!

 

Ελπιζω να σε κάλυψα!

 

ναι ξέρω πως το compressor και το eq δεν είναι εφέ απλά πάνω στην ερώτηση μου τα έβαλα όλα στο ίδιο τσουβάλι που λένε. :P

δεν ήξερα πως στα brutals είναι χρήσιμο να κόβεις μεσαίες συχνότητες. πως το κατάλαβες όμως πρέπει να έχεις πολύ "γερό" αυτί εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως κόψανε μεσαία :-\

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου