Προς το περιεχόμενο

"Οχι αλλο καρβουνο" στο ραδιο!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε συνεχεια προηγουμενου ποστ, ανοιγω θεμα και αναλυω:

 

Σημερα, στην Ελλαδα, η mainstream μουσικη στο ραδιο, μουσικα ισως εχει ολοσθισει πια...

 

Εμεις παλευουμε στο home studio μας να γραψουμε τα τραγουδια μας (πρωτα για τους εαυτους μας φυσικα) και ολα ειναι εναντιων μας:

 

Ο εξοπλισμος, ο χωρος, οι ισως λιγες γνωσεις και εμπειρια σε θεματα ηχοληψιας/ μιξης, και φυσικα η θεωρια μουσικης που πολλοι δεν εχουμε...

 

και ομως πολλοι (δεν βαζω εμενα μεσα, δεν νομιζω να το δικαιουμαι...) αυτη τη στιγμη μπορει στους σκληρους τους να εχουν masterpieces!

 

Οποτε προς τους εκει εξω επαγγελματιες/ παραγωγους κτλ

 

"Εχετε τις γνωσεις, τον εξοπλισμο, το οραμα τις δυνατοτητες και παρ'ολα αυτα στο ελληνικο mainstream ραδιοφωνο παιζει ολη μερα "ισως" μετρια μουσικη!

 

Αααα, μην ξεχασω, ελεος πια και στους παραγωγους και στους ραδιοφωνικους σταθμους!

 

ΟΧΙ ΑΛΛΟ υπερ-COMPRESSION στα τραγουδια! Οσο δεν βαζουν στο τελικο master, ερχεται ο μαστορας στα decks του σταθμου και προσθετει!

 

Οκ ειπαμε μεστο/ δεμενο mix, οχι και χειροποδαρα ομως!

 

 

(Οκ, περι ανεμων λεγεται, και ψαχνοντας στο ραδιο κατι αλλο απο αυτα που γραφω, ξεχειλησα...)

 

Παω να βαλω κανενα cd...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Εμεις παλευουμε στο home studio μας να γραψουμε τα τραγουδια μας (πρωτα για τους εαυτους μας φυσικα) και ολα ειναι εναντιων μας:

 

Ο εξοπλισμος, ο χωρος, οι ισως λιγες γνωσεις και εμπειρια σε θεματα ηχοληψιας/ μιξης, και φυσικα η θεωρια μουσικης που πολλοι δεν εχουμε...

Εδώ κάνεις λάθος νομίζω.

 

Η απάντηση εδώ είναι "αμ δε!"

 

Σε σχέση με παλαιότερες εποχές, πλέον μπορείς να έχεις μια συμφωνική ορχήστρα στον Η/Υ σου. Let alone τις δουλειές που κάνει ο Σπύρος, ο Σταύρος, ο Στράτος και όσοι το όνομά τους αρχίζει από "Σ" τελικά (ή το επώνυμο για να βάλω και τον εαυτό μου μέσα! ;D).

 

Ακριβώς μπορούμε να κάνουμε αυτά που κανουμε ΕΠΕΙΔΗ έχουμε τα μηχανήματα (ψηφιακά πλέον) το ταλέντο, τη γνώση (άνετα διαθέσιμη στο Ιντερνετ) και τον χρόνο (κωλοβαρώντας κατα τα άλλα όλη μέρα (και καλά... αυτό είναι μεγάλο ψέμα)).

 

Το ότι η mainstream radio διαλέγει μπούρδες ισχύει, ίσως, αλλά... δε με νοιάζει τελικά. Θα ήθελα ΠΑΡΑ πολύ να ακούσω tubers στο ραδιόφωνο και να πω "ΈΛΑ ΡΕ! ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΞΕΡΩ" στα παιδιά μου... Αλλά από την άλλη δε πειράζει. Αυτή τη στιγμή στο Πήλιο, λέω μήπως βρεθώ με τον Σπύρο (αν απαντήσει τελικά) μιας και είναι δίπλα. Και τα παιδιά μου θα πάθουν πλάκα: "Ο Σπύρος που βάζεις συνέχεια?!??!". Ναι ο Σπύρος και να πάει να μαμηθεί και το ραδιόφωνο και ότι άλλο! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Νικο, φυσικα και ειμαστε σε καλυτερη θεση σημερα σε σχεση με παλαια που ελαχιστοι ειχαν εστω και ενα 4καναλο κασσετοφωνο, που επρεπε να δουλευουν ενα χρονο για να το παρουν.

 

Δεν εννοω αυτο (ισως δεν το διατυπωσα σωστα)

 

Εννοω, πως σημερα η μουσικη και η προσβαση σε αυτη και ως μουσικος και ως παραγωγος και ως απλος ακροατης εχει κατακλυσει τα παντα.

 

Κι ομως, ενω σημερα μουσικοι, τραγουδιστες κτλ, που παλια επρεπε να ειναι κανεις τυχερος για να τον ανακαλυψει κανεις και να τον σπρωξει, ή να καταφερει να γραψει μονος του τη μουσικη του, η ποιοτητα (νομιζω εγω) ειναι μετρια.

 

Ξερω, δεν υπαρχει παρθενογεννηση στη μουσικη πια, αλλα σημερα σε μια θαλασσα μουσικων και τραγουδιων, γιατι ειναι πιο δυσκολο να ακους διαμαντια, ενω παλια με μετρημενους καλλιτεχνες στα δαχτυλα εκανες το σταυρο σου;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...στο ελληνικο mainstream ραδιοφωνο παιζει ολη μερα "ισως" μετρια μουσικη!...

Kαι ποιος ασχολειται σοβαρα με το ραδιο στην Ελλαδα? Στο internet υπαρχουν μερικα εκατομμυρια σταθμοι απο ολο τον πλανητη που παιζουν ολο το 24ωρο οτι τραβαει η ψυχη σου. Οι εποχες που το ραδιο επαιζε (και) σοβαρη μουσικη και υπηρχε ενας Α πλουραλισμος εχουν περασει. Αραξε λοιπον στη δισκοθηκη σου και στο internet και μην ασχολεισαι με το "Ελληνικο mainstream ραδιοφωνο".

 

Ξερω, δεν υπαρχει παρθενογεννηση στη μουσικη πια, αλλα σημερα σε μια θαλασσα μουσικων και τραγουδιων, γιατι ειναι πιο δυσκολο να ακους διαμαντια, ενω παλια με μετρημενους καλλιτεχνες στα δαχτυλα εκανες το σταυρο σου;

Γι αυτο ακριβως, γιατι υπαρχει μια "θαλασσα μουσικων και τραγουδιων" που σε αλλες εποχες δεν θα εβρισκαν τον δρομο οχι για το ραδιο αλλα ουτε για τα σκουπιδια. Ο μισος πλανητης πλεον δηλωνει "μουσικος παραγωγος" και κυκλοφορει οτι παπαριά του ερχεται στο μυαλο. Το να γραψει καποιος σημερα μουσικη ή "μουσικη" και να την κυκλοφορησει σε διαφορα μεσα ειναι το πλεον απλο. Αυτο σημαινει οτι υπαρχει πλεον μια υπερπαραγωγη "πατατων" που φτανουν στα αυτια σου.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι απογοητευτικο απλα...

 

Μεχρι χθες, πιστευα πως τα καλυτερα τραγουδια γραφτηκαν σε δυσκολους καιρους, σε πραγματικα δυσκολους...

 

Σημερα, καπου εκει εξω πρεπει και παλι να γραφονται διαμαντια... Αλλα ισως θα τα ακουσουν λιγοι...

 

Αναρωτιεμαι η κορη μου αυριο μεθαυριο,οταν με ρωτησει, ποιους συνθετες εβγαλε η γενια σου μπαμπα; Τι θα της πω;

 

Εμεις μεγαλωσαμε με Deep Purple, και Μπιθικωτση, και Τσιτσανη και Περπινιαδη κτλ γιατι μας τα εδειξαν οι γονεις μας, και αν δεν μας τα εδειχναν, δε χρειαζονταν πολυ για να ψαξουμε

Σημερα, ενω υπαρχει και η επιλογη και ο ογκος, πρεπει να κανεις στην ακρη τα σκ@τ@ για να δεις (μαλλον να ακουσεις)

 

Απλα, εχει ισως αλλαξει σημερα ο λογος που γραφεται η μουσικη...

 

Ακουω Πετρελη τυχαια στο ραδιο να λεει "τελειωσαμε" και απορω:

Ρε μ@λ@κ@ αν πραγματικα τελειωσες με την κοπελια σου, ετσι θα της το ελεγες; Σαν να της ειπες "σκουπησαμε";;;;!!!!

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω την εμμονη σου να ακους Ελληνικο ραδιοφωνο, αφου παιζει χαλια οπως λες. Υπαρχουν ενα καρο εναλλακτικες.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω την εμμονη σου να ακους Ελληνικο ραδιοφωνο, αφου παιζει χαλια οπως λες. Υπαρχουν ενα καρο εναλλακτικες.

 

Ναι ευτυχως!

 

Δεν ειναι θεμα εμμονης, ειναι θεμα απλα διαπιστωσης σε στιγμες που η μονη μουσικη που εχεις ειναι το ραδιο

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιες ειναι αυτες οι στιγμες που "η μονη μουσικη που εχεις ειναι το ραδιο"? Η πλειοψηφια των κινητων πλεον διαθετει MP3 player και προσβαση στο internet. 8) Αν το κινητο σου πια ειναι τοσο παλιο και δεν διαθετει τα παραπανω, ε, ακου και λιγο Πετρελη, δεν βλαπτει... ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Αυτή τη στιγμή στο Πήλιο, λέω μήπως βρεθώ με τον Σπύρο (αν απαντήσει τελικά) μιας και είναι δίπλα. Και τα παιδιά μου θα πάθουν πλάκα: "Ο Σπύρος που βάζεις συνέχεια?!??!". Ναι ο Σπύρος και να πάει να μαμηθεί και το ραδιόφωνο και ότι άλλο! ;)

 

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

 

Να πας, ήμουν καλοκαίρι στο Βόλο, μην πάτε σε ταβέρνα, παίρνει τα κολοκυθάκια και τα κολλαει στο κούτελο του. Αυτά που δεν κολλάνε, τα βάζει σε πηρούνι στηριγμένο σα μοχλό σε πιάτο και τα εκτοξεύει όσο πιο μακριά μπορεί. Α, όταν πας πες του επίσης ότι είναι άμπαλος στο Micro Machines και ζήτα να μάθεις για τον "Άνθρωπο που εδωσε ήχο στο F5"

 

Επι του θέματος:

 

Εγώ πάντως, έχωντας μια σχετική εμπειρία από ραδιόφωνο τα παλιά τα χρόνια ως "παρουσιαστής", σας καταλαβαίνω απόλυτα και συμμερίζομαι την απογοήτευση σας. Δυστυχώς είναι θέμα που εκτείνεται πολύ πέρα από το ράδιο. Το ευτύχημα είναι ότι υπάρχουν εκπομπές που προσφέρουν μουσική παιδεία χωρίς στόμφο και ύφος καρδιναλίου, νέα ακούσματα, σοβαρότητα και χαβαλέ ταυτόχρονα, αλλά άντε να τις βρεις (συνήθως είναι διαδικτυακές) και πόσο να κρατήσουν..

 

Πάντως το easy listening, τα ear worms, οι μπιτάτες, καλογυαλισμένες παραγωγές πάντα θα καλύπτουν το συντριπτικά μεγαλύτερο ραδιοφωνικό χρόνο. Μην ξεχνιόμαστε, η μουσική είναι ουσιαστικά μόνο η ανάπαυλα ανάμεσα στο προϊον, δηλαδή τις διαφημίσεις.

 

Το ραδιόφωνο μου λείπει αφάνταστα αλλά το χω πάρει απόφαση και σπάνια το ανοίγω πια.

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν απάντησε τελικά και έτσι δε βρεθήκαμε.. Κρίμα... γιατί κι εγώ κάνω κόλπα με φαγητά και που να δεις τα παιδιά μου!  ;D ;D ;D ;D

 

Τέλος πάντων το θέμα είναι πως παραμένει γεγονός η ανάγκη του γενικού πληθυσμού: Απλή μουσική, καλογυαλισμένη, κλπ... Τα είπαν και άλλοι! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου