Προς το περιεχόμενο

Καλωδια για home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπεραα

 

Θελω να οργανωσω λιγο τις συνδεσεις στο studio του δωματιου μου και ψαχνω για καλωδια τερματισμενα στο νετ..

ΧΑΜΟΣ!

 

Τι γινεται ρε παιδια, τι χιλιαρικα ειν αυτα;; Διαβασα κ κατι αρθρα του sound on sound περι του ποσο "μη φρονιμο" ειναι να χαλας πολλα λεφτα σε καλωδια και εχω μεινει με την απορια:

Μπορει καποιος να μου προτεινει συγκεκριμενες μαρκες/τιμες καλωδιων απο καποιο μαγαζι ελλαδα ή eshop εξωτερικου να παραγγειλω, χωρις να χρειαστει να πουλησω το αμαξι κ το 1 μου νεφρο; 

Θα ηθελα κατι φθηνο σχετικα και αξιοπρεπες, για τα εξης:

 

2 καλωδια 1/4 trs σε XLR male για τη συνδεση των monitors με την καρτα ηχου (1-1,5 μετρο)

1 καλωδιο 2 rca male σε 1 jack stereo (1-1,5μ)

1 καλωδιο 2 rca male σε 2 jack mono (1-1,5μ)

2 καλωδια jack σε jack (1/4 trs) balanced για τη συνδεση synth στην καρτα ηχου (1-1,5μ)

1 καλωδιο jack σε XLR male για τη συνδεση ενος μικροφωνου (SM58) στην καρτα ηχου (2-2,5μ)

 

Δεν ξερω αν θα ακουστει αστειο αυτο που θα πω (εχω τρομαξει λιγο με τις τιμες που βλεπω!) αλλα θα ηθελα να μην ξεπερασει η τιμη τα 60-70ε. Αν αυτο δεν ειναι δυνατο, θα μπορουσα να μην αγορασω τα 2 καλωδια rca σε jack (mono/stereo) (τα θελω για να συνδεω κατι ενισχυτες ακουστικων με την καρτα ηχου μου).

 

Θενκς ιν αντβανς  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nakas & bon-studio πιθανότατα έχουν ό,τι θες, τώρα από τιμές δεν ξέρω να σου πω, πάντως το ακριβώτερο από όσα ζητάς δεν θα ξεπεράσει τα 20Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις καποιες συγκεκριμενες μαρκες υπ οψιν;

Εβλεπα πχ τα proel τα οποια μου φαινονταν αξιοπρεπη (ofc κλπ) κ ηταν αρκετα φθηνα.. Αλλα πετυχα μετα κατι ποστς στην τυχη, που τα εκραζαν ως φθηνιαρικα με κακο αντικτυπο στη μεταφορα του σηματος..

Τα klotz απ την αλλη, που εχει πχ ο νακας, πανε τα φθηνοτερα περιπου στο 25-30ευρο το ενα. Και οκ αν παει τοσο το καλωδιου του mic, ηχογραφει αρα θα θελα κατι καλυτερο. Πρεπει να ναι κ τα αλλα τοσο ακριβα; Δηλαδη θα πρεπει να δωσω 200ε για καλωδια.. ;

 

Αν πρεπει, γιατι αλλιως τσαμπα θα πηγαινουν τα μηχανηματα μου, να μαζεψω λιγο περισσοτερα να τα αγορασω μετα απο λιγο. Αν οχι, ας μου πει καποιος καμια μαρκα φθηνη (προελ :Ρ ) να αγορασω τα καλωδιακια χωρις τυψεις να ησυχασω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

proel θα σου έλεγα κι εγώ, πιστεύω πως αν πάρεις ακριβώτερα την διαφορά θα την ακούσει μόνο το πορτοφόλι σου κι όχι τα αυτιά σου

 

κοίτα και www.musica.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκει κοιτουσα (πολυ καλες τιμες, πολυ αργο site) κ εχω φτιαξει μια παραγγελια, αλλα παγωσα λιγο πριν κανω κλικ στο Checkout!

 

Αφηνω λοιπον τα Klotz τα μπελντεν κ ολα τα υπολοιπα γιατι τελικα μαζι με μεταφορικα απο εξω, παλι ο κουκος μου παει αηδονι.

 

Προελακι κ ελπιζω να ναι ολα οκ..

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταγα κ στου θωμα, παιζουν cordial k klotz φαινονται καλα κ ομορφουλικα (εχουν κ αυτα που πρεπει -οfc, neutrik jacks κ τετοια), βγαινει ενα συνολακι 80ε.

 

Ντακς, δν ειναι κακα. Αλλα βαζω κ αλλα 20 για μεταφορικα..

(Καθε φορα που ναι να αγορασω κατι το τραβαω απ τα μαλλια, τι χαλι ειν αυτο!)

Αν ψηνεται κανεις να ενωσουμε τπτ παραγγελιες να φτασει το 300ευρο ειμαι μεσα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ από την κονσόλα στα μόνιτορς που την συνδέω με χειροποίητα καλώδια γύρω στα 25 ευρώ το 2μετρο έχω πολύ μεγάλη διαφορά από τα trs της proel.Στον θόρυβο κυρίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και καλά καταστήματα που φτιάχνουν επί παραγγελία οτι θες με καλά υλικά! Εμένα μου βγήκαν πιο οικονομικά από το να τα αγοράσω τερματισμένα!

Κοίτα

www.pcmajor.gr

 

Καλό απόγευμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις! τελικα δεν τα πηρα τα προελ, εστειλα πρωτα ενα μεηλ διευρευνητικο στο pcmajor που προτεινε ο φιλος να δω αν μπορουν να μου φτιαξουν κατι καστομ και βλεπουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου